پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | واکنش ها به خروج روسیه از معاهده آسمان های باز

تاریخ خبر: // کد خبر: 367182 // // //


واکنش ها به خروج روسیه از معاهده آسمان های باز

ناتو با اطلاع از خروج روسیه از معاهده آسمان های باز گفت :مسکو با اجرای گزینشی این تعهدات، سهم این پیمان مهم در امنیت و ثبات در منطقه اروپا-آتلانتیک را تضعیف کرده است.


واکنش ها به خروج روسیه از معاهده آسمان های باز

وزارت خارجه روسیه با اعلام خبر خروج خود از معاهده آسمان های باز تاکید کرد که خروج آمریکا از این پیمان در سال گذشته میلادی به طرز چشمگیری توازن منافع کشورهای عضو را زیر سوال برده و برهم می‌زند و پیشنهادهای مسکو هم از سوی متحدان واشنگتن با بی‌توجهی مواجه شده بود.

آمریکا پیشتر روسیه را به نقض معاهده آسمان های باز از طریق عدم صدور مجوز برای پرواز بر فراز کالینینگراد و همچنین مرز روسیه با گرجستان و در زمان برگزاری مانورهای نظامی متهم کرده بود. روسیه هم می‌گوید که آمریکا پروازها بر فراز آلاسکا را محدود می‌کرد.

در بیانیه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آمده است: همه متحدان ناتو همچنان به کنترل موثر و بین‌المللی تسلیحات، خلع سلاح و منع اشاعه تسلیحات متعهد هستند که برای امنیت ما ضروری است. ما همچنین از گفت‌وگوی شورای ناتو-روسیه برای کاهش خطرات و شفافیت استقبال می‌کنیم. مسکو با اجرای گزینشی این تعهدات، سهم این پیمان مهم در امنیت و ثبات در منطقه اروپا-آتلانتیک را تضعیف کرده است.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه هم گفت، پاریس از تصمیم روسیه برای خروج از معاهده آسمان‌های باز متاسف است و امید دارد که مسکو در موضع خودش روی این مساله تجدیدنظر کند. انگلیس و آلمان هم از برنامه‌های روسیه برای خروج از این پیمان ابراز تاسف کرده‌اند.

امیدواری فرانسه بر صرف نظر کردن روسیه از تصمیم خود

فرانسه از تصمیم روسیه مبنی بر آغاز مراحل مقدماتی خروج از معاهده آسمان های باز ابراز تاسف کرد و گفت امیدواریم مسکو موضع خود را در قبال این مسئله تغییر دهد.

به گفته فرانسه، این معاهده یکی از ستون های نظام کنترل تسلیحات متعارف و ضامن ثبات و امنیت اروپا و اوراسیا است.

آلمان و انگلیس نیز واکنش مشابهی به تصمیم روسیه مبنی بر خروج از معاهده آسمان های باز نشان داده اند.این در حالی است که در می ۲۰۲۰، دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا، به طور یک جانبه از این پیمان خارج شد.

بعد از آن، مسکو چندین بار از سایر اعضا خواست تا در راستای التزام به این پیمان جمعی، تضمین های حقوقی مبنی بر محرمانه ماندن اطلاعات جمع آوری شده حین پروازهای تجسس، ارائه دهند.

در مواجهه با بی پاسخ ماندن این درخواست ها، مسکو هم قصد خروج از این معاهده را دارد و روز گذشته رسماً این موضوع را به اطلاع سایر اعضا رساند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایسنا

 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو