پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیا خون متوفی هواپیمای اوکراینی از جانباخته پرواز ایرانی رنگین‎تر است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 360180 // // //


آیا خون متوفی هواپیمای اوکراینی از جانباخته پرواز ایرانی رنگین‎تر است؟

از دست دادن عزیزان بخودی خود تلخ و جانکاه است چه رسد به اینکه این فقدان ناشی از واقعه‌ای سهوی یا حادثه‌ای ناخواسته باشد. در همین رابطه و همزمان با نزدیک شدن به سالگرد سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، هیات دولت طی مصوبه‌ای تصمیم گرفت تا به خانواده‌های هر یک از ۱۷۶ جانباخته این حادثه، مبلغ “۱۵۰ هزار دلار” را بعنوان غرامت پرداخت نماید.


آیا خون متوفی هواپیمای اوکراینی از جانباخته پرواز ایرانی رنگین‎تر است؟

از دست دادن عزیزان بخودی خود تلخ و جانکاه است چه رسد به اینکه این فقدان ناشی از واقعه ای سهوی یا حادثه ای ناخواسته باشد. در همین رابطه و همزمان با نزدیک شدن به سالگرد سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی، هیات دولت طی مصوبه ای تصمیم گرفت تا به خانواده های هر یک از 176 جانباخته این حادثه، مبلغ “150 هزار دلار” را بعنوان غرامت پرداخت نماید.

در این بین اگرچه از دست دادن جان شیرین، با هیچ مابه‎ازای مادی قابل جبران نیست اما اگر بخواهیم مبلغ یاد شده را در قیمت روز دلار (حدود 26 هزار تومان) ضرب کنیم، به مبلغ اعجاب آور 3 میلیارد و نهصد میلیون تومان به ازای هر متوفی برخواهیم خورد! حال قیاس این مبلغ پرداختی به جانباختگان هواپیمای اوکراینی در سال 98 با غرامت تخصیص داده شده به متوفیان ناشی از سقوط هواپیماهای ایرانی در سال های 96 و 93، حکایت از تبعیضات فاحشی دارد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت:

آیا خون متوفی هواپیمای اوکراینی از جانباخته پرواز ایرانی رنگین‎تر است؟

* در حادثه سقوط هواپیمای ATR212 مسیر تهران/یاسوج در 29 بهمن 1396، مجموعاً 65 نفر جان باختند. براساس اعلام معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، به خانواده هریک از متوفیان مبلغ 270 میلیون تومان بعنوان غرامت پرداخت شده است که اگر این مبلغ را بر دلار 8 هزار تومانی (برابر با نرخ ارز به هنگام پرداخت غرامت در تیر 97) تقسیم کنیم، به رقمی در حدود “33 هزار دلار” به ازای هر جانباخته می رسیم.

* طی سانحه سقوط هواپیمای Antonov140 مسیر تهران/طبس در 19 مرداد 1393، در مجموع 40 نفر جان خود را از دست دادند. برطبق ادعای مدیرعامل بیمه کوثر، به حساب وارثان هریک از جان باختگان مبلغ 115 میلیون تومان بعنوان غرامت واریز گردیده است که اگر این مبلغ را بر دلار 3500 تومانی (معادل نرخ ارز به هنگام پرداخت غرامت در مهر 93) قسمت کنیم، به عددی در حدود “34 هزار دلار” به ازای هر متوفی دست پیدا خواهیم کرد.

مقایسه غرامت دلاری (نه ریالی!) پرداخت شده به متوفیان پروازهای خارجی و داخلی، حاکی از غریب نوازی آشکار مسئولان دولتی است که در تبعیضی آشکار، تصمیم دارند تا غرامتی 4 برابری را به متوفیان هواپیمای اوکراینی بپردازند! به نظر می رسد که شاید دوتابعیتی بودن بسیاری از سرنشینان پرواز اوکراینی و فشارهای دولت های متبوعشان باعث شده تا در نهایت دولت به تأدیه این مبلغ هنگفت رضایت داده و برای کاستن آن، چانه زنی نکند!

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت صراط


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو