پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | توضیحاتی از برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در سمنان

تاریخ خبر: // کد خبر: 362800 // // // // خبر مهم


توضیحاتی از برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در سمنان

دیگر کمتر کسی است که نداند مهد پرتاب ماهواره و شلیک موشک در ایران، سمنان است، این روزها، اما نام سمنان با موفقیت دیگری بر سر زبان‌ها افتاده و آن هم اجرای موفق نخستین رزم پهپادی کشور در آسمان این سرزمین است.


توضیحاتی از برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در سمنان

دو روز تمرین پهپادی در شرایط رزم واقعی با موفقیت کامل صد‌ها سامانه هوشمند مقاوم در منطقه عمومی سمنان، مقتدرانه به سرانجام رسید، رزمی که نخستین تمرین مشترک و بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران با شرکت صد‌ها فروند از پهپاد‌های عملیاتی نیرو‌های زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش بود.
این تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در سمنان ، مراسم پرده برداری از اقتدار پهپادی ایران با معرفی پرنده‌های بدون سرنشین رزمی، مراقبت و شناسایی، جنگالی و انتحاری برد کوتاه تا برد دور بود.


پهپاد چیست؟


پرنده هدایت پذیر از راه دور یا همان “پهپاد”، تجهیزاتی هستند که در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند این پرنده‌های بدون سرنشین به علت داشتن مزیت‌های فراوان نسبت به سایر پرنده‌های بزرگ و پهن پیکر در همه کشور‌های جهان استفاده می‌شوند و ایران نیز یکی از بزرگترین تولید کنندگان و کاربران انواع پهپاد‌ها در دنیاست.
نخستین تجربه ایران در ساخت هواپیما‌های کوچک نظامی، پهپاد تلاش بود؛ دومین پهپاد ایرانی که معروف هم شد و حتی با نام آن یک فیلم سینمایی هم تولید شد ” مهاجر” نام داشت و موفقیت مهاجر بود که مسئولان دفاعی کشورمان را در مسیر حرکت در توسعه این صنعت قرار داد تا امروز که عرصه سرزمینی سمنان میدان نمایش صد‌ها پهپاد ساخت ایران بود.
میدانی وسیع که برای دیدن صد‌ها فروند پهپاد رزمی به نمایش گذاشته شده در آن، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و فرمانده کل ارتش سوار بر خودروی نظامی، مسیری به طول بیش از یک کیلومتر را پیمودند و از یگان پهپادی سان دیدند.

 

پرواز جمعی پهپادهای شرکت کننده در رزمایش با بهره گیری از هوش مصنوعی نیز از دیگر اقدامات فناورانه ای بود که در این بخش از رزمایش انجام شد.

پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناورهای نیروی دریایی ارتش در آب‌های جنوب کشور و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش از رزمایش بود.

نخستین تمرین مشترک و بزرگ رزم پهپادی ارتش با شرکت صدها فروند از پهپادهای عملیاتی نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش در منطقه عمومی سمنان و در نقاط مختلفی از مرزهای ایران اسلامی به مدت دو روز برگزار می‌شود.

در مراحل مختلف تمرین امروز داوران و تیم‌های ارزیاب قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) و ستاد کل نیروهای مسلح نظارت مستقیم داشتند.

غرش آذرخش؛ نوآوری بی نظیر کرار


هدایت هوشمندانه متخصصان نظامی با پرنده‌های بدون سرنشین، در پهپاد رهگیر نیروی پدافند هوایی ارتش به منحصه ظهور گذاشته شده است؛ در پهپادی به نام ” کرار ” که عملیات رهگیری هوایی و انهدام اهداف متخاصم را با شلیک هوا به هوای موشک ” آذرخش” نمایش داد.
پهپاد کرار با شلیک آذرخش، یک هدف هوایی با سطح مقطع راداری کم و در ارتفاع بالا را با موفقیت منهدم کرد؛ ضمن اینکه از محموله تیربار و بمب‌های ۵۰۰ پوندی MK-۸۲ خود نیز برای سرنگونی دشمن متخاصم بهره برد.
تمرین نوآورانه‌ای که نشان داد قابلیت رهگیری هوایی کرار در دنیا نظیر ندارد.

الماس افتاده از دهان ابابیل


به یاد سنگریزه‌هایی که از دهان ابابیل افتاد و لشکر ابرهه را نابود کرد، نام پهپادی که موشک‌های هوا به زمین ” الماس” را حمل می‌کند، ” ابابیل” گذاشته اند.
ابابیل‌های نیروی زمینی ارتش در مرحله نهایی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، به موشک‌های هوابه‌زمین و نقطه‌زن الماس مجهز شدند و اهداف سطحی را منهدم کردند.
موشک الماس ساخت متخصصان و دانشمندان جوان کشور است و می‌تواند اهداف زمینی را با دقت بسیار زیاد مورد اصابت قرار دهد.
امیر دریادار سید محمود موسوی معاون عملیات ارتش می‌گوید: با تکیه بر دانش جوانان مبتکر و مدیریت جهادی در ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز توان پهپادی ارتش نقطه امیدی برای مردم و عامل هراس دشمنان ایران اسلامی است.

آزمایش موفق پهپاد‌های انتحاری


معاون عملیات ارتش می‌گوید: این رزم پهپادی منطبق با صحنه‌های نبرد و در شرایط کاملا رزمی انجام می‌شود.
این یعنی طرح پهپاد انتحاری هم امتحان خود را به خوبی پس داده است؛ امتحانی که در آن برای نخستین بار پهپاد انتحاری و ضد رادار آرش  از محفظه قابل حمل پرتاب شد؛ طرح ابتکاری که موجب ارتقاء قدرت تحرک و جابجایی در حین اختفا خواهد شد.
اقتدار پهپادی ارتش به آسمان سمنان خلاصه نشد چرا که در اجرای مرحله اصلی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، پهپاد‌های انتحاری برد بلند با طی مسافت ۱۴۰۰ کیلومتر از سواحل مکران در جنوب بلوچستان، هدف پیش‌بینی شده در منطقه تمرین را با موفقیت منهدم کردند.
در این بخش نیز کوادکوپتر‌های نیروی زمینی ارتش با رهاسازی بمبلت‌های کوچک، هدف سطحی را مورد اصابت قرار دادند.
بکارگیری ریزپرنده تاکتیکی زنبور بدون خلبان برای انجام عملیات شناسایی، ارسال برخط تصاویر به مراکز کنترل و فرماندهی، پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناور‌های نیروی دریایی ارتش در آب‌های جنوب کشور و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی از دیگر اقدامات فناورانه پهپاد‌ها بود.

نمایش قدرت پهپادی ایران در سمنان

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، محک موفق قابلیت‌های ترکیبی پهپاد کرار و و ارتقای برد پهپاد‌ها را دو شاخصه مهم رزم بزرگ پهپادی ارتش در سمنان عنوان کرد.
امیر سرتیپ علیرضا الهامی گفت: در شاخصه نخست در این تمرین بزرگ از پهپاد کرار استفاده شد که در آن قابلیت‌های ترکیبی به کار رفته بود و قابلیت رهگیری هوایی، شناسایی دقیق، مسلح کردن این پهپاد به تیربار و موشک هوا به هوای آذرخش از ویژگی‌های این پهپاد است.
وی افزود: شاخصه دوم که در این رزمایش حاصل شد ارتقای قابلیت‌های پهپاد‌ها بود یعنی برد پهپاد‌ها که در برخی از آن‌ها به بیش از ۲ هزار کیلومتر رسیده است.
ارتقای نقطه زنی پهپاد‌ها، شناسایی دقیق اهداف و منطقه نبرد با بکارگیری فناوری جدید دوربین‌های شناسایی نصب شده بر پهپاد‌ها و پرواز جمعی پهپاد‌ها با بهره گیری از قابلیت‌های ویژه هوش مصنوعی در صحنه رزم دیگر شاخص‌های ارزنده رزم پهپادی بزرگ ارتش در سمنان بود که امیر الهامی به آن اشاره دارد؛ شاخصه‌هایی که متناسب با نیاز ارتش و نیرو‌های رزمنده است و برای نخستین بار در این تمرین، ارزیابی و به طور میدانی از آن استفاده شد.

هشدار به دشمن : این رزم یکی از هزار هنر ایران است

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد: در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، تنها بخشی از اقتدار پهپادی به نمایش گذاشته شده، توانایی‌های پهپادی ایران به‌مراتب بیش از این چیزی است که مشاهده شد.
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی می‌گوید: برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش هشداری است به دشمنان که به فکر بیفتند و دچار محاسبات غلط نشوند.
امیر سرلشکر موسوی می‌افزاید: اگرچه ما معتقدیم که دشمن به خیال خودش قصد دارد جلوی ضربه انتقام سخت را بگیرد، اما غافل از اینکه زمان، مکان و اندازه ضربه انتقام سخت در اختیار ماست و دشمن هرگز نخواهد توانست زمان، مکان و اندازه‌اش را پیش بینی کند. کوچکترین هدف ما در این ضربه‌ی انتقام، اخراج و بریدن پای آمریکایی‌ها از منطقه است.
وی افزود: اگر دشمن در محاسبات خود دچار اشتباه شود قطعاً ضربه‌ای را از نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران دریافت خواهد کرد که از هر کرده‌ای که تا الان داشته پشیمان بشود.

ایران در مسیر بلوغ پهپادی


در کنار این رزم بزرگ، نمایشگاه دستاورد‌های پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم برگزار شده است.
این نمایشگاه که شامل دستاورد‌های پهپاد‌های عملیاتی از نیرو‌های چهارگانه ارتش است و در آن صد‌ها فروند انواع پهپاد‌های رزمی، بمب‌افکن، رهگیر، شناسایی و مراقبتی، جنگالی و انتحاری، انواع مولتی روتور‌های رزمی و پشتیبانی رزمی با قابلیت اجرای عملیات در محیط جنگ الکترونیک و مجهز به سامانه‌های اخلال و فریب راداری در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته؛ سامانه‌هایی که رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح هم از آن بازدید کرد.
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در این بازدید گفت: مسئله پهپاد در ارتش، در مسیر بلوغ ارزشمندی قرار گرفته و تمرین پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین رزمایش‌های متعددی که در روز‌های اخیر در خلیج فارس صورت گرفته و در روز‌های آتی صورت خواهد گرفت، نشانگر آمادگی کامل نیرو‌های مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید نسبت به امنیت و دفاع کشور عزیزمان است.
سردار سرلشکر محمد باقری تاکید کرد: دستان نیرو‌های مسلح قهرمان ما بر روی ماشه‌ها قرار دارد و چنانچه دشمنان کوچکترین خطایی کنند، حتما نیرو‌های مسلح پاسخ جانانه‌ای خواهند داد.

درخشش جنگاوری الکترونیک ایران در سمنان


دو روز تمرین پهپادی ارتش در منطقه عمومی سمنان، عرصه همکاری، هماهنگی، مدیریت، فرماندهی متمرکز و اقدام و اجرای مشترک و متحد در ده‌ها نقطه عملیاتی کشور بود.
در این رزم، دانش پهپاد ایرانی بود که از ریزترین تا بزرگترین پرنده‌های بدون سرنشین در عرصه سرزمینی سمنان درخشید و نشان داد پهپاد‌های ساخت ایران چه قابلیت‌های تخصصی و ابتکاری دارد.
قابلیت‌هایی نظیر حمل ۲۵۰ کیلوگرم بمب برای نقطه زنی اهداف زمینی، بلند شدن از روی هر وسیله در حال حرکت، پریدن از روی دست، پرواز از جنوب شرق کشور و گذر هزار و ۴۰۰ کیلومتری از آسمان برای اصابت به هدفی در سمنان، همه و همه نمایش هدایت هوشمندانه‌ای بی نظیر در جنگاوری الکترونیک ایران بود.
بی شک در آینده بیشتر از پهپاد‌های کمان، کرار، کیان، سیمرغ، مهاجر، ابابیل، یسیر، صادق و حازم در ماموریت‌های شناسایی، رهگیری، رزمی، مراقبتی، جنگالی و انتحاری ارتش خواهیم شنید.
پهپادهایی که به گفته کارشناسانی که نمی شود از آنها نامی برد ، اگر دشمن بخواهد جلوی حرکت آنها را بگیرد ، باید از موشکی چند میلیون دلاری استفاده کند در غیر این صورت ، اصابت پهپاد به هدف حتمی است .
این توان پهپادی با تکیه بر دانش جوانان مبتکر و مدیریت جهادی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، امروز امیدی برای مردم و عامل هراس دشمنان ایران اسلامی است.
رزم سمنان تنها گوشه‌ای از قدرت پهپادی ایران است و به گفته امیر دریادار سید محمود موسوی معاون عملیات ارتش، بخشی از تجهیزات و تسلیحات بومی آزمایش شده در این رزمایش به دلیل طبقه‌بندی و ملاحظات محرمانگی فناوری‌های بکار گرفته شده در وقت مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

تولید قطعات پهپادها در کشور

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه تمرین بزرگ رزم پهبادی ارتش که در منطقه عمومی سمنان در حال برگزاری است، گفت: انواع پهپادها از برد 20 کیلومتر تا هزار کیلومتر را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌ایم.

وی اضافه کرد: پهپادهایی که در نمایشگاه وجود دارند، از قابلیت‌ها رادارگریزی و درگیری با انواع اهدف و انهدام اهداف برخوردار هستند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در ادامه گفت: انواع پهپادهای عمود پرواز، پهپادی که نیاز به باند دارد و نیز پهپادهایی که روی خودرو لانچ بشود، در اقسام رزمی و شناسایی، همچنین با قابلیت روزپرواز و شب‌پرواز و در هر شرایط آب و هوایی در نمایشگاه دیده می‌شود.

وی افزود: در نیروی زمینی ارتش دستاوردهای بی‌نظیری در حوزه پهپاد به دست آورده‍ایم.

امیر سرتیپ حیدری در پایان با بیان اینکه پهپاد یک سلاح سرنوشت‌ساز است و می تواند در صحنه جنگ اثربخش باشد و تاکید بر خودکفایی نیروی زمینی ارتش در تولید پهباد، تصریح کرد: تمام قطعات و تجهیزاتی که در ساخت پهبادها استفاده شده از تولیدات خود نیروی زمینی ارتش است و هیچ قطعه ای خارج از نیروی زمینی ارتش در این پهپادها به کار گرفته نشده است.

هوش مصنوعی در پرواز پهپادها

امیر الهامی جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در کویر مرکزی ایران اظهار داشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران از سال‌ها قبل تمرکز بسیار گسترده‌ای بر ارتقاء کیفیت و کاربرد پهپادها گذاشته بود، که به حمدالله به توان و قابلیت‌های بسیار بالایی در این خصوص رسیده‌ایم. ما در این تمرین تلاش کردیم ماحصل این چند سال پژوهش، تحقیق و تلاش را به میدان بیاوریم و این توانمندی را محک زده و ارزیابی کنیم.

وی دستاوردها و تجارب به دست آمده در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش را بسیار قابل توجه و موفقیت‌آمیز ارزیابی کرد و گفت: ما موفق شدیم در اولویت اول تمرین مشترکی را میان نیروهای چهارگانه ارتش با هم افزایی و هدفمندی انجام دهیم و به موفقیت و هماهنگی خوبی در حوزه عملیات پهپادی دست بیابیم.

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش، ارزیابی میدانی قابلیت سلاح‌ها و تجهیزات تولید شده برای نیروهای مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران را در این رزمایش یکی دیگر از اهداف تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در کویر سمنان دانست و گفت: سلاح‌ها و بمب‌هایی که برای پهپادهای ارتش طراحی و تهیه شده بود در این رزمایش مورد ارزیابی دقیق قرار گرفت، که از آن جمله می‌توان به پهپادهای مسلح به انواع تیربار و موشک‌ها اشاره کرد و به حمدلله ما توانستیم موشک هوا به هوای آذرخش را با موفقیت تست کنیم همچنین موشک هوا به سطح الماس با دقت نقطه زنی بسیار بالا با نتیجه بسیار قابل توجه و خوبی در این تمرین به کار گرفته شد.

امیر الهامی ادامه داد: پهپاد انتحاری آرش که از مسافت بسیار دوری پرواز کرده و به منطقه تمرین رسیده بود توانست با دقت بسیار بالا به هدف تعیین شده اصابت و آن را منهدم کند این پهپاد برای اولین بار از یک کابین قابل حمل به پرواز در آمد و توانست به خوبی ماموریت خود را انجام داده و هدف مورد نظر را منهدم کند.

وی با اشاره به انواع پرنده‌های بدون سرنشین مورد استفاده در تمرین بزرگ پهپادی ارتش گفت: پهپادهای مراقبت و شناسایی، ضد رادار و همچنین پهپادهای جنگ الکترونیک و رهگیر هوایی از دیگر پهپادهایی بودند که در این رزمایش و تمرین هوایی مورد استفاده قرار گرفتند. این پهپادها از جمله سلاح‌ها و تجهیزات جدیدی بود که در این رزمایش مورد ارزیابی و محک جدی قرار گرفتند، همچنین انواع تاکتیک‌ها مثل پرواز جمع با استفاده از هوش مصنوعی نیز یکی از اهداف میدانی و عملی ما بود که برای اولین بار در ایران در این تمرین مشترک به لطف پروردگار به خوبی و شایستگی انجام پذیرفت.

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش تمامی پهپادها، تجهیزات و مهمات استفاده شده در تمرین بزرگ پهپادی ارتش را تولید داخل دانست و گفت: همه این تولیدات و محصولات توسط فرزندان این ملت در ارتش جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده که تقدیم ملت شریف ایران می‌شود این دستاوردها با اتکا به توان و تولید کاملاً بومی تولید شده‌اند و امروز در اختیار نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.

امیر الهامی با اشاره به دستیابی ایران به توان پهپادی در شدید ترین تحریم‌های تسلیحاتی گفت: این محصولات در شرایط بسیار سخت تحریم و فشار همه جانبه به دست آمده و با این دستاورد ثابت کردیم، تحریم‌ها و فشارها نمی‌تواند مانع پیشرفت ملت بزرگ ایران شود. خداوند در قرآن می‌فرماید، تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَ تُذِلُ مَنْ تَشَاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلَی کُلِ شَیْ‌ءٍ قَدِیرٌ [هر کس را بخواهی، عزت می‌دهی؛ و هر که را بخواهی خوار می‌کنی. تمام خوبیها به دست توست؛ تو بر هر چیزی قادری. آل عمران آیه ۲۶].

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما / خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایرنا (لینک1) ؛ (لینک2)

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو