پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نیاز به افزایش پروازها در فرودگاه سهند

تاریخ خبر: // کد خبر: 370206 // // //


نیاز به افزایش پروازها در فرودگاه سهند

حمل‌ونقل هوایی در جنوب آذربایجان‌شرقی با محوریت فرودگاه سهند طی دو دهه اخیر به تدریج رونق یافته و اکنون می‌توان گفت که این پایانه پرواز کم دارد.


نیاز به افزایش پروازها در فرودگاه سهند

فرودگاه سهند به عنوان دومین پایانه حمل‌ونقل هوایی استان از  سال ۱۳۷۴ به بهره‌برداری رسید و در این مدت نه تنها بار جابجایی مسافران جنوب این استان را به دوش کشیده، بلکه در برخی از موارد مسافران جنوب آذربایجان‌غربی را نیز در مسیر مراغه – تهران جابجا کرده است.

هرچند این فرودگاه در طول بیش از ۲۵ سال از فعالیت خود با چالش‌های متعددی از جمله استقبال نکردن مقطعی شرکت‌های حمل‌ونقل از پروازها، کمبود امکانات و حتی موانع هوایی و زمینی مواجه بوده ولی همواره زیرساختی موثر برای حمل‌ونقل در این منطقه به شمار رفته است.

پروازهای این فرودگاه تاکنون در سه برهه زمانی مختلف به دلایل مختلف از جمله زمین‌گیر شدن هواپیمای مسافری تعطیل شده و هربار پروازهای آن با تلاش مسئولان شهرستانی و کشوری دوباره از سرگرفته شده است.

آذرماه سال ۱۳۹۸ نیز پس از یک وقفه تا حدودی طولانی، فعالیت آن برای سومین‌بار از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون پروازهای هفتگی و مستمری از طریق این پایانه مسافری انجام شده کها تهران تنها انتخاب مسافران آن بوده است.

از زمان برقراری این پروازها نیز بیشتر اوقات، صندلی‌ها مملو از مسافرانی بوده که حمل‌ونقل هوایی را برای سفر خود انتخاب کرده بودند و اکنون نیاز به افزایش پروازهای این فرودگاه به مقصد سایر شهرها احساس می‌شود.

به ویژه آنکه مردم منطقه مراغه به دلیل ارادت خاصی که به ائمه دارند، همواره برای سفر به شهرهای زیارتی چون مشهد از طریق تورهای مسافرتی و زیارتی مشتاق هستند و همین ظرفیت می‌تواند در توسعه پروازهای فرودگاه سهند مورد توجه قرار گیرد.

توریستی بودن شهر مراغه و نیز شهرهای منطقه نیز جذب گردشگران را توجیه می‌کند و چه ظرفیت و زیرساختی بهتر و مناسب‌تر از فرودگاه می‌توان برای آن سراغ داشت؟

با این وجود، نبود ایستگاه سوخت‌رسانی ثابت در فرودگاه سهند از جمله موانعی است که بر سر راه برقراری پروازهای دوردست و سفر به سایر شهرهای کشور قرار دارد.

در این راستا و در سال‌های اخیر اقدامات و حرکت‌های موثری از سوی مسئولان شهرستانی و استانی برای رفع مشکلات این فرودگاه انجام شده لیکن تخصیص اعتبار و اجرای طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند راهگشای رونق بیشتر این فرودگاه مهم در منطقه باشد.

فرودگاه سهند از ظرفیت توسعه برخوردار است

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه می‌گوید: فرودگاه سهند از ظرفیت مناسبی برای توسعه برخوردار  بوده و بر همین اساس تامین اعتبار برای توسعه و رفع مشکلات آن بیش از پیش دارای اهمیت است.

سیدعلی موسوی حسینی با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های پروازی فرودگاه سهند اضافه کرد: رفع مشکل نبود جایگاه سوخت و نیز توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فرودگاه از اولویت‌های بخش حمل‌ونقل هوایی و مسافری در منطقه به شمار می‌رود.

توسعه فرودگاه سهند نیازمند تامین اعتبار ملی است

رئیس فرودگاه سهند با اشاره به ظرفیت این پایانه حمل‌ونقل هوایی در منطقه اظهار داشت: توسعه فرودگاه سهند از جمله توسعه باندهای پروازی، امکانات جدید ناوبری و جایگاه سوخت نیازمند تامین اعتبار از محل منابع ملی است.

محمد حاجی‌پور افزود: برای توسعه فرودگاه سهند به تملک حدود ۱۵۰ هکتار از اراضی واقع در محدوده آن نیاز داریم و این امر مستلزم تامین اعتبار از محل منابع ملی است.

وی ادامه داد: با وجود شیوع ویروس کرونا و توقف ۲ ماهه پروازها در فرودگاه سهند مراغه، در نیمه نخست امسال چهار هزار و ۷۹۱ مسافر و ۲۸ هزار و ۵۸۱ کیلوگرم بار مسافری از طریق این فرودگاه جابجا شدند.

وی اضافه کرد: در این مدت ۱۱۴ پرواز در مسیر مراغه به تهران و بالعکس صورت گرفته و هم‌اکنون پروازها به صورت منظم در این فرودگاه برقرار است.

وی افزود: امسال برای بهبود ایمنی پرواز، ۱۲ هزار مترمربع خط‌کشی استاندارد در فرودگاه سهند با ۲۰۰ میلیون تومان هزینه نیز اجرا شده است و اکنون پروازهای مسافری از طریق فرودگاه سهند به مقصد تهران و بالعکس در قالب چهار پرواز رفت و برگشت در روزهای یکشنبه و چهارشنبه انجام می‌شود.

برقراری پروازهای چارتری و زیارتی زمینه‌ساز رونق فرودگاه سهند

مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی مراغه می‌گوید: با برقراری پروازهای چارتری و تورهای زیارتی هوایی، فرودگاه سهند رونق بیشتر  می‌گیرد.

مهدی ماهری افزود: هم‌اکنون تورهای زیارتی و مسافرتی هوایی به دلیل نبود پروازهای خروجی و ورودی به مقصد شهرهای غیر از تهران در فرودگاه سهند، از طریق فرودگاه تبریز انجام می‌شود و این امر زمینه‌ساز تحمیل هزینه‌های بیشتر به مسافران و اتلاف زمان برای آنان است.

وی اضافه کرد: با رفع مشکلات و نیز برقراری پروازهای مسافری و نیز چارتری از طریق شرکت‌های هوایی، مسافران بیشتری از فرودگاه سهند می‌توانند عازم شهرهای مختلف کشور شوند و گردشگران بیشتری نیز در این منطقه حضور خواهند یافت.

فرودگاه سهند زیرساختی برای رونق گردشگری 

رئیس اداره میرث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه گفت: فرودگاه سهند زیرساخت مهمی برای توسعه و رونق گردشگری داخلی و خارجی در منطقه شمال‌غرب کشور است.

یعقوب طالبی افزود: با توجه به آثار فاخر و ارزشمند تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، وجود این پایانه حمل‌ونقل هوایی رونق‌بخش حضور گردشگرانی از سراسر کشور حتی کشورهای خارجی خواهد بود.

وی اضافه کرد: برقراری پروازهای متعدد از مبدا شهرهای مختلف کشور و نیز به مقصد آن شهرها، صنعت توریسم در منطقه جنوب استان آذربایجان‌شرقی را متحول خواهد کرد.

فرودگاه سهند تنها فرودگاه اقماری اداره‌کل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی است که احداث آن در سال ۱۳۷۲ آغاز و در سال ۱۳۷۴ با حضور وزیران نفت و راه و ترابری افتتاح شد.

با بهسازی سطوح پروازی باند فرودگاه سهند مراغه به طول سه کیلومتر و عرض ۳۰ متر در سال ۱۳۹۲، امکان فرود هواپیمای فوکر ۱۰۰ در این فرودگاه فراهم شد.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو