پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جزئیات برقراری سفرهای زیارتی در دوران کرونا

تاریخ خبر: // کد خبر: 360891 // // //


جزئیات برقراری سفرهای زیارتی در دوران کرونا

رئیس سازمان حج و زیارت، آخرین جزئیات برقراری سفرهای زیارتی در دوران شیوع کرونا را تشریح کرد.


جزئیات برقراری سفرهای زیارتی در دوران کرونا

رئیس سازمان حج و زیارت، آخرین جزئیات برقراری سفرهای زیارتی در دوران شیوع کرونا را تشریح کرد.

 علیرضا رشیدیان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی ابراز امیدواری کرد: راه این شهید بزرگوار همواره در کشور ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به فداکاری کادر درمان و مدیریت سلامت در شرایط موجود که با تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه رو به رو هستیم، مطرح کرد: امیدوارم در مسیری که در آن قرار دارید خداوند به شما قوت داده و از ادامه راه خسته نشوید تا این ویروس منحوس از کشورمان ریشه کن شود.

رشیدیان با بیان اینکه تمام سفرهای زیارتی از ابتدای شیوع این بیماری در کشور لغو شدند، گفت: به دنبال لغو سفرها، روال کاری بیش از ۲۵۰۰ دفتر زیارتی و ۶۰ هزار کارگزار با محدودیت‌هایی همراه شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما در راستای کمک به بهبود شرایط موجود هرچه در توان داشتیم را به کار گرفتیم تا به مردم خدمت کنیم. تلاش کردیم در قالب کمیته اماکن متبرکه مجموعه وظایفی را که بر عهده داشتیم را منطبق با سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا انجام دهیم.

وی به مجموعه اقداماتی که توسط نهادهای مردمی با کمک خیران انجام شده است، اشاره و بیان کرد: در قالب طرح مواسات مومنانه بسته‌های غذایی تهیه و در مناطق محروم توزیع می‌شود؛ توزیع کپسول‌های اکسیژن، ماسک، مواد ضدعفونی از دیگر اقداماتی بوده که توسط این نهادها انجام شده است.

رشیدیان در ادامه نشست با اشاره به آخرین جزئیات از برگزاری حج در سال جاری با بیان اینکه حج سال گذشته با توجه به سیاست عربستان به صورت محدود و تنها با حضور اتباع عربستانی و اتباع مقیم این کشور برگزار شد، تصریح کرد: حج عمره هم به صورت محدود برگزار شد؛ و بر اساس شواهد و برنامه ریزی هایی که انجام داده‌اند، حج امسال برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: بر اساس اعلام وزارت حج عربستان مذاکرات حج امسال در دو مرحله ویدئو کنفرانسی و حضوری برای امضای قرارداد برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: با ارسال نامه‌ای رسمی برای وزیر حج عربستان خواستار ارائه توضیحاتی درباره دستورالعمل‌های بهداشتی این کشور شدیم.

رشیدیان، واکسیناسیون را از دیگر شروط احتمالی عربستان برای ورود زائران در حج امسال عنوان کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ورود مردم عراق به ایران طی ماه‌های اخیر، خاطرنشان کرد: در ماه‌های تابستان ورود عراقی‌ها به کشور ما ملموس بود؛ در شهریور ماه از ۲ فرودگاه امام خمینی (ره) و شهید هاشمی نژاد بیش از ۷ هزار عراقی وارد کشور شده‌اند. بر اساس اظهارات مسجدی سفیر ایران در عراق این افراد زائر نبوده و با ویزای درمانی و یا به بهانه بازدید اقوامشان به ایران آماده‌اند.

وی ادامه داد: در همان برهه زمانی تلاش کردیم محدودیت‌هایی برای تردد آنها در سطح شهرها در نظر گرفته شود که متأسفانه این موضوع محقق نشد.

رشیدیان با بیان اینکه ماه گذشته حدود ۳ هزار ایرانی از مرزهای زمینی و ۱۲۰۰ نفر از مرزهای هوایی به عراق سفر کرده‌اند، بیان کرد: بر اساس اخبار غیر رسمی متوجه شدیم ویزاهای زیارتی توسط دلال‌ها خرید و فروش می‌شود که این موضوع رو به افزایش است.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه از برگزاری کمیسیون مشترک ایران و عراق با محوریت وزیر نیرو و با موضوع بررسی ورود و خروج غیرقانونی به کشور که سبب انتقال بیماری خواهد شد، خبر داد.

وی ادامه داد: در نظر داشته باشیم ویروس کرونا وجود دارد و باید بتوانیم با شرایط کنونی زندگی کنیم؛ برای همین در بحث زیارت هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کار را دنبال می‌کنیم.

رشیدیان همچنین با بیان اینکه سفر به سوریه هم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید انجام شود، اظهار کرد: ما پروتکل سلامت را که وزارت بهداشت تهیه کرده است از طریق وزارت امور خارجه برای آنها ارسال کرده و اعلام آمادگی کرده‌اند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو