پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | حمله موشک های ایران به پایگاه هوایی آمریکا

تاریخ خبر: // کد خبر: 362801 // // //


حمله موشک های ایران به پایگاه هوایی آمریکا

دقیقا ۳۶۵ روز قبل بود که آسمان و زمین روی سر سربازان و فرماندهان آمریکایی در پایگاه نظامی عین ‌الاسد عراق خراب شد؛ آمریکایی‌هایی که تاوان اشتباه رئیس جمهور خود را دادند.


حمله موشک های ایران به پایگاه هوایی آمریکا

بامداد سیزدهم دی ماه ۱۳۹۸ بود که ارتش تروریستی آمریکا در حمله‌ای ناجوانمردانه دو تن از فرماندهان محور مقاومت را ترور کرد. سردار سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس دو رفیقی که با هم زندگی کردند و با هم جان دادند و به شهادت رسیدند. تاجر آمریکایی حکم ترور این دو را صادر کرد و به خیال خودش خواست بزند و فرار کند؛ غافل از اینکه دوران بزن در رو خیلی وقت است که تمام شده  و جمهوری اسلامی ایران به خوبی این موضوع را نشان داده است.

 

حمله به عین‌الاسد اولین تقابل رو در روی ایران و آمریکا نبود. سرنگونی پهپاد بسیار پیشرفته آمریکا توسط پدافند جمهوری اسلامی ایران  که حریم هوایی را بر فراز آب‌های منطقه‌ای ایران نقض کرده بود و نیز حوادث دیگری از جمله در کنترل گرفتن پهپاد آمریکایی بر فراز ایران و نیز بازداشت ملوانان آمریکایی در تنگه هرمز پس از نقض حاکمیت ایران از سوی آن‌ها همگی مصداق این موضوع است که نظام جمهوری اسلامی ایران بر سر مردم کشورش و امنیت آنها با احدی شوخی ندارد.

این صابون سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران حتی به تن نوکران آمریکا هم خورده است. زمانی که داعش در اقدامی احمقانه به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) حمله کرد؛ منتظر آنچنان پاسخی از سوی سپاه نبود. در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران در استان های کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد و بسیاری از فرماندهان عالی‌رتیه داعش را به زباله‌دان تاریخ فرستاد.

 

یا مثلا زمانی که تروریست‌های تحت حمایت آمریکا به رژه نیروهای مسلح در اهواز حمله کردند نیروهای امنیتی کشور این گروهک را منهدم کردند که همه اینها نشان از این موضوع دارد که اگر بزنند حتما می خوردند.

پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار عراق قرار دارد. این پایگاه در زمان حکمرانی صدام قادسیه نام داشت و ساخت آن به پایان دههٔ ۱۹۷۰ و اوایل ۱۹۸۰ میلادی بازمی‌گردد. الاسد یک باند فرود آسفالت به‌طول ۳۹۰۰ متر دارد و از مهم‌ترین پایگاه‌های مورد استفاده ارتش ایالات متحده در عراق به‌شمار می‌رود.

انتقام سخت و انتقام سخت‌تر

در حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین‌الاسد خسارت‌های مالی و جانی بسیاری به آمریکا وارد شد. روزنامه کویتی القبس  در همان روزها در گزارشی نوشت: حدود ۱۶ نظامی آمریکایی در حمله ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق زخمی شده و برای درمان به یکی از بیمارستان‌های نظامی در عریفجان در جنوب کویت اعزام شده اند.

 

این رسانه کویتی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: زخمی شدگان با هواپیمای نظامی مجهز از عراق به پایگاه هوایی احمد الجابر تحت تدابیر شدید امنیتی منتقل شده اند و به بیمارستان نظامی ویژه نیروهای آمریکایی در داخل مرکز نظامی عریفجان وارد شده و عمل جراحی فوری بر روی آن‌ها انجام شده است و همچنان تحت مراقب‌های ویژه به سر می‌برند.

نکته جالبی که در حمله سپاه به عین‌الاسد وجود داشت؛ عدم کارایی سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا بود که بطور گسترده در اطراف پایگاه های نظامی و سفارت های این کشور به طور گسترده فعال هستند. رأی الیوم در همان روزها نوشت که حمله موشکی روز هشتم ژانویه ایران به پایگاه آمریکایی قدرت موشک‌های بالستیک ساخت ایران را نشان داد و محال بودن رهگیری این موشک‌ها با سامانه آمریکایی پاتریوت را آشکار کرد. تحلیلگران در تعجب هستند که چگونه سامانه‌های دفاعی آمریکایی نتوانستند که موشک‌های بالستیک ایران را رهگیری کنند.

 

این کار نکردن پاتریوت در عین‌الاسد داغ دل آمریکایی ها را هم زنده کرد؛ چرا که علاوه بر خسارات مالی و جانی و اقتصادی درون پایگاه، از لحاظ مبانی اقتصادی تجاری هم ضرر کردند؛ چون ارتش آمریکا به شدت روی سامانه دفاع موشکی پاتریوت تبلیغ می کرد و آن را می فروخت که این حمله نشان داد بهتر است تحت تاثیر هر تبلیغی قرار نگیریم، به خصوص نوع آمریکایی آن.

وقتی موشک باران پایگاه حدود سه ساعت طول می‌کشد

فرانس پرس در گزارشی با عنوان «آمریکایی‌ها در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد برتری خود در آسمان عراق را از دست دادند» آورد که لحظاتی پس از شروع موشک‌باران پایگاه عین الاسد از سوی ایرانی‌ها، نظامیان آمریکایی در این پایگاه ارتباطاتشان با چشمان گران‌قیمتی که نقش مهمی در آسمان ایفا می‌کنند یعنی پهپادهایی که عامل برتری هوایی در آسمان عراق است را از دست دادند.

این رسانه گزارش داد: در مرحله اول حمله موشکی در هشتم ژانویه، هفت پهپاد آمریکایی در آسمان در حال پرواز بودند تا پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در آن هستند را تحت رصد داشته باشند. در میان این پهپادهای عقاب‌های خاکستری از نوع ام کی و-۱ سی مجهز به تجهیزات پیشرفته نظارتی قرار داشتند که قیمت هر کدام از آنها حدود ۷ میلیون دلار است.

کوستین هرویگ یکی از خلبانان آمریکایی در عین الاسد که ۲۶ ساله است به فرانس پرس گفت: ما انتظار حمله زمینی را داشتیم و از این رو پهپادها را به پرواز درآوردیم.

فرانس پرس در ادامه با اشاره به اینکه در زمان انتقام سخت موشکی ایران، بیشتر نظامیان آمریکایی که تعداد آن‌ها ۱۵۰۰ نظامی بود در عین الاسد بودند و از دو ساعت قبل پس از هشدار از سوی فرماندهان خود در پناهگاه به سر می‌بردند، آورده است که ۱۴ خلبان در کابین‌هایی برای هدایت پهپادها مانده بودند تا اطلاعات این پهپادها را تحلیل کنند.

 

این رسانه غربی در ادامه به نقل از نظامیان آمریکایی آورده است: اولین موشک غباری ایجاد کرد، اما خلبانان در کابین‌های خود ماندند. موشک‌ها یکی پس از دیگری اصابت کردند و چاره‌ای جز تن دادن به سرنوشت نبود. اساساً بر این باور بودیم که کارمان تمام شده است. اما بحران واقعی پس از آن شروع شد. موشک باران پایگاه حدود سه ساعت به طول کشید.

این در حالی است که دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که دو ملت ایران و عراق منتقم خون شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس هستند و تا عاملین ترور آنها را مجازات نکنند، آرام نخواهند گرفت.

دریابان شمخانی تصریح کرد: ترامپ معترف است ارتش آمریکا با دستور مستقیم او مرتکب جنایت ترور دو چهره درخشان مبارزه با تروریسم سردار حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس شد. دو ملت ایران و عراق منتقم خون این شهیدانند و تا عاملین آن را مجازات نکنند آرام نخواهند گرفت. انتقام سخت تری در راه است.

 

و حالا هشتاد میلیون ایرانیِ دلتنگ سردار سلیمانی منتظرند تا زمان انتقام سخت‌تر فرا برسد تا شاید مرهمی باشد بر داغی که ترامپ یک سال قبل بر دلشان گذاشت.

 چرا پایگاه عین الاسد برای آمریکایی‌ها مهم بود؟

پایگاه عین الاسد در عراق، یک فرودگاه نظامی با باند فرود به طول ۴۰۰۰ کیلومتر است. این پایگاه هوایی که پس از پایگاه هوایی البلد (نزدیک فرودگاه بغداد)، دومین پایگاه هوایی عراق واقع در منطقه هیت در استان سنی نشین الانبار در غرب عراق، ۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۳۰ کیلومتر محیط دارد. این پایگاه، همچنین در فاصله ۱۳۵ مایلی مرز سوریه قرار دارد.
آمریکایی‌ها به پایگاه الاسد، علاقه خاصی داشتند. این پایگاه، از اولین مناطقی بود که بعد از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ نیرو‌های آمریکایی در آن مستقر شدند. هنگ ویژه هوایی استرالیا در ۱۶ آوریل ۲۰۰۳، برای اولین بار از این پادگان استفاده کرد و بعد از آن در ماه مه ۲۰۰۳ آن را هنگ سوم زرهی آمریکا تحویل داد.
اولین تفنگداران آمریکایی در ماه مارس ۲۰۰۴ وارد این پایگاه آمریکایی شدند. الاسد، بزرگترین پایگاه آمریکایی در غرب عراق است و از نظر مسافت با منطقه سبز در بغداد برابری می‌کند.
این پایگاه به تدریج به کانون اصلی کاروان‌های نظامی تبدیل شد و صد‌ها تانکر سوخت در آن رفت و آمد داشتند. محموله‌های بزرگ سوخت، از اردن و در مسیر‌های خطرناک به این پایگاه منتقل می‌شد. این پایگاه به قدری از نظر آمریکایی‌ها امن بود که هشت ساعت طی مسافت کامیون‌ها برای انتقال سوخت به این پایگاه را بر استقرار در پایگاه‌هایی با حفاظت و امنیت کمتر ترجیح می‌دادند.
در این پایگاه تا سال ۲۰۱۰ یعنی زمان ترک این پایگاه، بیش از هجده هزار نیروی نظامی آمریکا در آن حضور داشتند.
برای آمریکایی‌ها که عاشق تفریح هستند، انتقال به این پایگاه را برای خود به حکم ترفیع شغلی می‌دانستند چرا که در این پایگاه، استخر‌های سرپوشیده مجهز برای شنا، سالن سینمایی بسیار مجهز به سبک سالن تئاتر در پایگاه آناکوندا (یکی از مجهزترین پایگاه‌های آمریکایی در جهان)، باشگاه‌های بدنسازی بسیار مجهز، دفتر پست و اینترنت رایگان با سرعت بسیار بالا، بیمارستان‌های مجهز، رستوران‌هایی با غذا‌های امریکایی و بین المللی از مرغ سرخ شده کنتاکی تا پیتزای ایتالیایی وجود داشت و پنتاگون، سربازان مناطق دیگر را نیز برای بالابردن روحیه به این پایگاه می‌فرستاد.

این پایگاه، همچنین مجهز به کارخانه تهیه آب آشامیدنی بود که برای دیگر سربازان آمریکایی در منطقه نیز آب ارسال می‌کرد.
در این پایگاه همچنین برای سربازان آمریکایی، کنسرت برگزار می‌شد و آهنگ توهین آمیز به عراقی‌ها با نام حاجی دختر (“Hadji Girl”) توسط جاشوا بلی (Joshua Belile)، در سال ۲۰۰۵ در این پایگاه، ضبط شده بود. این آهنگ که در ماه مارس ۲۰۰۵ در یوتیوب منتشر شد، آهنگی از شادی سربازان آمریکایی از قتل دختران منطقه الحدیثه بود که جنجال بسیاری به پا کرد.
یوتیوب بلافاصله این آهنگ را حذف کرد. در این آهنگ، سرباز آمریکایی از داستان یک دختر عراقی در حدیثه می‌گوید که از او به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است. این پایگاه از مناطق مسکونی در عراق دور است و به همین دلیل دسترسی هوایی به آن آسانتر است. داعش هرگز به این پایگاه نزدیک نشد. هر سیاستمدار و مقام آمریکایی تمایل داشت از این پایگاه دیدن کند و آن را به عنوان نماد قدرت آمریکا در عراق بازنمایی می‌کردند. در سوم سپتامبر ۲۰۰۷، جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‏ رابرت گیتس، وزیر دفاع و ژنرال پیتر پیس، رئیس ستاد مشترک آمریکا از این پایگاه دیدن کردند.
بعد از استقرار مجدد نیرو‌های آمریکایی در این پایگاه از سال ۲۰۱۴ به بهانه مبارزه با داعش، بار دیگر این پایگاه به کانون فعالیت‌های آمریکا در منطقه تبدیل شد.دونالد ترامپ در ماه دسامبر ۲۰۱۸، برای برگزاری مراسم شب کریسمس به این پایگاه سفر کرده بود. در نوامبر ۲۰۱۹ نیز مایک پنس از این پایگاه سفر کرده بود. در این پایگاه تا زمان حمله ایران، شش هزار سرباز ایالات متحده حضور داشتند.
پایگاه اربیل در عراق، نیز یکی از پایگاه‌های مهم امریکایی در شمال آمریکا بود که از طریق آن، فعالیت‌های منطقه اقلیم کردستان، ایران‏، ترکیه و سوریه را تحت نظر داشت. سرانجام در هشت ژانویه ۲۰۲۰‏ این دو پایگاه با ده‌ها موشک ایرانی به تلافی ترور حاج قاسم سلیمانی، به تلی از خاک تبدیل شد اما پس از حملات کوبنده موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، مقامات آمریکایی برای کنترل افکار عمومی نسبت به ضربه ای که متحمل شدند از عبارت “ضربه مغزی شدن چند سرباز” استفاده کردند.!
منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما / خبر آنلاین

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو