پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انجام آخرین تست استارشیپ قبل از پرتاب آزمایشی

تاریخ خبر: // کد خبر: 368782 // // //


انجام آخرین تست استارشیپ قبل از پرتاب آزمایشی

جدیدترین نمونه موشک استارشیپ برای آخرین بار تست احتراق استاتیک را انجام داد و اکنون برای تست پرتاب آماده است.


انجام آخرین تست استارشیپ قبل از پرتاب آزمایشی

جدیدترین نمونه موشک استارشیپ برای آخرین بار تست احتراق استاتیک را انجام داد و اکنون برای تست پرتاب آماده است.

اسپیس اکس احتمالاً دوشنبه هفته جاری نمونه اولیه دیگری از راکت استارشیپ با نام SN9 را به صورت آزمایشی پرتاب می‌کند.

همه چیز مهیاست تا اسپیس اکس نمونه اولیه راکت استارشیپ با اسم رمز SN9 را آزمایش کند. در این آزمایش اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، راکت تا ارتفاع چند کیلومتری زمین اوج گرفته و سپس از همه مهم‌تر فرود آرامی را روی زمین تجربه خواهد کرد. نمونه دیگر این راکت (SN8) با موفقیت تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری زمین اوج گرفت اما حین بازگشت به خاطر سرعت زیاد با زمین برخورد کرد و منفجر شد.

اسپیس اکس بلافاصله پس از این حادثه دست به کار شد تا SN9 را برای آزمایش اوج گیری و البته فرود موفق آماده کند. این راکت جمعه گذشته برای پنجمین بار آزمایش روشن کردن موتور روی زمین (static fire) را با موفقیت پشت سر گذاشت. حالا به نظر می‌رسد همه چیز برای آزمایش بعدی و پرواز آماده باشد.

جدیدترین نمونه استارشیپ، اکنون آماده پرواز است. این نمونه پنجمین و آخرین تست احتراق استاتیک خود را در مقر بوکاچیکا تگزاس انجام داد. طی این تست درحالیکه بدنه موشک به زمین متصل بود، ۳ موتور رپتور آن روشن شدند.

SN9 هفته قبل سه مرتبه آزمایش static fire را با موفقیت پشت سر گذاشت و کاربران امیدوار بودند تا اسپیس اکس آزمایش پرواز را هفته قبل انجام دهد، ولی دو تا از موتورها نیاز به تعمیرات جزئی و تعویض داشتند که انجام آزمایش در فاصله کوتاه را غیرممکن می‌کرد. جالب آنکه تعویض موتورهای این راکت در گذشته پروسه‌ای زمان بر بود ولی حالا اسپیس اکس قادر به تعویض آنها در تنها چند روز است و آنطور که خبرگزاری Space گزارش می‌کند SN9 هفته جاری (احتمالاً دوشنبه) پرواز خواهد کرد.

اسپیس ایکس تست‌های احتراق استاتیک را برای کنترل موشک‌ها قبل از پرتاب انجام می‌دهد و SN۹ احتمالاً برای پرتاب به ارتفاع در روزهای آینده آماده است.

پیش بینی می‌شود تست پرتاب این نمونه نیز مانند SN۸ باشد که به ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری زمین پرتاب شده بود.

اسپیس ایکس تصمیم دارد با توسعه موشک‌های استارشیپ، محموله‌های باری و انسان را به ماه، مریخ و دیگر سیارات ببرد. این سیستم حمل و نقل شامل دو بخش است که هر دو قابلیت چندبار استفاده را دارند و عبارتند از فضاپیمای استارشیپ با ارتفاع ۵۰ متر و یک بوستر عظیم که «سوپر هوی» نام دارد.

هر دوی آنها به وسیله نسل جدید موتورهای رپتور فعال می‌شوند. در جدیدترین نسخه استارشیپ ۶ موتور رپتور به کار می‌رود. اما سوپر هوی حدود ۳۰ موترو رپتور خواهد داشت.

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / دیجیاتو


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو