پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گران شدن بلیت هواپیما عامل اعزام نشدن فعالان صنایع دستی به نمایشگاه‌های خارجی

تاریخ خبر: // کد خبر: 359485 // // //


گران شدن بلیت هواپیما عامل اعزام نشدن فعالان صنایع دستی به نمایشگاه‌های خارجی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با توجه به اینکه تولیدکنندگان صنایع دستی در مناطق محروم و روستایی نمی‌توانند ضمانت‌نامه بانکی برای اخذ تسهیلات بانکی تامین کنند اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی به آنها سخت است.


گران شدن بلیت هواپیما عامل اعزام نشدن فعالان صنایع دستی به نمایشگاه‌های خارجی

علی‌اصغر مونسان در نشست با فعالان حامی دولت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان که شامگاه دوشنبه در سالن اجتماعات مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین برگزار شد اظهار داشت: در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی 3800 میلیارد تومان سهم وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است که تاکنون 500 میلیارد تومان از آن جذب و در قالب تسهیلات بانکی در اختیار فعالان این حوزه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: اما با توجه به اینکه تولیدکنندگان صنایع دستی در مناطق محروم و روستایی نمی‌توانند ضمانت‌نامه بانکی برای اخذ تسهیلات بانکی تامین کنند، اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی به آنها سخت است. به همین خاطر با وجود این که مجوز اعطای این تسهیلات را اخذ کردیم اما اعطای تسهیلات یاد شده به دلیل تشریفات بانکی مشکل است.

مونسان ادامه داد: این آمادگی را داریم که منابع مالی مربوط به صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی را به حوزه صنایع دستی اختصاص دهیم.

گران شدن بلیت هواپیما عامل اعزام نشدن فعالان صنایع دستی به نمایشگاه‌های خارجی

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود درباره دلایل برگزار نشدن نمایشگاه‌های خارجی برای فعالان صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: تا قبل از گران شدن نرخ ارز  در بخش گردشگری عمده هزینه‌ها را خود فعالان گردشگری تامین می‌کردند و ما حداکثر برای تامین زمین نمایشگاهی یک کمکی به این فعالان می‌کردیم.

مونسان افزود: اما در بخش صنایع دستی هزینه‌ها کاملاً به دوش وزرات خانه بود و متاسفانه با توجه به اینکه نرخ ارز و بلیت هواپیما شدیداً افزایش پیدا کرده و در بسیاری اوقات بودجه ما ثابت و حتی کاهش داشته، نمی توانیم فعالان صنایع دستی را با هزینه وزارت‌خانه به نمایشگاه‌های خارجی اعزام کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین وضعیت بودجه دولت برای ما گرفتاری ایجاد کرده و تحرک ما برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی را کم کرده است. به همین خاطر در فضای مجازی طرح تجاری‌سازی، برندسازی و مارکتینگ صنایع دستی را دنبال می‌کنیم و در این حوزه نمایشگاه‌های صنایع دستی داخلی و ملی را به شکل مجازی برگزار می‌کنیم.

کمبود نقدینگی مشکل واحدهای تولید صنایع دستی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین هم در این نشست با یادآوری این که از مشکلات مالی دولت را خبر داریم، گفت: در شهرهای محروم استان مجموعه‌های تولیدی در حوزه صنایع دستی ایجاد شدند که فعالان و هنرمندان این حوزه را تحت پوشش شغلی قرار دادند. برای نمونه در شهر بویین‌زهرا یک واحد تولیدی صنایع دستی 200 بانوی سرپرست خانوار را به کار گرفته و برای آنها شغل ایجاد کرده است.

مهدی بخشنده کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را مشکل اصلی این واحدهای تولیدی دانست و اضافه کرد: برای تامین این سرمایه در گردش به وام‌های بانکی کم‌بهره نیاز داریم. ضمن این که با یک سرمایه‌گذاری محدود و کم می‌توانیم حدود 5 هزار خانوار محروم استان قزوین را تحت پوشش قرار داده و برای سرپرستان آنها ایجاد شغل کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فرش یکی از محصولات مهم حوزه صنایع دستی محسوب می‌شود، به جای وزارت صمت باید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید متولی حوزه فرش شود و این کار می‌تواند تحول زیادی در حوزه تولید و صادرات فرش در کشور ایجاد کند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو