پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نصب سامانه ماسک در ادارات، فرودگاه، ایستگاه های قطار و … استان اصفهان مصوبه ضروری یا صوری

تاریخ خبر: // کد خبر: 358611 // // //


نصب سامانه ماسک در ادارات، فرودگاه، ایستگاه های قطار و … استان اصفهان مصوبه ضروری یا صوری

دستگاه های اجرایی اصفهان از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا موظف به استفاده از سامانه ماسک شدند، به گفته مسوولان امر برخی از ادارات استان هنوز به این سامانه متصل نشدند که هرچه زودتر باید اقدام کنند.


نصب سامانه ماسک در ادارات، فرودگاه، ایستگاه های قطار و … استان اصفهان مصوبه ضروری یا صوری

در حالی زمزمه های موج چهارم کرونا از سوی مسئولان امر در کشور هشدار داده می شود که در طی چندین ماه گذشته؛ موج سوم کرونا در اوج خود توانست رکورد اردیبهشت ماه با حداقل ترین کشته دست کم ۴۰  نفر را به مرز ۵۰۰ نفر جانباخته در روز افزایش دهد و این یعنی که با اوج سرمای شدید در فصل زمستان باید تمهیدات ویژه ای اندیشید و کرونا را کنترل کرد تا شاهد  موج جدیدی از ویروس جهش یافته کرونا در کشور نباشیم.

برودت هوای زمستانی در کشور، فضاهای بسته و عدم تهویه مناسب در خانه ها و محیط های کاری، نزدیک شدن افراد به دلیل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی مشترک و عدم رعایت فاصله اجتماعی، باز نکردن پنجره ها زمینه فراگیری این ویروس را دو چندان کرده و کافی است یک نفر ناقل در جمع خانوادگی و یا محیط کار یا تجمع  وجود داشته باشد تا به سرعت اپیدمی کرونا کمک کرده و موج چهارم را رقم بزند.

به نظر می رسد؛ سیاست های قرنطینه ای چند وقت یک بار و یا محدودیت های کاری و مراجعات به ادارات و سازمانها تا حدود تاثیر داشته است اما مجدد با رعایت نکردن و پشت گوش انداختن مردم این روند سیر صعودی به خود گرفته و این چنین شاهد هستیم افراد همدیگر را مبتلا و روانه بیمارستانها و قبرستانها می کنند، چنانکه که در کشورمان از ابتدای همه گیری کرونا تاکنون سه موج شیوع این بیماری مهلک را پشت سر گذاشته و متاسفانه در یازده ماهه گذشته بیش از ۵۴ هزار نفر از هموطنانمان به دلیل ابتلا به این ویروس فوت کرده اند.

ناشناخته بودن ویروس نوپدید کرونا و نبود درمان قطعی و داروی موثر برای نجات مبتلایان از شر این ویروس مرموز سبب شد تا دستورالعمل های بهداشتی مختلفی برای کنترل این بیماری خطرناک و مسری تدوین و اعمال گردد تا واکسن مطمئنی برای آن تولید شود.

دستورالعمل هایی که اگر با همکاری مستمر مردم، دستگاه های اجرایی و نظارتی به خوبی اجرایی شود می تواند از بار این بیماری کم کند؛ کما این که اتخاذ تدابیر سخت و هوشمند که از ابتدای آذر ماه شروع شده، موجب کاهش شمار مبتلایان به کرونا و خارج شدن همه شهرهای کشورمان از وضعیت قرمز و افزایش شهرهای زرد شده است.

 ادارات در دستورالعمل های بهداشتی سهل انگاری نکنند

پیش از این هم در ابتدای سالجاری و قرنطینه های خانگی در ایام نوروز و پس از آن ثابت کرد که دور بودن از فضاهای تجمع و رعایت فاصله اجتماعی و عدم مراجعات حضوری در کاهش همه گیری کرونا و یا واگیری نوع حاد آن بسیار موثر است.

همکاری مثال زدنی و خوب مردم اصفهان و به ویژه اصناف مختلف در رعایت ۸۵ درصدی شیوه نامه های بهداشتی سبب شد تا تب این بیماری در این استان فروکش کند به طوری که شمار مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی و درمانی استان اصفهان نسبت به قبل از اجرای محدودیت های سخت، ۵۰ درصد کاهش داشته است.

اما  نمی توان همه اننظارات و رعایت ها را گردن مردم انداخت و از آنها خواست ماسک و مواد ضدعفونی استفاده کنند؛ وقتی متاسفانه برخی از دستگاه های اجرایی استان از رعایت برخی مصوبات ستاد مقابله با شیوع کرونا به نوعی خودداری می کنند، پیش از این هم  بی تردید سهل انگاری دستگاه های اجرایی و نظارتی در رعایت و کنترل دستورالعمل های بهداشتی موجب بازگشت همه گیری دوباره کرونا شد اما مردم مقصران آن معرفی شدند.

ضرورت نصب سامانه ماسک در ادارات

این اتفاقات در حالی می افتد که بر اساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا اصفهان مقرر شد از ۲۴ آذر خدمات در تمامی اداره ها و بانک ها فقط با (کارت ملی) ارائه ‌شود، همچنین سه شنبه شب گذشته در شصت و سومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، مجهز شدن ادارات اصفهان به سامانه ماسک اجباری اعلام شد، ولی مشاهدات خبرنگار ایرنا حاکی از اجرایی نشدن این مصوبه از سوی برخی از نهادهاست.

بر اساس این مصوبه، مقرر شد تلفن همراه انتظامات تمامی ادارات، سازمان ها، بانک ها، فرودگاه، ایستگاه های قطار و پایانه های مسافربری استان به سامانه نرم ‌افزاری ماسک مجهز شوند و در صورت ثبت تست مثبت آزمایش کرونا مراجعه کنندگان در سامانه ماسک، از ورود آنها جلوگیری شود.

حسین صامتی یک شهروند اصفهانی که بعد از مراجعه به اداره تامین اجتماعی به خبرنگار ایرنا گفت : در این اداره نصب سامانه ماسک را ندیدم امید که این راهبرد ستاد کرونا از سوی همه جدی گرفته شود.

وی اظهارداشت : امروز در شرایطی هستیم که همه به ویژه نهادها و ادارات و مسوولان باید دست در دست هم دهیم تا با رعایت موازین بهداشتی و پروتکلهای مصوب ستاد کرونا بتوانیم از شر این ویروس در امان باشیم و یا زنجیره آن را قطع کنیم.

مراجعه کننده دیگری از اداره ثبت و احوال این شهرستان در گفت و گو با ایرنا یادآور شد: نصب سامانه ماسک توسط ادارات را در رسانه ها مطلع شدم اما مزایا آن بی خبرم و در این اداره نیز من چنین سامانه ای را ندیدم.

رضا صمدی بر لزوم نظارت مستمر بر چنین مصوبه های ستاد کرونا از سوی مسوولان امر تاکید کرد.

این شهروند همچنین از مسوولان امر خواست تا نسبت به مزایای این سامانه بیشتر اطلاع رسانی شود تا مراجعه کنندگان به ادارات آن را از نهادها مطالبه کنند و حتی در صورت فعال نبودن ؛ آن را با شماره مشخص اعلام کنند.

برخورد با ادارات و سازمان های خاطی

حجت الله غلامی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اصفهان با تایید عدم رعایت این مساله گفت: متاسفانه تعداد اندکی از اداره ها و سازمان ها این مصوبه را اجرا کرده اند که این موضوع در ستاد استانی مطرح و مقرر شد از چهارشنبه سوم دی  تلفن همراه انتظامات تمامی ادارات به خصوص شهرداری ها، دادگستری و پایانه های مسافربری که مراجعه کنندگان زیادی دارند به اپلیکشن ماسک مجهز شوند و از ورود مبتلایان به کرونا جلوگیری کنند که این کار از هفته آیند با شدت بیشتری پیگیری و در صورت عدم اجرا با رئیس اداره و سازمان مربوطه برخورد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، نگرانی های کادر درمانی برای تداخل ویروس کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان از یک سو و بالا گرفتن تب کرونا در اواخر تابستان و اوایل پاییز جاری و هشدارهای پی در پی برای رعایت ضوابط کرونایی از سوی دیگر و تلمبار شدن مشکلات اداری و جوابگو نبودن سامانه های غیر حضوری و زیر ساخت های لازم موجب شد که مردم به جای اتلاف وقت پشت تلفن های ادارات و تلفن های گویا و معطلی های بی حاصل در بدترین شرایط ممکن حتی مبتلا به ویروس کرونا باز هم به صورت حضوری مشکلات خود را حل کنند.

اما نکته اینجاست که با اعلام این مصوبه اجباری در راستای سلامتی مردم باید کنترل و نظارت مستمر در این محل ها و اماکن عمومی صورت گیرد  و همه به ویژه ادارات و نهادهای اجرایی باید در شرایط کرونایی دغدغه ای برای نصب این سامانه داشته باشند تا مانع از شیوع ویروس کرونا در فصل زمستان شویم.

نرم افزار ماسک یک اپیلیکیشن است که وظیفه اطلاع‌رسانی و آمار شیوع کرونا در مناطق مختلف را بر عهده دارد،  از دیگر قابلیت‌های این نرم افزار، دادن آگاهی‌های لازم در مورد این ویروس به کاربران و نقشه شیوع این ویروس در نزدیکی محل اقامت کاربر است و اطلاع از وضعیت افراد مبتلا به کروناست.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۲۰۳ در کشور به کرونا مبتلا شدند و ۵۴ هزار و۴۴۰ نفر بر اثر این بیماری جان باختند و تا کنون هفت میلیون و ۳۰۳ هزار و ۲۳۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو