پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ایرباس همچنان در صدر شرکت های هواپیماسازی جهان

تاریخ خبر: // کد خبر: 364809 // // //


ایرباس همچنان در صدر شرکت های هواپیماسازی جهان

شیوع ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن بر سفرهای هوایی، میزان تحویل هواپیماها در سال ۲۰۲۰ را نسبت به سال ۲۰۱۹ به میزان ۳۴ درصد کاهش داده است اما شرکتی همانند ایرباس همچنان در صدر قدرت های هواپیماسازی باقی مانده است .


ایرباس همچنان در صدر شرکت های هواپیماسازی جهان

شرکت هواپیماسازی ایرباس اظهار کرد: تعداد ۵۶۶ فروند هواپیمای تجاری را در سال ۲۰۲۰ به ۸۷ مشتری تحویل داده و موقعیت خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده هواپیما در جهان در یک سال ویرانگری بیماری همه‌گیر حفظ کرده است.

ایرباس در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت مستقر در تولوز (فرانسه) ۳۴ درصد هواپیمای کمتری از ۸۶۳ جت ثبت‌شده در یک سال قبل را به مشتریان تحویل داده است. سهام این شرکت در پایان معاملات روز جمعه در پاریس با ۰.۵۴ درصد افزایش با ۹۰.۱۰ یورو (۱۱۰.۱۳ دلار) بسته شد.

گیوم فاوری، مدیر اجرایی ایرباس گفت: «همکاری مشترک ایرباس با مشتریان به ما امکان داد سال سختی را طی کنیم؛ تیم‌های ایرباس، مشتریان و تامین‌کنندگان برای تحقق نتیجه مطلوب در کنار هم قرار گرفتند.»

هواپیماسازی ایرباس

این نتایج در حالی منتشر شد که همه‌گیری کووید-۱۹ بر تقاضای سفر هوایی سایه افکنده و هواپیمایی‌ها را متوقف کرده است و برای حفظ پول نقد، تحویل هواپیما با تاخیر مواجه شده است. درحالی‌که میزان تحویل ایرباس در سطح ۲۰۲۰ کمتر از سال ۲۰۱۹ بود اما آنان همچنان به تقویت مالی شرکت در یک سال کمک کردند تا از بدترین بحران صنعت هواپیمایی عبور کند.

ایرباس گفت: نتایج مالی کل سال ۲۰۲۰ را در ۱۸ فوریه گزارش خواهد کرد.

وضعیت شرکت های هواپیماسازی در بحران شیوع ویروس کرونا

میزان تحویل هواپیمای شرکت ایرباس در سال ۲۰۲۰ موجب شده این شرکت از رقیب آمریکایی خود بوئینگ که ۱۱۸ هواپیما را در دوره ژانویه تا نوامبر تحویل داده است، پیشی بگیرد. پیشروی ایرباس در سهم بازار در حالی بود که بوئینگ مستقر در شیکاگو با توقف پرفروش‌ترین محصول خود، ۷۳۷ Max  دست‌وپنجه نرم می‌کرد. بوئینگ پس از لغو ممنوعیت ایمنی توسط ناظران، تحویل این جت را که در مارس ۲۰۱۹ پس از دو سانحه مرگبار متوقف شده بود، از ماه دسامبر از سر گرفت.

غول هوافضای اروپا پس از ۱۱۵ فروند کنسلی، ۶۵ درصد کاهش از ۷۶۸ سفارش در سال ۲۰۱۹، ۲۶۸ سفارش در سال ۲۰۲۰ ثبت کرد. تعداد هواپیماهای این شرکت در زمان کنسلی ۷۱۸۴ فروند بود.

پر فروش ترین ناوگان هواپیمایی بر اساس مدل

ازنظر مدل هواپیما، A۲۲۰ ایرباس ۶۴ سفارش جدید ثبت کرد. خانواده باریک‌پیکر A۳۲۰ موفق به کسب ۲۹۶ سفارش جدید از جمله ۳۷ مورد برای برد فوق‌العاده A۳۲۱XLR شدند. در بخش پهن‌پیکر، ایرباس ۲۳ سفارش جدید ازجمله دو مدل A۳۳۰ و ۲۱ A۳۵۰ را ثبت کرده است.

این بیماری همه‌گیر بازار جت‌های دو موتورره را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است زیرا انتظار می‌رود سفر طولانی‌مدت آخرین بخش بهبودی باشد.

تاثیر کرونا بر صنعت هوایی

گونه جدید ویروس کووید-۱۹ موج جدیدی از قفل شدن در بازارهای مهم مسافرتی را ایجاد کرده و نگرانی‌ها در مورد توقف بهبود شکننده تقاضای سفر را برانگیخته است. البته همچنان تحویل ایرباس با توجه به قرنطینه در طول سال ۲۰۲۰ بهتر از حد انتظار بود.

فاوری در ادامه افزود: «بر اساس تحویل سال ۲۰۲۰ در بررسی سال ۲۰۲۱ محتاطانه خوش‌بین هستیم، اگرچه چالش‌ها و عدم قطعیت‌ها در کوتاه‌مدت همچنان زیاد است.»

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات ربگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو