پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ماهواره چوبیِ ژاپن در راستای کاهش زباله فضایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 360040 // // //


ماهواره چوبیِ ژاپن در راستای کاهش زباله فضایی

طبق گفته مجمع جهانی اقتصاد حدود ۶۰۰۰ ماهواره در حال چرخش بر مدار زمین هستند که از حدود ۶۰٪ آنها استفاده نمی‌شود و زباله فضایی محسوب می‌شوند.


ماهواره چوبیِ ژاپن در راستای کاهش زباله فضایی

یک موسسه ژاپنی و دانشگاه کیوتو دست به دست هم داده اند تا اولین ماهواره ساخته شده از چوب در جهان را تا سال ۲۰۲۳ تولید کنند.موسسه جنگلداری سومیتومو گفته است تحقیقات در مورد رشد درخت مورد نظر و استفاده از مواد چوبی در امور فضایی را آغاز کرده است.

ماهواره چوبیِ ژاپن؛ کاهش زباله فضایی

در قالب این مشارکت آزمایش روی انواع مختلف چوب در محیط‌های دارای شرایط شدید روی زمین آغاز خواهد شد. با پرتاب ماهواره‌های بیشتری به جو، زباله فضایی شامل ماهواره‌های از کار افتاده و قطعات آن‌ها در حال افزایش است.

ماهواره‌های چوبی بدون آزاد کردن مواد مضر در جو یا بارش بقایای زیانبار بر زمین هنگام بازگشت دوباره به جو می‌سوزند.

تاکاو دوئی، استاد دانشگاه کیوتو که یک فضانورد ژاپنی است به بی‌بی‌سی گفت “ما بسیار نگران این واقعیت هستیم که تمام ماهواره‌هایی که دوباره وارد جو زمین می‌شوند می‌سوزند و ذرات ریز آلومینا ایجاد می‌کنند که برای سال‌ها در جو بالای زمین شناور خواهد ماند. ”

او می‌گوید که این ذرات سرانجام بر روی محیط زمین تأثیر خواهد گذاشت. پروفسور دوی افزود:”مرحله بعد ساخت نمونه مدل مهندسی ماهواره است و سپس مدل قابل پرواز آن را تولید خواهیم کرد. ” او در مارس ۲۰۰۸ به عنوان فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شد.

در طول این ماموریت، او اولین کسی بود که یک بومرنگ را در فضا پرتاب کرد. این بومرنگ به طور خاص برای استفاده در جاذبه اندک طراحی شده بود. جنگلداری سومیوتومو که بخشی از گروه سومیوتومو می‌باشد که بیش از ۴۰۰ سال پیش تأسیس شد، گفته است که تحقیقات کنونی شامل تولید مواد چوبی بسیار مقاوم در برابر تغییرات شدید دما و نور خورشید خواهد بود.

سخنگوی موسسه گفت که نوع چوبی که در دست تحقیق است، از “اسرار تحقیقاتی” است.

ماهواره چوبیِ ژاپن؛ کاهش زباله فضایی
خطر ناشی ازافزایش روزافزون زباله فضایی باعث نگرانی شده است

زباله فضایی
کارشناسان در مورد افزایش خطر سقوط مواد ناخواسته فضایی به زمین که با افزایش پرتاب فضاپیما‌ها و ماهواره‌ها بیشتر می‌شود هشدار داده‌اند.

ماهواره‌ها به طور فزاینده‌ای برای ارتباطات، پخش تلویزیونی، ناوبری و پیش‌بینی هواشناسی مورداستفاده قرار می‌گیرند و متخصصان و محققان فضایی در حال بررسی گزینه‌های مختلفی برای جمع‌آوری و کاهش ناخواسته زباله فضایی هستند.

طبق گفته مجمع جهانی اقتصاد نزدیک به ۶۰۰۰ ماهواره در حال چرخش بر مدار مین هستند که از حدود ۶۰٪ آن‌ها استفاده نمی‌شود و زباله فضایی محسوب می‌شوند. شرکت تحقیقاتی یوروکانسالت تخمین می‌زند که در این دهه هر ساله ۹۹۰ ماهواره پرتاب شود که بدان معناست که تا سال ۲۰۲۸، ممکن است تا ۱۵۰۰۰ ماهواره در مدار زمین وجود باشد.

شرکت اسپیس‌اگس متعلق به الون ماسک در حال حاضر بیش از ۹۰۰ ماهواره از نوع استارلینک را به فضا پرتاب کرده و قصد دارد هزاران ماهواره دیگر را هم در جو قرار دهد. زباله‌های ناخواسته فضایی با سرعت باورنکردنی بیبش از ۲۲۳۰۰ مایل در ساعت حرکت می‌کنند و در صورت برخورد به هر جسمی می‌توانند آسیب قابل توجهی برسانند.

در سال ۲۰۰۶ یک قطعه ناخواسته فضایی با ایستگاه فضایی بین‌المللی برخورد کرد و یک تکه کوچک از پنجره آن را که بسیار مقاوم هم ساخته شده جدا کرد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو