پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ممنوعیت پرواز بر فراز ایالت مرزی «القضارف» در پی تشدید تنش های سودان و اتیوپی

تاریخ خبر: // کد خبر: 366624 // // //


ممنوعیت پرواز بر فراز ایالت مرزی «القضارف» در پی تشدید تنش های سودان و اتیوپی

پس از تشدید تنش ها میان سودان و اتیوپی ،سازمان هوایی سودان اعلام کرد که پرواز بر فراز ایالت مرزی «القضارف» (هم‌مرز با اتیوپی) ممنوع شده است.


ممنوعیت پرواز بر فراز ایالت مرزی «القضارف» در پی تشدید تنش های سودان و اتیوپی

پس از تشدید تنش‌های مرزی میان آدیس‌‌آبابا و خارطوم، دولت سودان برای بررسی این موضوع هیأتی امنیتی به قاهره فرستاد و از ممنوعیت پرواز بر فراز یک منطقه مرزی با اتیوپی خبر داد.

به گزارش شبکه «الجزیره»، سازمان هوایی سودان اعلام کرد که پرواز بر فراز ایالت مرزی «القضارف» (هم‌مرز با اتیوپی) ممنوع شده است. سازمان هوایی سودان در ادامه گزارش داد که این تصمیم به «دلایلی امنیتی» اتخاذ شده است.

در همین حال شبکه الجزیره به نقل از یک منبع سودانی گزارش داد که هیأتی به ریاست «شمس الدین کباشی» عضو شورای حاکمیتی این کشور برای بررسی بحران مرزی با اتیوپی وارد قاهره شده است.

شبکه «العربیه» نیز در این خصوص نوشت که «جمال عبدالمجید» مدیر دستگاه اطلاعات سودان نیز در این هیأت حضور دارد و قرار است این هیأت سودانی پیامی درباره تحولات اخیر در مرز با اتیوپی به «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر تحویل دهد.

«عمر قمر الدین» وزیر خارجه سودان در گفت‌و‌گو با شبکه «العربیه» در این خصوص گفت هدف از سفرهای خارجی توضیح درگیری‌های اخیر با اتیوپی است.

قمرالدین در ادامه افزود که سفیر اتیوپی در خارطوم اطلاعات نادرستی ارائه کرده است و سودان در برخورد [با این موضوع]‌ خویشتن‌داری خواهد کرد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که روز گذشته، وزارت خارجه سودان در بیانیه‌‌ای درباره اقدام یک جنگنده اتیوپیایی در نقض حریم این کشور به آدیس‌آبابا هشدار داد.

خارطوم در این خصوص اعلام کرد: «در تنشی خطرناک و غیرقابل توجیه یک هواپیمای نظامی اتیوپی مرز این کشور را نقض کرد؛ این مسئله ممکن است عواقب خطرناکی در پی داشته باشد و باعث افزایش تنش در منطقه مرزی شود».

 تحولات صورت گرفته میان دو طرف پس از آن است که اخیرا چند بار نظامیان سودانی و اتیوپیایی در خط مرزی با یکدیگر درگیر شده‌اند.

منابع بلندپایه سودانی، روز گذشته خبر دادند که پس درگیری‌های اخیر میان ارتش دو کشور، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای انتقالی سودان از خط مرزی با اتپوپی بازدید کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده بود که روز سه‌شنبه هفته گذشته، اتیوپی درباره «لبریز شدن صبر» خود در پی «ادامه تجمع نظامیان سودان» در خط مرزی به خارطوم هشدار داده بود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تازه ترین ها


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو