پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مهمترین اقدامات دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها/ دریافت سند تک برگ برای 50 درصد اراضی فرودگاهی

تاریخ خبر: // کد خبر: 368747 // // //


مهمترین اقدامات دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها/ دریافت سند تک برگ برای 50 درصد اراضی فرودگاهی

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از استفاده حداکثری از تمام ظرفیت های قانونی از جمله دادگاه های عمومی و کیفری، سازمان ثبت اسناد و املاک و سازوکارهای بین المللی برای دریافت مطالبات این شرکت خبر داد.


مهمترین اقدامات دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها/ دریافت سند تک برگ برای 50 درصد اراضی فرودگاهی

حجت رستمی در معرفی مهمترین اقدامات انجام شده در دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها در یک سال اخیر عنوان کرد: بخش اسناد و املاک در تمام دستگاه ها از بخش های مهم و پردردسر است که قوانین متعددی دارد و چندی است در دستور کار دولت قرار گرفته که تمام اراضی دستگاه های دولتی مستندسازی و اسناد مربوط صادر شوند.

رسیدگی به پرونده های اراضی شرکت فرودگاه ها

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه پرونده های اراضی برای دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها بسیار مهم است، بنابراین پیگیری و تلاش در جهت رفع موانع در زمینه اراضی فرودگاه ها در راس برنامه‏های دفتر حقوقی شرکت قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه نقش کارشناسان حقوقی در این حوزه برجسته است، در دفتر حقوقی با برگزاری دوره های آموزشی توان کارشناسان را تا حد قابل قبولی افزایش داده ایم.

رستمی عنوان کرد: برای مستندسازی اراضی و املاک، کارگروه ویژه ای را متشکل از شش نفر از کارشناسان و مشاوران حقوقی و یکی از معاونان دفتر حقوقی راه اندازی کرده ایم که تمام پرونده های مهم و مربوط به اراضی را بر اساس اولویت بررسی و خلاهای قانونی را استخراج می کند. همچنین کارگروه خرید و تملک اراضی را به ریاست یکی از اعضای هیات مدیره شرکت و دبیری دفتر حقوقی شکل داده ایم که عهده دار بررسی و تصمیم گیری درباره امور مرتبط با تصویب خرید و تملک اراضی موردنیاز شرکت است.

وی با بیان اینکه میزان کل اراضی تحت تصرف شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بیش از 31 هزار هکتار است که برای حدود 50 درصد (15 هزار هکتار) سند دریافت شده است، افزود: دورنگاه دفتر حقوقی برای مستندسازی تملک مابقی اراضی، تک برگ کردن مابقی اسناد اراضی شرکت، تهیه سامانه اطلاعات مکانی تمام فرودگاه های کشور، تعیین تکلیف سایر اراضی واقع در محدوده فرودگاه ها و مستندسازی آنها، تکمیل اطلاعات مربوط به اراضی و یکپارچه سازی اطلاعات حقوقی مربوط به اراضی تمام فرودگاه های کشور است.

راه اندازی شورای حقوقی برای رسیدگی به ابهامات حقوقی شرکت فرودگاه ها

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران همچنین از راه اندازی شورای حقوقی در این دفتر با جلسه های هفتگی برای پاسخگویی به ابهام های حقوقی در تمام بخش ها خبر داد و گفت: این شورا در یک سال اخیردر 40 ابهام حقوقی مختلف از جمله هوانوردی عمومی و مستندسازی املاک اعلام نظر کرده است. در گذشته غالب استعلام ها خارج از شرکت انجام می شد که این امر چالش های بسیاری را به دنبال داشت که خوشبختانه با تشکیل شورای حقوقی سوالات و ابهامات فرودگاه ها و واحدهای مختلف شرکت اخذ و به شورای حقوقی ارسال و به مباحثه گذاشته می شود تا اظهارنظرهای مستند در اختیار واحدهای مربوط شرکت گذاشته شود.

تلاش برای رفع مشکلات اراضی فرودگاه ها

وی با اشاره به برطرف شدن مشکل عمده مشکلات اراضی برخی از فرودگاه های کشور ادامه داد: برخی فرودگاه های کشور با موضوع و چالش بزرگ اراضی مواجه بودند که بلاتکلیفی در برخی امور، ضرر و زیان مالی بسیاری را برای آنان به همراه داشت. با پیگیری کارشناسان دفترحقوقی برخی از مسایل را برطرف کردیم و برای دیگر فرودگاه ها نیز برنامه های مختلف حقوقی را جهت کسب رای مناسب در دستور کار قرار دادیم.

ورود دفتر حقوقی بر سونح هوانوردی

رستمی با بیان اینکه دفتر حقوقی با دستیابی به راهکارهای مطلوب و مناسب و همچنین حقوقی، ضمن انجام کارها به صورت روان مسائل مختلف را بررسی و اجرا می کند، گفت: امروزه شاهد فعالیت های کاملا تخصصی از سوی کارشناسان حقوقی شرکت فرودگاه ها در حوزه های مختلف از جمله سوانح هوانوردی هستیم و روزانه به طور متوسط بالغ بر 50 نامه به این دفتر برای بررسی و اعلام نظر ارسال می شود.

وی با بیان اینکه دفتر حقوقی با ایجاد کمیته حقوقی هوانوردی، توانسته در سوانح هوایی هم ورود موثر داشته باشد، افزود: در گذشته نقش دفتر حقوقی در سوانح هوایی بسیار کمرنگ بوده و کمترین حق دخالت را در پرونده های سوانح داشته است. با ایجاد کمیته حقوقی هوانوردی، استراتژی ها و سیاست هایی طراحی شده که براساس آن دفتر حقوقی ورودی موثر به پرونده های مزبور داشته است و با تشکیل کارگروهی تخصصی، بررسی سوانح انجام می شود.

رستمی گفت: در گذشته بعضا بدون اطلاع دفتر حقوقی برای سوانح هوایی وکلایی به شرکت دعوت می شدند تا پرونده سوانح را پیگیری کنند که این موضوع موجب کارایی و خروجی ضعیف در این پرونده ها می شد اما امروزه وضعیت تغییر کرده و دفتر اشراف کاملی بر عملیات هوانوردی و فرودگاهی دارد و از جمله توانسته پس از 15 سال از پرونده سانحه سقوط هواپیمای C130، در اثبات عدم قصور شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران سربلند بیرون بیاید و آن پرونده را برای همیشه مختومه کند.

اجرای سیستم Compliance Check

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اجرای سیستم  Compliance Check (انطباق قراردادهای شرکت با مقررات) عنوان کرد: اجرای این سیستم در تامین امنیت روانی مدیران و سلامت پروسه های قراردادی موثر است. در این سیستم دفتر حقوقی متولی تولید متون قراردادی در شرکت است و واحدهای حقوقی، مالی و فنی باید بر قراردادها نظارت کنند و آنها را با مقررات مربوط تطبیق دهند.

رستمی همچنین گفت: فرمت کردن قراردادها یکی از طرح ها و پروژه های مهم دفتر حقوقی به شمار می رود. در این راستا قراردادها به صورت تیپ و فرمت خاص و یکپارچه برای شرکت فرودگاه ها طراحی و ایجاد می شود و در اختیار تمام اداره های ستادی و فرودگاهی قرار می گیرد. این طرح ضمن سرعت بخشیدن به فرایند قراردادها مانع رفتارهای سلیقه ای و فسادهای اداری می شود.

وصول مطالبات شرکت فرودگاه ها

رستمی عنوان کرد: یکی از پرونده هایی که نقش دفتر را پررنگ کرده، وصول مطالبات داخلی و خارجی بوده به طوری که شرکت های هواپیمایی بدهکار به شرکت را در دادگاه و دادسرا متقاعد کردیم تا بدهی های خود را به شرکت پرداخت کنند و همچنین وصول مطالبات خارجی را از شرکت های هواپیمایی خارجی با روش های نوین حقوقی مالی و سازوکارهای بین المللی در همکاری بسیار نزدیک با اداره کل امور مالی توانستیم اجرا کنیم.

وی با اشاره به استفاده حداکثری از ظرفیت های قانونی برای دریافت مطالبات شرکت توضیح داد: با راه اندازی کارگروه وصول مطالبات شرکت به دبیری مدیرکل دفتر حقوقی، از تمام راه های قانونی که می تواند در مسیر وصول مطالبات راهگشا باشد، استفاده می شود. مطالبات تنها از دادگاه پیگیری نمی شوند و در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان اسناد لازم الاجرا مورد توجه قرار می گیرند. همچنین دریافت مطالبات شرکت از شرکت های هواپیمایی خارجی را با سازوکار بین المللی انجام می دهیم و از حمایت و همکاری دیپلماتیک وزارت امور خارجه نیز به نحو مطلوب استفاده می شود.

تلاش دفتر حقوقی بر رفع مشکل فرودگاه ها با شهرداری ها

مدیرکل دفتر حقوقی از پیگیری حل ریشه ای معضل اختلاف های همیشگی شهرداری ها با فرودگاه ها نیز خبر داد و افزود: در این راستا در تلاش تصویب قانون و یا مقرراتی برای معافیت فرودگاه ها از پرداخت عوارض شهرداری ها هستیم.

رستمی همچنین بر ضرورت اصلاح ساختار دفتر حقوقی تاکید کرد و گفت: ساختار فعلی به اصلاح اساسی نیاز دارد و یکی از اولویت های اصلی ما اصلاح آن برای تخصصی شدن هرچه بیشتر فعالیت ها و افزایش انگیزه کاری همکاران است که با حمایت های بی دریغ مدیرعامل و معاون توسعه مدیریت و منابع به زودی به نتیجه خواهد رسید

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو