پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | میسر شدن امکان فرود ایرباس 319 در فرودگاه یاسوج / زندان مانع اصلی توسعه فرودگاه

تاریخ خبر: // کد خبر: 370902 // // // // خبر مهم


میسر شدن امکان فرود ایرباس 319 در فرودگاه یاسوج / زندان مانع اصلی توسعه فرودگاه

مدیر فرودگاه یاسوج زندان یاسوج را به عنوان مانع اصلی بر سر راه حریم هوایی و پروازی این فرودگاه دانسته و از ورود نخستین ایرباس ۳۱۹ به این فرودگاه همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب خبر داد.


میسر شدن امکان فرود ایرباس 319 در فرودگاه یاسوج / زندان مانع اصلی توسعه فرودگاه

مدیر فرودگاه یاسوج زندان یاسوج را به عنوان مانع اصلی بر سر راه حریم هوایی و پروازی این فرودگاه دانسته و از ورود نخستین ایرباس ۳۱۹ به این فرودگاه همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب خبر داد.

عنایت انصاری فرد اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته به ویژه از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد و سفر هفته اخیر به تهران، فرودگاه یاسوج روز سه شنبه هفته جاری شاهد فرود ایرباس ۳۱۹ شرکت هواپیمایی معراج خواهد بود.

وی افزود: ظرفیت تعداد مسافر این هواپیما ۱۶۰ نفر است در حالی که پیش از آن هواپیماهای رفت و برگشت در این فرودگاه تا ۶۰ نفر ظرفیت داشتند.

مدیر فرودگاه یاسوج تصریح کرد: هواپیمای ایرباس ۳۱۹ جزو هواپیماهای پهن پیکر و با توان بالاست که با افزوده شدن پروازهای آن تعداد پروازها در هفته در یاسوج به ۵ مورد می رسد.

انصاری فرد ابراز داشت: ۲ روز در هفته برنامه پروازی خالی است که با رایزنی با شرکت های ایران ایر، ماهان و کارون این ۲ روز نیز برنامه پرواز خواهد داشت.

وی بیان کرد: روزانه حدود ۳۰۰ نفر از این استان برای رفتن به تهران به فرودگاه شیراز مراجعه می کنند که این امر با توجه به وجود فرودگاه یاسوج با مدرن ترین تجهیزات ناخوشایند است.

مدیر فرودگاه یاسوج تاکید کرد: استمرار و افزایش پرواز ها مشروط به استقبال شهروندان، مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی خواهد بود که می طلبد اطلاع رسانی دقیق به مردم استان صورت گیرد تا از این پروازها بهره ببرند.

انصاری فرد عنوان کرد: در جهت استاندارد سازی فرودگاه گچساران و افزایش پروازهای آن نیز گام های خوبی برداشته شده است که به زودی به مردم استان اطلاع رسانی خواهد داشت.

فرودگاه یاسوج بعد از فرودگاه شهرکرد مرتفع‌ترین فرودگاه کشور است با این تفاوت فرودگاه شهرکرد در منطقه مسطح قرار دارد در حالی که فرودگاه یاسوج در کاسه قرار گرفته است و این شرایط را برای نشست و برخاست هواپیما خاص می‌کند.

در سال ۹۳ فرودگاه یاسوج یکی از محدودترین باندهای فرودگاهی کشور را داشت. طول باند آن ۲۶۰۰ متر و pcn(میزان فشردگی آسفالت در واحد متر مربع) آن نیز پایین بود.

ظرف ۳۰ ماه بزرگترین پروژه عملیات خاکی کشور و استان با حجم یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب در این فرودگاه انجام شد.

pcn باند فرودگاه از ۲۶ به ۴۶ و طول باند نیز از ۲۶۰۰ متر به ۳۲۰۰ متر ارتقا یافت تا یکی از با کیفیت ترین باندهای فرودگاهی کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته شود.

روشنایی باند فرودگاه یاسوج نیز کامل شد و در شرایط مه و شب نیز می‌تواند پرواز داشته باشد یعنی فرودگاه یاسوج شرایط لازم برای انجام پرواز در شب را دارد.

ساخت فرودگاه یاسوج از جمله مصوبه‌های سفر خرداد ماه سال ۷۳ رهبر معظم انقلاب به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.

هم اکنون در روزهای شنبه،دوشنبه و پنجشنبه پرواز هواپیما در فرودگاه شهید امیدبخش شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران به مقصد تهران صورت می گیرد.

 

زندان یاسوج مانع اصلی توسعه فرودگاه این شهر است

 مدیر فرودگاه یاسوج گفت: زندان یاسوج عنوان مانع اصلی بر سر راه حریم هوایی و پروازی این فرودگاه است و معضلی بوده که سال ها فرودگاه با آن دست و پنجه نرم میکند.

وی افزود: زندان مرکزی یاسوج در مسیر تطویل باند فرودگاه این شهر بر فراز تپه ای قرار گرفته که عمده ترین مانع پروازی در فرودگاه یاسوج به شمار می آید و سال هاست دامن گیر گرانبها ترین دستاورد سفر رهبری به این استان شده است.

مدیر فرودگاه یاسوج تصریح کرد: تاکنون ۱۴ مانع پروازی با همکاری مسئولان اجرایی استان مرتفع شده و یک مانع اصلی ( زندان مرکزی یاسوج) در ابتدای باند به یک معضل اساسی مبدل شده است.

انصاری فرد بیان کرد: بالا بردن ضریب ایمنی فرودگاه رویکرد اصلی ماست و تلاش ها در راستای این است که امکان نشست و برخاست هواپیماهای با بدنه های بزرگتر وجود داشته باشد.

وی ابراز داشت: این فرودگاه به سبب وجود مانع پروازی زندان مرکزی یاسوج مجبور شده ۸۹۰ متر از باند پروازی اش را جابه جا کند.

مدیر فرودگاه یاسوج تاکید کرد: این ۸۹۰ متر به خاطر وجود زندان بلا استفاده است و چنانچه این مانع پروازی حذف شود طول باند فرودگاه یاسوج ۳۲۰۰ متر خواهد شد.

انصاری فرد عنوان کرد: مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به ویژه استاندار استان حمایت های همه جانبه ای از فرودگاه یاسوج برای ارتقای روزافزون وضعیت آن و افزایش پروازها و مسیر های هوایی جدید داشته اند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع از آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه درخواست جابه جایی زندان مرکزی یاسوج را خواهانیم.

انصاری فرد افزود: تاکنون هزینه های هنگفتی از طرف شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در این فرودگاه انجام شده است و جابه جایی این زندان اولین و آخرین درخواست من خواهد بود.

جابه جایی زندان یاسوج در سال های قبل نیز بارها در دستور کار مسئولان قضایی استان قرار گرفت و در مجموع مخالفت های جدی از سوی دستگاه قضایی استان و سازمان زندان های کشور وجود نداشت اما به دلایل مختلف این کار عملی شد امید است با پیگیری های آیت الله رئیسی این مهم محقق شود.

به گفته کارشناسان زندان مرکزی زندان مرکزی یاسوج یکی از محدودیت های توسعه فرودگاه یاسوج به شمار می رود.

بر اساس عقیده آن ها ریشه تمامی این چالش ها شاید در جانمایی نامناسب و غیراصولی احداث فرودگاه یاسوج از همان سال های نخست است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو