پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سقوط بالگرد نظامی سودانی در حین پرواز در مرز اتیوپی

تاریخ خبر: // کد خبر: 366248 // // // //


سقوط بالگرد نظامی سودانی در حین پرواز در مرز اتیوپی

یک فروند بالگرد نظامی از نوع “آپاچی” متعلق به ارتش سودان در فرودگاه “الشواک” در منطقه “الفشقه” در ایالت القظارف سقوط کرد و منفجر شد.


سقوط بالگرد نظامی سودانی در حین پرواز در مرز اتیوپی

منابع آگاه امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که یک فروند بالگرد نظامی از نوع “آپاچی” متعلق به ارتش سودان در فرودگاه “الشواک” در منطقه “الفشقه” در ایالت القظارف سقوط کرد و منفجر شد.

طبق گفته این منابع، اطلاعات اولیه حاکی از آن است که خلبان جان سالم به در برده است.

این منابع در ادامه گفتند که سقوط این بالگرد همزمان با حضور عبد الفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان در ایالت القظارف و منطقه الفشقه که شاهد درگیری با نیروهای اتیوپی است، رخ داده است.

طبق گفته این منابع، این بالگرد حامل تجهیزات نظامی و اسلحه بوده است که به طور کامل در آتش سوخت.این منابع به دلیل سقوط هواپیمای مذکور اشاره نکردند.

در همین حال، وزارت خارجه سودان اعلام کرد که یک جنگنده اتیوپی در اقدامی خطرناک و بدون هیچ‌گونه توجیهی از مرز میان دو کشور عبور کرده و وارد حریم هوایی سودان شد.

وزارت خارجه سودان در این باره تأکید کرد: این اقدام می‌تواند پیامدهای خطرناکی را به همراه داشته باشد و منجر به تشدید تنش در مناطق مرزی شود.

این در حالی است که اتیوپی به سودان درباره تحرکات نظامی در منطقه مرزی مورد مناقشه با وجود تلاشها برای حل بحران از راه دیپلماتیک هشدار داد.

دینا مفتی سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی به خبرنگاران گفت: به نظر می رسد که طرف سودانی به دنبال شعله ور کردن و متشنج کردن اوضاع است.

سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی بار دیگر بر پایبندی آدیس‌آبابا به گزینه گفتگو و راه حل های دیپلماتیک به منظور اختلافات مرزی با خارطوم تأکید کرد و گفت: اتیوپی خواستار حل و فصل دیپلماتیک این نزاع است اما به نظر می رسد طرف سودانی به دنبال جنگ و درگیری است، لیکن تا حدی برای حل این مساله به طرق دیپلماتیک ادامه خواهد داد و صبر ما هم حدی دارد.

از سوی دیگر، به دنبال تشدید درگیری در نوار مرزی مشترک میان سودان و اتیوپی، عبد الفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان در میان نیروهای کشورش در القضارف حاضر شد و از نوار مرزی مشترک با اتیوپی بازدید کرد.

ارتش سودان از نوامبر گذشته نیروهای خود را در دو منطقه الفشقه صغری و کبری مستقر کرده و سپس اعلام کرد که این اراضی را از کشاورزان اتیوپیایی که در آن با حمایت شبه نظامیان اتیوپیایی از سال ۱۹۹۵ اقدام به زراعت می‌کردند، پس گرفته است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو