پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ساخت دستگاه تست خستگی فلزات کاربردی صنایع هواپیمایی و راه آهن

تاریخ خبر: // کد خبر: 369773 // // //


ساخت دستگاه تست خستگی فلزات کاربردی صنایع هواپیمایی و راه آهن

محققان کشور موفق به ساخت دستگاهی شدند که تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم را مشخص می کند و در صنایع هواپیمایی، راه آهن و … کاربرد دارد.


ساخت دستگاه تست خستگی فلزات کاربردی صنایع هواپیمایی و راه آهن

هادی شکربیگی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت دستگاه تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم» با تاکید بر اینکه در علم مکانیک مسئله خستگی فلزات همواره مورد توجه دانشمندان و محققان بوده است، گفت: تاکنون دستگاه‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که از پیشرفته‌ترین نوع آن‌ها می‌توان به دستگاه‌های آزمون خستگی هیدرولیکی اشاره کرد.

وی افزود: اما از این دستگاه‌ها برای دستیابی به چرخه‌های بالا نمی‌توان استفاده کرد به عنوان مثال انجام تست با دستگاه‌های هیدرولیکی با فرکانس ۱۰۰ هرتز برای دستیابی به یک میلیارد چرخه ۱۱۵ روز طول می‌کشد.

شکربیگی خاطر نشان کرد: درنتیجه بررسی خواص خستگی در چرخه‌های بسیار بالا با این دستگاه‌ها دشوار است بنابراین آزمایش خستگی التراسونیک یکی از روش‌های کاربردی است که امکان بررسی خواص خستگی در چرخه‌های بسیار بالا را فراهم می‌آورد.

وی گفت: در این روش ارتعاشات با فرکانس رزونانس ۲۰ تا ۳۰ کیلوهرتز به نمونه آزمون اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه با استفاده از این دستگاه ساخته شده می‌توان عمر فلزات را پیش بینی کرد، ادامه داد: در این پژوهش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در تنش‌های متفاوت به دست آمد.

وی با اشاره به صنایعی که می‌توانند از این طرح بهره ببرند، گفت: صنایع هوایی، خودرو سازی، راه آهن و… می‌توانند از نتایج این پروژه بهره ببرند.

وی با بیان اینکه در آینده می‌توان عمر قطعات تیتانیوم را در تنش‌های متفاوت بدست آورد (تیتانیوم پرکاربردترین فلز در صنایع هوایی است)، گفت: اعمال تنش با فرکانس ۲۵ هراز هرتز به قطعات فلزی، اعمال یک میلیارد بار تنش (میزان تنش قابل تنظیم) در ۱۱/۱۱ ساعت، کاهش چشمگیر زمان و هزینه تست خستگی از ویژگی‌های این طرح به شمار می‌رود.

استاد راهنمای این پروژه دکتر یونس علیزاده وقاصلو عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور طرح دکتر رضوان عابدینی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت بوده اند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو