پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | عملیات سمپاشی هوایی علیه ملخ صحرایی نیازمند بودجه یک میلیاردی

تاریخ خبر: // کد خبر: 367655 // // //


عملیات سمپاشی هوایی علیه ملخ صحرایی نیازمند بودجه یک میلیاردی

در دو سال اخیر برای سمپاشی از پهپاد استفاده کردیم، اما نتیجه آن قابل قبول نبود و از این رو، برای سمپاشی هوایی روی هواپیما حساب می‌کنیم.


عملیات سمپاشی هوایی علیه ملخ صحرایی نیازمند بودجه یک میلیاردی

یک مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات کشور، سطح مبارزه با ملخ صحرایی را در سال زراعی جاری، یک میلیون هکتار پیش بینی کرد.

 مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات گفت: از آبان ماه امسال تا کنون با ورود نخستین دستجات ملخ صحرایی به کشور در سطح ۲۲۹ هکتار با این آفت مبارزه شده است.

سعید معین افزود: ۴۴ هکتار از سطح مبارزه در استان هرمزگان با ورود ملخ صحرایی از سمت پاکستان در آبان ماه و ۱۸۵ هکتار مبارزه در استان بوشهر در آذر ماه انجام شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از هجوم ملخ‌ها خبری نیست، اظهار داشت: انتظار داریم هجوم اصلی ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عربستان از بهمن ماه آغاز شود.

معین ادامه داد: در پاییز امسال با توجه به شرایط آب و هوایی در شبه جزیره عربستان به ویژه در عربستان که در ۳۰ تا ۴۰ ساله گذشته که بی سابقه بوده است، بستر برای تغذیه و تخم ریزی این آفت فراهم شده و بنابراین، بر خلاف دو سال قبل که ملخ صحرایی از سمت شرق شبه جزیره عربستان، بین سومالی و یمن و قسمت‌های داخلی اش به سمت ایران می‌آمد، امسال در کل این شبه جزیره پر از ملخ خواهد شد.

وی پیش بینی کرد: مبارزه با این آفت در ایران از نیمه یا اواخر بهمن آغاز و تا آخر تیرماه به طول انجامد و این مبارزه در استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد انجام شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: امکانات این سازمان از جمله سم در حدی است که مبارزه با این آفات را تنها در ماه‌های بهمن و اسفند پوشش دهد.

وی گفت: تا کنون برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته در حالی که برای مبارزه کامل با این آفت ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معین در پاسخ به پرسشی در زمینه استفاده از پهپاد برای مبارزه با ملخ صحرایی اذعان داشت: در دو سال اخیر برای سمپاشی از پهپاد استفاده کردیم، اما نتیجه آن قابل قبول نبود و از این رو، برای سمپاشی هوایی روی هواپیما حساب می‌کنیم.

وی گفت: در سال زراعی جاری برای عملیات سمپاشی هوایی علیه ملخ صحرایی، یک میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

معین با اشاره به گران بودن هزینه پرواز هواپیما، اظهار داشت: برای هر هکتار سمپاشی با هواپیما ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان اعتبار نیاز داریم و این مقدار، فقط هزینه ساعتی پرواز است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو