پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | موافقت بوئینگ برای پرداخت غرامت ۲.۵ میلیارد دلاری

تاریخ خبر: // کد خبر: 362929 // // //


موافقت بوئینگ برای پرداخت غرامت ۲.۵ میلیارد دلاری

شرکت بوئینگ موافقت کرد در خصوص حل پرونده سقوط هواپیما‌های مکس ۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کند.


موافقت بوئینگ برای پرداخت غرامت ۲.۵ میلیارد دلاری

شرکت بوئینگ موافقت کرد در خصوص حل پرونده سقوط هواپیما‌های مکس ۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کند.

شرکت هواپیمایی بوئینگ روز پنجشنبه با وزارت دادگستری آمریکا توافق کرد تا برای حل اتهامات جنایی که این کمپانی در زمینه فریب اداره هوانوردی فدرال آمریکا در خصوص گرفتن تأییدیه برای هوایپمای ۷۳۷ مکس روبروست، ۲.۵ میلیارد دلار پرداخت کند.

مجوز پرواز هواپیمای ۷۳۷ مکس در مارس ۲۰۱۹ و در پی دو سقوط مرگبار که به کشته شدن ۳۴۶ نفر منجر شد، از سوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا تعلیق شده بود. پس از انجام تغییرات گسترده در سیستم ایمنی ناقص این هواپیما که سبب دو سقوط شده بود، اداره هوانوردی فدرال آمریکا در ماه نوامبر موافقت کرد که پرواز این هواپیما از سر گرفته شود.

«ارین نیلی کاکس» (Erin Nealy Cox) دادستان منطقه شمالی تگزاس آمریکا گفت: اظهارات گمراه کننده و نیمه درست و موارد نادیده گرفته شده که از سوی کارمندان بوئینگ به اداره هوانوردی فرستاده شده، مانع قدرت دولت برای تضمین امنیت پرواز عموم می‌شود. این مورد، پیامی مشخص دارد و آن این است که وزارت دادگستری کارخانه‌های سازنده مانند بوئینگ را مسئول این فریب خصوصا در مواردی خزرات فراوانی دارد، می‌داند.

معاون دادستان، دیوید برنس، در بیانیه‌ای گفت: سقوط دلخراش پرواز ۶۱۰ لایون ایر و پرواز ۳۰۲ هواپیمایی اتیوپی اعمال خلاف و کلاهبرداری کارکنان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هواپیما در جهان را آشکار کرد. کارکنان بوئینگ سود شخصی را به درستکاری ترجیح داده‌اند و اطلاعات مهمی را از اداره هوانوردی فدرال مخفی کرده‌اند.

با این حساب، شرکت بوئینگ باید ۲.۵ میلیارد دلار به عنوان غرامت و جبران خسارت بپردازد.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا چندی پیش پس از ماه‌ها بررسی، آزمایش، و ارزیابی طولانی، سرانجام ممنوعیت پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را لغو کرد.

با لغو این ممنوعیت یک ساله، شرکت‌های هوایی آمریکا می‌توانند در آینده از این هواپیما در پرواز‌های خود استفاده کنند.
اداره هوانوردی فدرال آمریکا در بیانیه خود تأکید کرده است که لغو ممنوعیت پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس، به معنای بازگشت سریع این هواپیما به آسمان نیست.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا سال گذشته میلادی و پس از سقوط مرگبار دو هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در یک دوره ۵ ماهه که باعث مرگ ۳۴۶ نفر شد، پرواز این هواپیما را ممنوع کرد.

تصمیم اداره هوانوردی فدرال آمریکا، نقطه عطفی برای شرکت بوئینگ محسوب می‌شود که در پی این فجایع مرگبار و احتمال نقص فنی در هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس با بحران بزرگی مواجه شده بود.

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو