پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بی تأثیر بودن اولین قوانین آلایندگی صنعت هوایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 359900 // // //


بی تأثیر بودن اولین قوانین آلایندگی صنعت هوایی

سازمان حفاظت از محیط زیست در آمریکا اذعان دارد که اولین قوانین استانداردهای آلایندگی هواپیما در عمل هیچ تأثیری روی کاهش آلایندگی کربنی ندارد.


بی تأثیر بودن اولین قوانین آلایندگی صنعت هوایی

در سال 2016 سازمان هوایی غیرنظامی بین المللی سازمان ملل (ایکائو) یک سری استاندارد برای شرکت های هوایی تجاری و شخصی وضع کرد. دوشنبه هفته گذشته هم سازمان حفاظت از محیط زیست در آمریکا (EPA) این استانداردها را به عنوان «اولین قوانین آلایندگی صنعت هوایی» تصویب و منتشر کرد و ادعا کرد که این استانداردها به صنعت هوافضای آمریکا در مقایسه با کشورهای خارجی مزیت رقابتی خواهد داد. اما آن چه روشن نیست این است که چرا این سازمان به صراحت پذیرفته است که اجرای استانداردهای آلایندگی ایکائو در عمل تأثیری روی آلاینده های کربنی ندارد.

همان طور که در فهرست سرفصل های قوانین آلایندگی سازمان حافظت از محیط زیست مشاهده می شود، قوانین آلایندگی در مورد تمامی وسایل نقلیه هوایی از تاریخ ژانویه 2020 به بعد حاکم خواهد بود و گواهینامه های تأیید شده تا سال 2028 معتبر خواهند بود. اما به زبان ساده هواپیماهایی که در حال تولید هستند یا تا سال 2028 تولید می شوند نیازی به روزآمدی با این استانداردها ندارند. ضمن آن که تمامی هوایپماهای نظامی از این قانون مستثنی هستند. و در حقیقت، هواپیماهایی که مشمول این قانون آلایندگی می شوند فقط مسئول 10 درصد از آلایندگی صنعت حمل و نقل ایالات متحده  و 3 درصد از آلایندگی کربنی کل کشور هستند.

سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا به رویترز گفته است: «این سازمان برنامه ای برای کاهش آلایندگی مرتبط با مقررات گازهای گلخانه ای [شرکت های هوایی] ندارد» و قرار نیست مقررات جدیدی وضع کند اما همین استانداردهای تعیین شده باعث می شوند که سازندگان هنگام طراحی و تولید،‌ بهبودهای فنی را در نظر بگیرند که بدون این استانداردها مورد توجه قرار نمی گرفت.

اعتراف سازمان محیط زیست به غیرمؤثر بودن این مجموعه قوانین باعث انتقاد گروه های فعال محیط زیست و برخی نهادهای دولتی شده که می توان گفت نماینده 31.9 درصد از جمعیت این کشور به حساب می آیند. در یک شکایت مطرح شده از سوی جمعی از این منتقدان آمده است: «استانداردهای قابل توجهی که سازمان حفاظت از محیط زیست در قالب استانداردهای 2016 GHG  و به پیشنهاد ایکائو –سازمان هوایی مدنی بین المللی- مطرح کرده است 10 سال تأخیر فناوری دارد [تا زمانی که فناوری ها به این سطح از استاندارد برسند 10 سال حداقل وقت لازم است] و هیچ کاهشی در گازهای گلخانه ای ایجاد نمی کند. در حقیقت سازمان حفاظت از محیط زیست هیچ فرمی از کنترل آلایندگی که به کاهش گازهای گلخانه ای منجر شود ارائه نکرده است در حالی که عزم راسخ این کمپانی باید کاهش این آلاینده ها باشد که به سلامت مردم را به خطر می اندازد.»

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت سایپانیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو