پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزراش کامل گرامیداشت اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی

تاریخ خبر: // کد خبر: 362365 // // // // خبر مهم


گزراش کامل گرامیداشت اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی

همزمان با اولین سالگرد سانحه هواپیمای اکراینی، طی مراسمی یاد و خاطره شهدای این سانحه در شهر هایی مثل قم ، شهریار ، حرم رضوی و … گرامی داشته اند. گزراش کامل گرامیداشت اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی در ذیل به صورت کامل و جامع همراه گزارش تصویری برای شما آماده گردیده است .


گزراش کامل گرامیداشت اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی

مراسم سالگرد شهادت امیرحسین قربانی، شهید یزدی سانحه هواپیمای اوکراینی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

همزمان با اولین سالگرد سانحه هواپیمای اکراینی، طی مراسمی یاد و خاطره شهدای این سانحه در شهر هایی مثل قم ، شهریار ، حرم رضوی و … گرامی داشته اند. گزراش کامل گرامیداشت اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی در ذیل به صورت کامل و جامع همراه گزارش تصویری برای شما آماده گردیده است .

*****

اولین سالگرد جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی در میدان مشاهیر بهشت زهرا

اولین سالگرد بزرگداشت جانباختگان حادثه پرواز ۷۵۲ به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری در میدان مشاهیر بهشت زهرا (س) برگزار شد.

این آیین با هدف بزرگداشت سالروز کشته شدگان ۱۷۶ مسافر پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین و دلجویی از خانواده های آنها برگزار و ۱۷۶ نهال به یاد جانباختگان این حادثه غرس شد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در این آیین ضمن خیر مقدم به خانواده های داغدار سانحه پرواز ۷۵۲، گفت: امروز آمده ایم در کنار گلزار ۳۰ هزار شهید دوران هشت سال جنگ تحمیلی و چهار هزار شهید گمنام، یاد و خاطره جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی را گرامی بداریم.

«سعید خال» عنوان کرد: قربانیان پرواز ۷۵۲ جزو نخبگان، سرآمدان و مشاهیر علمی کشور بودند که متاسفانه در این حادثه جان خود را از دست دادند.

به گفته وی عامل اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی، دولت تروریستی آمریکا بود و شب گذشته با یورش شهروندان آمریکایی به کنگره این کشور، ملت ایران و خانواده های داغدار این حادثه، مزد صبر و مقاومت خود را گرفتند.

خال اضافه کرد: حمله شهروندان آمریکایی به کنگره این کشور شبیه فیلم های تخیلی و کارتونی بود که این پیش بینی رهبر معظم انقلاب در خصوص شکسته شدن صدای استخوان های آمریکا را در ذهن های ما تداعی کرد.

وی با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر آمریکا تودهنی الهی به مسئولان این کشور بود، ابراز کرد: آغاز کننده اتفاقات سال گذشته آمریکایی ها بودند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با بیان اینکه بلوار کناری محل دفن قربانیان پرواز ۷۵۲ به نام مشاهیر نامگذاری شده است، بیان داشت: امروز در اولین سالگرد عروج ملکوتی این عزیزان، ۱۷۶ اصله درخت در کنار قبور آنان غرص و یادمان بزرگداشت جانباختگان هواپیمای اوکراینی نیز امروز رونمایی می شود.

حجت الاسلام «یوسفعلی شکری» نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید نیز در آغاز سخنان خود از حضار خواست که به احترام شهدا همه بایستند و حمد و سوره ای قرائت کنند و افزود: غم بزرگی است که که انسان عزیزترین عزیزش را در یک خطای انسانی از دست بدهد.

وی ادامه داد: این غم آنقدر سنگین است که انسان دلش به درد می آید که عالمان پراستعداد که در مسیر علم آموزی گام برمی داشتند و دل در گرو اسلام و ایران داشتند، جان باختند.

شکری، گفت: این جویندگان علم ظاهرا در یک خطای انسانی و فاجعه جان باختند و امیدواریم که دشمن در این حادثه نقش نداشته باشد که قطعا داشته است؛ انشالله خداوند این شهدا را با شهدای کربلا محشور فرماید.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید ابراز امیدواری کرد که دیگر شاهد حوادث اینچنینی نباشم و با قرائت آیه ای از قرآن کریم، خاطرنشان کرد: این عزیزان حتما که به نیت علم آموزی خارج شده اند و اگر کسی در راه خدا مهاجرت کند و مرگی حادث شود، خداوند این مصیبت را جبران می کند.

وی ادامه داد: از خداوند متعال می خواهم که این مصیبت را برای اهل بیت جان باختگان جبران فرماید و ما را قدردان خانواده های آنها بگرداند.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

شهادت عزیزان سانحه هوایی ۷۵۲ مظلومانه بود

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در مراسم نخستین سالگرد شهدای پرواز ۷۵۲ اظهار داشت: شهادت این افراد مظلومانه بود چراکه همزمان با روز شهادت سردار قاسم  سلیمانی مقارن شد و ما تلخ ترین روزها را در خصوص شهادت شاهد بودیم.

حجت الاسلام میثم امرودی به شخصیت والای جانباختگان این حادثه پرداخت و افزود: باید شهید باشید تا شهید شوید؛ و ما در دیداری که با خانواده های آلما اولادی و سعید کدخدایی کاشانی داشتیم به این موضوع کامل واقف شدیم.

این مسئول شهری ضمن تشکر از دست اندرکاران برای برپایی این مراسم گفت: به مناسبت یادبود این افراد درختانی در قطعه ۳۴۱ کاشته خواهد شد تا یاد و نام آنها زنده باشد.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

پیروز حناچی شهردار پایتخت، حجت الاسلام سید محسن محمودی رییس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران و زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران از دیگر حاضران این آیین بودند که با مشارکت سپاه تهران، سازمان بهشت زهرا(س) و سازمان بوستان ها و فضای سبز پایتخت برگزار شد.

به گزارش ایرنا، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ ماه ۹۸ از فرودگاه امام (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

همچنین روز چهارشنبه -۱۷ دی- همزمان با نخستین سالگرد حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی محل سقوط هواپیما توسط بالگردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گلباران شد.

در این ارتباط سعید اوحدی رییس بنیاد شهید طی روزهای گذشته اعلام کرد ۱۲۷ پرونده برای ۱۲۷ نفر قربانیان ایرانی از ۱۴۸ مسافر این هواپیما در بنیاد تشکیل شده است که از بنیاد طبق قوانین خدمات می گیرند.

داغ قربانیان پرواز ۷۵۲ بر دل تمام ملت ایران ماند

«حسین امیرعبداللهیان» نیز در این مراسم اظهار داشت: هرگز داغ از دست دادن قربانیان هواپیمای اکراینی را فراموش نخواهیم کرد.وی با اشاره به اینکه مسئول اصلی بروز این حادثه دولت آمریکای جنایتکار است، عنوان کرد: افزایش حساسیت امنیتی در شبی که سپاه پاسدارن با موشک باران پایگاه عین الاسد، جواب ترور سردار سلیمانی را داد موجب بروز خطای انسانی و سقوط هواپیمای اکراینی شد.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

امیرعبداللهیان یادآور شد: آمریکایی ها پس از ترور کور سردار سپهبد قاسم سلیمانی با قلدری تمام مسئولیت این حادثه تلخ را قبول کردند که جواب دندان شکن سپاه پاسداران موجب عزت ایران اسلامی شد.

وی با بیان اینکه امروز دولت تروریستی آمریکا خون خواه شهدا و قربانیان پرواز ۷۵۲ شده اند، بیان داشت: ملت ایران هنوز مورد هدف قرار دادن هواپیمای ایرانی در سال ۶۸ توسط ناو آمریکایی را فراموش نکرده اند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: دولت آمریکا بجای برخورد با عاملان سقوط هواپیمای ایرانی در سال ۶۸ به فرمانده ناو مدل افتخار داد و امروز این دولت جنایتکار با پررویی تمام ادعای خون خواهی قربانیان پرواز ۷۵۲ را می کند.

وی با اشاره به کارشکنی های دولت های آمریکا طی دوران طاغوت و پس از انقلاب، افزود: دولت بایدن نیز مانند ترامپ و دولت های قبل از آن در برخورد با سایر ملت ها خوی استکباری داشته و خواهد داشت.

امیرعبداللهیان ادامه داد: صحنه های شورش شهروندان و کشته شدن چهار نفر از شهروندان آمریکایی که از روز گذشته در رسانه ها پخش می شود بیانگر بخش کوچکی از وضعیت زیرپوستی جامعه آمریکا است.

وی با بیان اینکه میخ آخر به سیستم لیبرال دموکراسی آمریکایی ها روز گذشته زده شد، گفت: امروز کار مدعیان آمریکایی حقوق بشر، دموکراسی و آزادی به جایی رسیده است که از فردی دروغگو، مفسد، وقماربازی مانند ترامپ حمایت می کنند.

وی با اشاره به رشادت ها و از خودگذشتگی های سردار حاج قاسم سلیمانی طی دوران دفاع مقدس و در جبهه مقاومت، بیان داشت: امروز جهانیان امنیت خود را مدیون این شهید بزرگوار و یارانش هستند و اگر امروز این شهید بزرگوار زنده بود به حتم در مراسم سالگرد شهدای هواپیمای اوکراینی شرکت می کرد.

*****

نخستین سالگرد حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی بوستان لاله شاهدشهر

صبح امروز مراسم اولین سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی در محل وقوع این حادثه در بوستان لاله شاهد‌شهر برگزار شد. در این مراسم حدود ۲۰۰ نفر از خانواده‌های جانباختگان حادثه سقوط هواپیما از نخستین لحظات طلوع آفتاب برای گرامیداشت یاد عزیزان خود حاضر شدند.

گلباران محل برخورد هواپیما، روشن کردن شمع، ذکر فاتحه و شعر خوانی، گوشه‌هایی از این مراسم بود.

در این بزرگداشت مادران و پدران با روشن کردن شمع، گلباران کردن محل سقوط هواپیمای ۷۵۲ و قرار دادن تصاویر فرزندانشان اولین سالروز حادثه تلخ شهادت ۱۷۷ هم‌وطن را گرامی داشتند.

نیروهای پلیس نیز با تسلیت به خانواده‌های داغدار آن‌ها را برای برگزاری مراسم همراهی می‌کردند.

بازماندگان حادثه با انتقاد از عدم لغو پرواز در حالت آماده باش نظامی و باز گذاشتن حریم هوایی کشور با صدور بیانیه‌ای خواستگار رسیدگی قضایی به مقصران این حادثه شدند.

*****

اولین سالگرد شهدای سانحه هواپیمای اوکراین در قم

همزمان با اولین سالگرد سانحه هواپیمای اکراینی، طی مراسمی با حضور حجت الاسلام اکبری نماینده ولی فقیه در سپاه قم، جمعی از مسئولین استانی، مردم و گروهی از خانواده شهدا، یاد و خاطره شهدای این سانحه و ۹ شهید مدفون در قم از آن پرواز، با رعایت پروتکل های بهداشتی در شبستان حضرت زهرا سلام الله علیها حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام برگزار شد.

*****

ویدئو مپینگ یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی برج میلاد

همزمان با سالروز سانحه جانباختگان هواپیمای اوکراینی، اجرای ویدئو مپینگ به منظور گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان این سانحه شامگاه چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۹ در برج آزادی تهران برگزار شد.

*****

گرامیداشت شهدای حادثه هواپیمای اوکراینی در حرم رضوی

مراسم گرامیداشت سالگرد حادثه هواپیمای اوکراینی، شهادت جمعی از هموطنان به همت معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی شامگاه در این مراسم که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به این موضوع که درد و رنج وارده به بازماندگان این حادثه با هیچ واژه‌ای قابل توصیف نیست، ابراز کرد: صبر بر مصیبت‌های وارده بر انسان یکی از نشانه‌های مؤمنین است.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی قمی

این کارشناس دینی افزود: در قرآن مجید بیش از صد بار واژه صبر تکرار شده و این موضوع نشان دهنده جایگاه و ارزش صبر و شکیبایی مؤمنان است.

وی با بیان اینکه در روز قیامت نخستین گروهی که به داخل بهشت دعوت می‌شوند کسانی هستند که حمد خدا را بسیار به جای می‌آورند، تصریح کرد: مؤمن در همه حال باید شاکر خدا بوده و حتی در زمان مصیبت نیز حمد خدا را به جای آورده و شاکر باشد.

*****

مراسم بزرگداشت جانباختگان هواپیمای اوکراینی در اصفهان

مراسم بزرگداشت جانباختگان هواپیمای اوکراینی بعدازظهر روز پنجشنبه همزمان با سالگرد شهادت احمد کاظمی و چهلمین روز شهادت محسن فخری‌زاده، در خیمه حسینی گلستان شهدای اصفهان برگزار شد.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

این مراسم با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در خیمه حسینی گلستان شهدای اصفهان با حضور جمعی از مسوولان و خانواده های جانباختگان این حادثه برگزار شد.

این مراسم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و اجرای برنامه های فرهنگی، سخنرانی و مدیحه سرایی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، سپاه صاحب الزمان(عج) و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال هجدهم دی پارسال از فرودگاه امام خمینی به مقصد کی‌یف پرواز خود را آغاز کرد که پس از قطع ارتباط با بخش کنترل ترافیک، در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه بر اثر اصابت اشتباهی موشک پدافند هوایی در حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

این هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود که ۱۱ تن از مسافران آن از استان اصفهان بودند.

هفت تَن از جانباختگان این حادثه شامل منصور اثنی عشری، سیدمهدی امامی، سیدمهران ابطحی، محمود عطار، ساجده سراییان، امیر اشرفی و فاطمه قاسمی در گلستان شهدا اصفهان به خاک سپرده شدند.

دیگر جانباختگان اصفهانی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی از اصفهان، مهدی اسحاقیان، سیدنوژن صدر، فرزانه نادری و شکوفه چوپان نژاد هستند.

همزمان با مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، آیین سالگرد شهادت شهید احمد کاظمی و چهلمین روز شهادت شهید محسن فخری زاده نیز در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد.

سردار سرلشکر پاسدار شهید حاج احمد کاظمی در سال ۱۳۳۷ در شهرستان نجف آباد از توابع استان اصفهان به دنیا آمد و نوزدهم دی سال ۱۳۸۴ بر اثر سقوط یک فروند هواپیمای نظامی(جت فالکون) در حوالی ارومیه به دیدار حق شتافت.

همچنین تروریست‌ها، هفتم آذر امسال با کمین در مسیر خودروی حامل شهید محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی‌شهر آبسرد دماوند در عملیاتی مسلحانه، این دانشمند هسته‌ای کشورمان را به شهادت رساندند.

استان اصفهان ۵۰ هزار جانباز، سه هزار و ۵۰۰ آزاده و یکهزار مفقودالاثر و ۲۳ هزار و ۵۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

*****

آئین کاشت ۱۷۶ نهال در یادبود شهدای پرواز ۷۵۲

پیش از ظهر پنج شنبه و با حضور حجت الاسلام شکری نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید، حجت الاسلام سید محسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان فرهنگی، هنری شهرداری، مدیرکل بنیاد تهران، عضو شورای شهر، شهردار بهشت زهرا (س) جمعی از مسئولان و فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی مراسم کاشت ۱۷۶ نهال به نیابت از سردار دل‌ها شهید سلیمانی در بلوار مشاهیر بهشت زهرا (س) برگزار شد.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

شکری، نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید در این مراسم طی سخنانی با اشاره به حادثه دردناک پرواز ۷۵۲ گفت: انشاالله این عزیزان اجر مهاجرین را در پیشگاه خداوند دارند و صبر و بردباری خانواده‌های این عزیزان مشکور عندالله است.

امرودی رئیس سازمان فرهنگی، هنری شهرداری از حادثه شهادت مسافران پرواز ۷۵۲ بعد از شهادت مظلومانه شهید سلیمانی به عنوان حادثه‌ای تلخ یاد کرد و گفت: برخی از این شهدا از انسان‌های فرهیخته و ارزشمند بودند و تنها بشارت اجر صابران تسکین دهنده این مصائب است.

امیر عبداللهیان دبیر ستاد حاج قاسم نیز گفت: آخرین میخ برتابوت لیبرال دموکراسی آمریکا در حال کوبیده شدن است و آنچه در آمریکا می‌گذرد نتیجه جنایات آمریکاییهاست، آنچه که در اثر آن خطای انسانی برای پرواز ۷۵ رخ داد نتیجه رفتار آمریکای تروریست بود که رسماً مسئولیت ترور شهید سلیمانی را برعهده گرفت.

وی افزود: قطعاً روح شهید سلیمانی در این مراسم حضور دارد.

گفتنی است که در پایان این مراسم که حناچی شهردار تهران نیز حضور داشت ضمن رو نمایی از یادمان شهدا به یاد شهدا کاشت نهال به همراه نصب پلاک اسامی آنها انجام شد.

*****

دیدار مسوولان پیشوا با خانواده شهدای سانحه هواپیمای اوکراین

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

امام جمعه، فرماندار و تنی چند از مسوولان شهرستان با خانواده سکینه احمدی، مطهره احمدی و محسن احمدی که از اتباع افعانستانی ساکن در پیشوا بوده و در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین جان خود را از دست دادند، دیدار کردند.

امام جمعه شهرستان پیشوا در این دیدار ضمن طلب آمرزش برای شهدای این حادثه گفت: مردم و مسوولان ایران اسلامی در جریان این حادثه غم‌بار، خود را شریک خانواده بازماندگان می‌دانند و این که تعدادی از این شهدا، از ساکنان پیشوا هستند، بر اندوه مسوولان این شهرستان افزوده است.

حجت الاسلام روح الله باقری افزود: مردم قدرشناس شهرستان پیشوا سال گذشته با حضور در مراسم تشییع پیکر سه عضو این خانواده، همدردی خود را با آنان ابراز داشتند تا ثابت کنند در این مصیبت، خانواده این عزیزان را تنها نمی‌گذارند.

وی اظهار داشت: مردم ایران اسلامی و افغانستان در طول تاریخ انقلاب اسلامی، پیوندی ناگسستنی با یکدیگر داشته و امروز تعداد زیادی از این براداران و خواهران افغانستانی، در شهرستان پیشوا سکونت دارند از این رو، ما نیز در این مصیبت، شریک شما بوده و از خداوند متعال برای بازماندگان صبر طلب داریم.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه سال گذشته، تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک می‌کرد حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه مسافران آن جان باختند.

سه روز بعد، ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمدی، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

در این پرواز، علاوه بر سکینه احمدی، مطهره احمدی و محسن احمدی سه عضو یک خانواده، مهدی تاجیک دیگر تبعه افغانستانی ساکن در شهرستان پیشوا نیز حضور داشت.

پیکر این شهدا در قطعه شهدای صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) شهرستان پیشوا به خاک سپرده شد.

 

*****

مزار جانباختگان هواپیمای اوکراین یکروز قبل از سالگرد

حوالی ظهر پنجشنبه ۱۸ دیماه: یکراست به سمت قبرهای شهدای گمنام و شهدای هسته‌ای در وسط حیاط جلویی امامزاده صالح می‌روم؛ از دور پرچمی مشکی کشیده‌اند و دسته‌گلی بزرگ گذاشته‌اند و همه‌چیز برای عزاداری محیاست؛ آنقدر محیا که خیال می‌کنم «همین است، سالگرد کشته شدگان هواپیما!» اما جلوتر که می‌روم میان چند قبر موجود خبری از اسامی کشته شدگان هواپیمای اوکراینی نیست. پیش از این یکی از نزدیکانشان گفته است که «کنار شهدای گمنام‌اند، وارد امازاده که شوید خواهید دید، معلوم است!» اما معلوم نبود؛ چند تن از شهدای جنگ و شهدای هسته‌ای به اندازه‌ی سه قبر جای خالی و در آخر قبر شهید فخری‌زاده.

برای پیدا کردن‌شان سمت یکی از خادمین می‌روم؛ فکرم هم به اینجا نرسیده که ممکن است قبرشان به هردلیلی برداشته شده باشد. می‌پرسم «جای دیگری قبر شهدای گمنام دیگری در امازاده هست، غیر از میانه‌ی حیاط؟» می‌گوید «نه! همین‌هاست».

دوباره سمت قبور می‌روم؛ عده‌ای با کلاه و عینک ورزشی به همراه دوربین و شخصی که بنظر می‌رسد درجه‌ای نظامی دارد، آمده‌اند و دور قبر شهید فخری‌زاده جمع شده‌اند. تعلل می‌کنم تا فیلمبرداری‌شان تمام شود. پیرزنی با چادر سپید کنار قبر شهید فخری‌زاده ایستاده و جاهای خالی را گل پر‌پر می‌کند و می‌ریزد.

سمت یکی از خادمان زن می‌روم تا سراغ آن شش کشته‌ی دفن شده در امامزاده را بگیرم؛ می‌پرسم نمی‌دانید قبر محمد حسین و زینب اسدی لاری کجاست؟ می‌گوید «کنار قبر شهید فخری‌زاده، سه‌تا قبره که همونجاست؛ روشون اسامی‌ نوشته شده، روی هر قبر دو اسم»؛ انگار هنوز نمی‌داند که قبری در کار نیست.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

برمی‌گردم و فیلمبرداری هم تمام شده. از پیرزنی که گل‌ها را پرپر کرده می‌پرسم «کشته‌های هواپیما قبرشان اینجاست؟» با تکان مدام دست و صدایی که کمی بلند است جاهای خالی را نشان می‌دهد و می‌گوید «همینه دیگه، همینه؛ قبرشون رو کندن… جوونای خوشگل، انسان، نخبه… همینجاست؛ یه فاتحه بخون براشون و برو.»

کم‌کم زن‌های دیگری می‌آیند یکی می‌گوید «یه ربعه دارم می‌گردم، چرا قبرشون رو برداشتن؟!»، دیگری می‌گوید «اینا هستن؟! فقط بخاطر اینا اومدم یه فاتحه بخونم». هرکسی می‌رسد زمزمه می‌کند که «چرا قبر ندارن؟!». جدا می‌شوم، کسی از خانواده‌شان را نمی‌بینم و نمی‌دانم که وقتی با این تصویر روبرو شوند چه خواهند کرد، در جریان هستند یانه؛ از جای خالی قبرهاشان که احتمالا تا دیروز بوده عکسی می‌گیرم و باز می‌گردم.

در تماسی با دفتر مدیریت امامزاده صالح چرایی برداشتن قبرها را جویا می‌شوم، مردی که تلفن را پاسخ داده است می‌گوید: «خوانواده‌های‌شان قبرها را برای تعویض برداشته‌اند و تا فردا که سالگرد است قبرهای جدید نصب خواهد شد.» می‌پرسم مگر قبرها جدید نبودند، چرا تصمیم به تعویض گرفته شد که پاسخ می‌‌دهد تصمیم خانواده‌ها بود.

صحت و سقم ماجرا را از یکی از نزدیکان کشته‌شدگان که قبلا هم آدرس قبور را از او پرسیده بودم جویا می‌شوم؛ گفته‌های متولیان امامزاده را تایید می‌کند و می‌گوید «قبرها خوانا نبود و کیفیت خوبی نداشت، تصمیم به تعویض آن گرفتیم».

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

 

*****

مراسم سالگرد شهادت امیرحسین قربانی، شهید یزدی سانحه هواپیمای اوکراینی

حجت الاسلام سید محمد سرمه چشم روز چهارشنبه در مراسم سالگرد شهادت امیرحسین قربانی، شهید یزدی سانحه هواپیمای اوکراینی افزود: صبر خانواده شهید همانند جهاد مجاهدین در راه خدا و در امتداد راه شهید سلیمانی برای حفظ نظام قابل تحسین است.

وی با اشاره به قاعده حقوقی اجتماع مباشر و مسبب افزود: باید نگاه شود که چه چیز سبب شد تا این سانحه رخ دهد؛ آنهایی مقصر و مجرم هستند که زمینه ساز بروز چنین اتفاق ناگواری شدند.

امام جمعه تفت تصریح کرد: امروز دشمنان، ولایت را مورد هدف قرار داده اند؛ آن چیزی که شهید این ایام حضرت زهرا (س) در آن الگو بود و فداکاری در راه ولایت را به ما آموخت.

گرامیداشت-اولین-سالگرد-شهدای-سانحه-هواپیمای-اوکراینی

همچنین علیرضا نوکار، فرماندار تفت گفت: صبر و استقامت خانواده شهید قربانی در کشور و عرصه بین الملل الگو شد که امیدواریم خداوند روح این شهید را با اولیاء الله محشور کند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج تفت هم در این مراسم گفت: خیابان و یک سالن ورزشی به نام دانشجوی نخبه، شهید امیرحسین قربانی نامیده شد که امروز از یادمان این خیابان رونمایی و سالن ورزشی افتتاح می شود.

سرهنگ سید مصطفی آقایی ادامه داد: طرح محله محور شهید سلیمانی نیز امروز همزمان با سالروز شهادت شهید قربانی و از محله سکونت این شهید آغاز می شود.

پدر شهید امیرحسین قربانی هم در این مراسم ضمن تشکر از همه مسئولان و مردم حسینی و ولایت مدار شهرستان تفت جهت تشییع با شکوه شهید در سال گذشته، گفت: امیرحسین از سال ۸۰ تا دی ماه ۹۷ نزدیک به ۱۶ سال در شهر تفت سکونت داشت و در مقطع ابتدایی و راهنمایی در مدارس این شهر تحصیل کرد.

علی قربانی ادامه داد: امیرحسین قبل از رفتن به دبستان با حضور در یکی از موسسه های قرآنی شهر تفت به فراگیری قرآن پرداخت و همچنین هشت ترم زبان خارجه را در یکی از موسسه های زبان شهرستان فرا گرفت.

وی با بیان اینکه شهید قربانی بسیار منظم و بی حاشیه بود، اضافه کرد: هدف امیرحسین این بود که پزشکی را درخارج از کشور فراگیرد و برای همین یک سالی در دانشگاه منیتوبا در شهر وینیپگ کانادا درس خواند.

پدر شهید سانحه هواپیمای اوکراینی تأکید کرد: امنیت کشور مدیون فداکاری ها و زحمات شهید سلیمانی است و اینکه قاب امیرحسین درکنار شهید سلیمانی نقش بسته مایه افتخار است.

همچنین مادر شهید قربانی هم نامه رئیس دانشگاه منیتوبا کانادا را قرائت کرد که در بخشی از این نامه درباره ویژگی های شهید آمده است: امیرحسین رفتاری آرام داشت و حمایت او از دوستانش همیشه مشهود بود، مهربانی او همیشه مورد قدردانی همراهانش قرار می گرفت. اساتید امیرحسین از او به عنوان یک فرد مشتاق، تیز و روشن یاد می کنند؛ او همیشه اولین دانشجویی بود که وارد کلاس می شد، در همه کلاس ها حضور داشت و عملکرد خوب علمی داشت. امیرحسین یک دانشجوی نمونه بود و همه ما دلتنگ او هستیم.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت صراط / خبرگزاری فارس / پایگاه خبری و تحلیلی انصاف / سایت روز پلاس / خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری صدا و سیما / خبرگزاری مهر (لینک1) ؛ (لینک2) ؛ (لینک3) / خبرگزاری ایرنا (لینک1) ؛ (لینک2) ؛ ( لینک3)  ؛ (لینک4 ) ؛ (لینک5) ؛ ( لینک6)


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو