پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پیشنهاد تبدیل فرودگاه پیام به فورواردر هوایی ایران و اوراسیا

تاریخ خبر: // کد خبر: 370190 // // // // خبر مهم


پیشنهاد تبدیل فرودگاه پیام به فورواردر هوایی ایران و اوراسیا

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام با اشاره به برگزاری همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: یکی از مهم ترین مسایلی که در این نشست مطرح شد این بود که با توجه به ظرفیت های موجود در منطقه، پیام قابلیت تبدیل شدن به عنوان فوروادر هوایی ایران و آسیا را دارد.


پیشنهاد تبدیل فرودگاه پیام به فورواردر هوایی ایران و اوراسیا

نشست فرصت‌های اقتصادی ایران و آسیا در منطقه پیام برگزار شد.

نورژان تورسین بیک اف نماینده راه آهن قزاقستان عصر امروز در پنل لجستیک و حمل و نقل در همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اوراسیا با بیان اینکه روابط حمل و نقل ریلی ایران و قزاقستان از سال ۱۹۹۷ شروع شد، گفت: این دو کشور در خصوص روابط ریلی هم به صورت مستقیم با عبور از ترکمنستان و هم به صورت ریلی از طریق بندر اکتائو به بندر امیرآباد و سپس جابجایی ریلی کالا با هم در ارتباط هستند.

وی ادامه داد: سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان سال ۲۰۱۴ کریدور ریلی KTI را امضا کردند که از طریق این کریدور قزاقستان به ترکمنستان و سپس دو مرز سرخس و اینچه برون به ایران حمل و نقل ریلی دارد.

وی با برشمردن زمینه‌های همکاری ایران و قزاقستان در زمینه تجارت کالا گفت: قزاقستان به عنوان تولیدکننده غلات می‌تواند به عنوان یکی از صادرکنندگان غلات به ایران باشد در حال حاضر نیز از بنادر قزاقستان به بنادر کاسپین، انزلی و امیرآباد ایران غلات صادر می‌شود. همچنین ما محصولات کشاورزی خود را از طریق ترکمنستان و سپس محورهای ریلی سرخس و اینچه برون به ایران صادر می‌کنیم.

وی درباره واردات قزاقستان از ایران گفت: ایران مصالح ساختمانی، سنگ، تراورتن و دیگر مصالح را به قزاقستان صادر می‌کند همچنین صیفی جات با ریل به قزاقستان می‌آید و با توجه به نیاز بازار روسیه ما آن را به این کشور صادر می‌کنیم.

در ادامه این پنل، نادر ثناگوی مطلق مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام با اشاره به برگزاری همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: یکی از مهم ترین مسایلی که در این نشست مطرح شد این بود که با توجه به ظرفیت های موجود در منطقه، پیام قابلیت تبدیل شدن به عنوان فوروادر هوایی ایران و آسیا را دارد.

نادر ثناگو مطلق افزود: یکی از مزیت‌های پیام در کنار بخش مسافری آن بهره‌مندی از ظرفیت منطقه ویژه است که این مهم موجب شده تا این منطقه دارای قابلیت‌هایی از جمله تسهیل‌گری در روند مبادلات خارجی باشد.

وی با بیان اینکه کار تاجر و بازرگان هماهنگی حمل و نقل نیست گفت: پیشنهاد می‌شود یک فورواردهای هوایی میان ایران و کشورهای اوراسیا تشکیل شود که فرودگاه پیام می‌تواند نقش هماهنگ کننده حمل و نقل کالا را انجام دهد تا شش کشور یک نهاد مشترک برای حمل و نقل کالا تأسیس کنند.

مدیرعامل فرودگاه پیام با بیان اینکه ریل به داخل فرودگاه پیام بیاید، گفت: این فرودگاه ایرلاین اختصاصی و تعدادی هواپیما در اختیار دارد که می‌توانیم با توجه به مجوز پروازهای این فرودگاه با کشورهای اوراسیا صادرات کالا به کشورهای عضو را انجام دهیم.

مدیرعامل فرودگاه پیام با اشاره به منطقه ویژه اقتصادی بودن این فرودگاه و قدمت ۳۰ ساله آن در کارگوی هوایی گفت: تجربه مشترکی با قزاقستان و ترکمنستان در زمینه حمل هوایی بارهای فاسدشدنی داشته ایم.

وی اضافه کرد: تسهیل در روند ارائه خدمات در بخش گمرکی با توجه به استقرار اداره کل گمرکات استان در منطقه، بهره‌مندی از فرودگاه اختصاصی، مجاروت به  بازار حدود ۲۰ میلیون نفری پایتخت و اطراف آن، دارا بودن زیر ساخت‌های لازم برای توسعه نیازهای لجستیکی و  قابلیت صادرات کالاها از جمله محصولات کشاورزی به کشورهای منطقه این امکان را به پیام می دهد که بتواند تبدیل به  هاب مناسب لجستیکی برای تبادلات با کشورهای حوزه اوراسیا شود.

ثناگو مطلق گفت: همچنین از دیگر مزایای منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام بهره‌مند بودن از بخش کارگو (پروازهای باری) است که وجود چنین مزیتی موجب شده تا بتوان هر چه بیشتر از پتانسیل های منطقه برای تبدیل شدن پیام به عنوان فوروارد هوایی ایران و اوراسیا بهره برد.

وی ادامه داد:  در ادامه این نشست موضوع ایجاد شرکت مشترکی بین ایران و کشورهای اوراسیا به منظور تسهیل حمل بار با محوریت شرکت خدمات هوایی پیام طرح و در دست بررسی قرار گرفت.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام خاطر نشان کرد: با وجود تحریم و فشارهای بین‌المللی، توجه به فرصت‌های منطقه ای و توسعه تفاهم ها با کشورهای همسایه و منطقه از جمله اوراسیا موجب ایجاد کریدورهای مناسب برای فعالیت بخش خصوصی و  بازرگانان کشور، برای صادرات و واردات کالاها خواهد شد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / خبرآنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو