پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آغاز طرح “فرخ‌بال” کمیسیون ملی یونسکو با ایران ایرتور + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 368092 // // // //


آغاز طرح “فرخ‌بال” کمیسیون ملی یونسکو با ایران ایرتور + فیلم

طرح فرخ‌بال کمیسیون ملی یونسکو-ایران با همکاری یکی از شرکت های هواپیمایی کشور با شعار “ایستگاه بعدی: فرهنگ” با حضور اساتید خوشنویسی و جمعی از بزرگان فرهنگ و هنر آغاز به کار کرد.


آغاز طرح “فرخ‌بال” کمیسیون ملی یونسکو با ایران ایرتور + فیلم

طرح فرخ‌بال کمیسیون ملی یونسکو-ایران با همکاری یکی از شرکت های هواپیمایی کشور با شعار “ایستگاه بعدی: فرهنگ” با حضور اساتید خوشنویسی و جمعی از بزرگان فرهنگ و هنر آغاز به کار کرد.

 طرح فرخ بال با نامگذاری هواپیمایی به ‌نام استاد میرعماد حسنی صبح چهارشنبه اول بهمن در فرودگاه مهرآباد تهران به مرحله اجرا رسید.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران درباره طرح فرخ بال اظهار کرد: کمیسیون ملی یونسکو به عنوان نهاد ملی و مرجعی که با هدف معرفی فرهنگ و هویت ایرانی برای جهان و توجه دادن نسل جوان به گنجیه‌های ادبی و دینی فعالیت می‌کند در تفاهم با شرکت ایران‌ایر تور، طرح فرخ‌بال را به مرحله اجرا رساند.

وی با بیان اینکه امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها به دیگر کشورها گسترش یابد، توضیح داد: فرخ‌بال عنوان این طرح، از واژگانی است که از بزرگان ادب ایران اسلامی وام گرفته شده و شعار آن “ایستگاه بعدی: فرهنگ”  (The next stop: culture) است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، عنوان کرد: هدف از اجرای طرح فرخ‌بال این است کسانی که عزم سفر می‌کنند در هر پرواز و در هر فرخ‌بال، با یکی از بزرگان و مشاهیر و نام‌آوران ایران اسلامی آشنا شوند؛ آغاز سفر، فرصت خوبی برای مسافران است تا با خیالی آسوده، نام یکی از بزرگان ایرانی اسلامی را ببینند که بر هواپیما حک شده و درباره آن شخصیت در زمان پرواز می‌توانند مطالب تهیه شده را مطالعه و به تماشای آثار تصویری و فیلم‌هایی بنشینند که به معرفی آن شخصیت می‌پردازد.

وی توضیح داد: هر شهروندی که نام یکی از شخصیت‌ها و بزرگان کشور را بر پیکر هواپیما می‌بیند به ایرانی بودن و مسلمان بودن و برخاستن از این آب و خاک افتخار خواهد کرد و این کار می‌تواند برای هر کسی تلنگری باشد که آن شخصیت بزرگ را بشناسد و با آثارش آشنا شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تاکید کرد: این تفاهم مبارک در هفته گذشته بین ما و ایران‌ایر تور منعقد شد و با توجه به همزمانی این تفاهم‌نامه با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی خوشنویسی راه ابریشم «رقص قلم» و از جایی که جمعی از اساتید و نمایندگان کشورهای مختلف به‌ مناسبت این رویداد و به‌منظور رونمایی از نمایشگاه رقص قلم عازم مشهد مقدس هستند، بر آن شدیم نام نخستین فرخ‌بال را میرعماد حسنی اسطوره نستعلیق ایران بگذاریم.

ایوبی گفت: نستعلیق ایرانی با نام میرعماد حسنی جان گرفت و همچنان به عنوان یک اسطوره در جهان فرهنگ ایران اسلامی مطرح است. در این پرواز جمعی از خوشنویسان و اعضای انجمن خوشنویسان، ما را همراهی خواهند کرد و در مشهد نیز جمعی از خوشنویسان به استقبال این پرواز خواهند آمد و خوشبختم اعلام کنم نام میرعماد حسنی را استاد  غلامحسین امیرخانی که خود اسطوره خط نستعلیق ایرانی هستند، نگاشتند و خط استاد امیرخانی بر پیکر این هواپیما حک شد. همچنین در قالب دفترچه‌ای، زندگی میرعماد حسنی در این پرواز در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در ادامه این طرح، دیگر شخصیت‌های ایرانی که در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند، انتخاب خواهند شد و نوبت به نوبت نام و تصویرشان بر پهنه هواپیماها ثبت و گزارش مختصری از اندیشه آنان در اختیار مسافران این پروازها قرار خواهد گرفت.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو یادآور شد: شعار “ایستگاه بعدی: فرهنگ” شعاری زیباست که به مسافری که وارد فرودگاه می‌شود این نگاه را می‌رساند که سفرش از ورود به هواپیما آغاز شده و این هواپیما خود یک مقصد و ایستگاه است و هواپیمایی که وسیله و مرکب بود به ایستگاه فرهنگی تبدیل شده که باید در آن لختی درنگ کرد و با شخصیتی بی‌مانند آشنا شد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا /کانال تلگرامی انجمن شرکتهای هواپیمایی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو