پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | صاعقه‌های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می‌شوند

تاریخ خبر: // کد خبر: 369079 // // //


صاعقه‌های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می‌شوند

دوربین ایستگاه فضایی بین‌المللی در یک رویداد آب و هوایی که فقط از فضا قابل مشاهده است، یک صاعقه آبی رنگ ساطع شده از ابرها به سمت بالا را رصد کرد.


صاعقه‌های آبی رنگی که فقط از ایستگاه فضایی دیده می‌شوند

دوربین ایستگاه فضایی بین‌المللی در یک رویداد آب و هوایی که فقط از فضا قابل مشاهده است، یک صاعقه آبی رنگ ساطع شده از ابرها به سمت بالا را رصد کرد.

آیا تا به حال در مورد آزمایش‌های زیادی که در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) انجام می‌شود، فکر کرده‌اید؟ فضانوردان در این آزمایشگاه مداری چیزهای زیادی را مطالعه می‌کنند که یکی از آنها آب و هوای کره زمین است. به ویژه آن دسته از رویدادهای آب و هوایی که از سطح زمین قابل مشاهده نیستند.

اکنون دوربین ایستگاه فضایی بین المللی در یکی از این رویدادها که فقط از فضا قابل مشاهده است، یک صاعقه آبی رنگ ساطع شده از ابرها را به سمت بالا رصد کرده است.

این پدیده به نام صاعقه‌های آبی و همچنین “اِلوز”(elves) که مخفف “انتشار نور و اغتشاشات با فرکانس بسیار پایین به دلیل منابع تپش الکترومغناطیسی” است، نامیده می شود و نظارت بر آنها توسط ابزار اروپایی موسوم به “رصدگر تعاملات جو-فضا”(ASIM) تعبیه شده روی ایستگاه فضایی بین‌المللی امکان‌پذیر است.

ابزار “ASIM” در سال ۲۰۱۸ روی ایستگاه فضایی بین‌المللی نصب شده است و متشکل از مجموعه‌ای از دوربین‌های نوری، فتومتر و یک آشکارساز اشعه گاما و ایکس است و برای تشخیص تخلیه الکتریکی حوادث آب و هوایی که فقط از فضا قابل مشاهده هستند، به کار می‌رود.

شناخت این رویدادهای آب و هوایی کهکشانی نه تنها برای درک آب و هوای کره زمین، بلکه همچنین برای دریافت غلظت گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین بسیار مهم است.

اما صاعقه‌های آبی و “الوز” چه هستند؟ صاعقه‌های آبی همانطور که از نام آنها مشخص است، جریاناتی از رعد و برق‌های آبی رنگ هستند که برخلاف صاعقه‌هایی که ما می‌شناسیم، به سمت زمین نشانه نمی‌روند، بلکه همانطور که تصویر نشان می‌دهد، به سمت بالا و رو به فضا شلیک می‌شوند.

از طرف دیگر “الوز” انتشاراتی از نور هستند که به صورت حلقه‌هایی که به سرعت در حال انبساط هستند در یونوسفر ظاهر می‌شوند.

“الوز” و صاعقه‌های آبی هر دو توسط ابزار “ASIM” در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۹ در نزدیکی جزیره “نائورو” که یک جزیره کوچک در مرکز اقیانوس آرام است، مشاهده شد. اکنون آنها در مقاله‌ای که در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ در مجله Nature منتشر شده است، شرح داده شده‌اند. این تحقیق همراه به نمایش گذاشتن زیبایی حیرت انگیز این پدیده‌ها، جزئیات کامل آنها را توصیف می‌کند.

اگر از طرفداران پدیده‌های فضایی هستید، مطمئناً این مقاله ارزش خواندن دارد. این مقاله همچنین نشان دهنده همه چیزهایی است که شاید ما هنوز باید در سیاره ارزشمند خود کشف کنیم و از دید ما پنهان مانده است.

“آسترید اور” هماهنگ کننده علوم فیزیکی آژانس فضایی اروپا(ESA) برای پرواز فضایی انسان و رباتیک گفت: این مقاله، نمایانگر برجسته‌ای از پدیده‌های جدید است که توسط ابزار ASIM رصد شده است و نشان می‌دهد که ما هنوز چیزهای زیادی برای کشف و یادگیری در مورد زمین خود داریم.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو