پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بیشترین آسیب کرونا در حوزه گردشگری /حمایت‌های دولت از دفاتر خدمات مسافرتی تنها بر روی کاغذ بوده

تاریخ خبر: // کد خبر: 368603 // // // // خبر مهم


بیشترین آسیب کرونا در حوزه گردشگری /حمایت‌های دولت از دفاتر خدمات مسافرتی تنها بر روی کاغذ بوده

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و گردشگری خراسان رضوی در مورد ضرر و زیان‌های هنگفت دفاتر خدمات مسافرتی در برهه شیوع کرونا توضیحاتی داد.


بیشترین آسیب کرونا در حوزه گردشگری /حمایت‌های دولت از دفاتر خدمات مسافرتی تنها بر روی کاغذ بوده

مجید فرقانی با بیان اینکه گردشگری بحران‌های زیادی در قرن 21 به خود دیده اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا سبب توقف اقتصاد گردشگری شد و بزرگترین آسیب را به اقتصاد این حوزه وارد کرده و همه دنیا را تحت تاثیر خودش قرار داده و زمان زیادی برای بازگشت به شرایط عادی نیاز داریم.

وی افزود: طبیعتا کشورهای توریستی صدمات بیشتری از شیوع ویروس کرونا متحمل شدند اما از حرکت متوقف نشدند و راه‌حل‌های جدیدی ایجاد کردند تا حداقل بتوانند از ضرر و زیان‌های ناشی از این اتفاق بکاهند؛ اما شاهد بودیم به دلایل مختلفی این تدابیر اتخاذ نشد و به جرات می‌توان گفت که گردشگری جزو سه صنعت بزرگ آسیب دیده از ویروس کرونا در سطح کشور است.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: از اسفندماه سال گذشته بسیاری از پروازهای ما لغو و قراردادهای زیادی با کارگزاران داخلی و خارجی فسخ شده و نتوانستیم برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای انجام سفر در مسیرهای داخلی و بین‌المللی را اجرا کنیم که دلیل اصلی این موضوع، ممنوعیت‌های اعمال شده ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان بوده است.

فرقانی افزود: تبعات زیادی از جمله پرداخت وجوه قابل توجهی از سوی مردم برای تورهای نوروزی و به دنباله آن پرداخت پول توسط آژانس‌های مسافرتی به شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌های داخلی و خارجی و بلوکه شدن این پول‌ها در مقاصد خارجی را در پی داشته که تا مدت‌ها درگیر آزادسازی این پول‌ها در منابع مختلف بودیم تا آژانس‌ها بتوانند تعهداتشان در قبال مردم را انجام دهند.

دلایلی که باعث افزایش قیمت بلیت هواپیما شده اند

وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه اخیر شاهد افزایش قیمت بلیط هواپیما بودیم که این موضوع ناشی از افزایش تقاضای سفر و کمبود پرواز در مسیرهای مختلف بود؛ چرا که بسیاری از ناوگان شرکت‌های مختلف هواپیمایی به دلیل فرسودگی قابلیت پرواز نداشتند و درحال تعمیر بودند؛ و در 2ماهه اخیر نیز شاهد افزایش گاها 150 تا 200 درصدی قیمت بلیط در برخی مسیرها بودیم.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تعیین سقف 60درصدی پذیرش مسافر نیز دومین علت افرایش قیمت بلیط در این بازه زمانی است و با توجه به خالی بودن اجباری 40درصد از ظرفیت صندلی هواپیماها، شرکت‌ها ناگزیر به افزایش نرخ شدند تا از زیاندهی‌شان کم کنند.

فرقانی با بیان اینکه ما مخالف افزایش نرخ بلیط هواپیما بودیم، افزود: در بحث حمایت از مصرف کنندگان توقعاتی از دولت در دوره شیوع ویروس کرونا داشتیم که متاسفانه اجرا نشدند؛ کاهش تعداد پرواز و افزایش قیمت آن، سبب کشیده شدن تقاضای مردم به سمت بلیط قطار شد که نرخ بلیط قطار نیز افزایش پیدا کرد.

وی اظهار کرد: در دوران کرونا حدود 95 درصد از شرکت‌های بین المللی از مسیر مشهد خارج شدند و پروازهایشان متوقف شد؛ تنها یک شرکت قطری در این مدت زمان در مسیر مشهد تردد داشت که سبب ایجاد انحصار این شرکت در مسیرهای مختلف بود و به تبع آن هزینه‌های گزافی از مردم دریافت شد که تمامی این مسائل در حال پیگیری از طریق مراجع قضایی است.

فرقانی گفت: برای مثال بلیط رفت و برگشت مشهد به استانبول تا 100میلیون تومان هم قیمت‌گذاری شده است که این کار به نوعی سرقت از جیب مردم محسوب می‌شود و همچنین در شرایط کرونایی شاهد قیمت‌های 20 تا 40 میلیونی برای مسیری بودیم که تا پیش از دوره کرونا نهایتا قیمت آن 4 میلیون بوده است.

عدم حمایت از آژانس های مسافرتی در بحران کرونا

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در یک سال اخیر از 500 آژانس فعال خراسان رضوی، نزدیک به 200دفتر مسافرتی در استان به تعطیلی کشیده شده‌اند؛ حمایت‌های دولت در این زمینه تنها بر روی کاغذ بوده و به جز تصویب وام 16 میلیونی کرونا به ازای هر کارمند بیمه شده، هیچ حمایت دیگری از دفاتر مسافرتی صورت نگرفته؛ این اقدامات به هیچ وجه در شان صنعت گردشگری نبود چرا که ما سالانه شاهد حضور 30 میلیون مسافر و زائر در مشهد هستیم.

وی در خصوص افزایش قیمت بلیط هواپیما گفت: یک سقف قیمتی توسط سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی تعیین شده است و هرگونه ارائه خدمات با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب، تخلف به شمار می رود.

فرقانی با بیان اینکه موج سفرهای هیجانی مورد تایید ما نیست، گفت: تنها سفرهایی که با انجام پروتکل‌های بهداشتی مناسب در مبدا، مسیر و مقصد باشد را تایید می‌کنیم؛ اینکه شاهد تکمیل بودن ظرفیت هتل‌ها در جزایر جنوبی مانند کیش و قشم هستیم، بیانگر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هتل‌ها و بکارگیری تمام طرفیت موجود است که مشخصا موافق این روند نیستیم.

سخنگوی انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و گردشگری خراسان رضوی اضافه کرد: تاکنون هیچ تصمیم و برنامه‌ای درخصوص سفرهای نوروزی از سوی نهادهای مسئول با توجه به اتفاقات سال گذشته، اتخاذ نشده است و هرگونه پیش فروش برای تعطیلات نوروزی غیرقانونی است.

وی ادامه داد: تنها سایت‌های مربوط به دفاتر مسافرتی دارای مجوز از هواپیمایی کشوری یا وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، برای ارائه خدمات معتبر هستند؛ طبق بررسی‌ها بیش از 100 سایت و کانال غیرمجاز در فضای مجازی برای ارائه خدمات مسافرتی در خراسان رضوی وجود دارد که با آنها برخورد خواهد شد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو