پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برگزاری فن چالش فضایی برای ساخت موتور سرمازا

تاریخ خبر: // کد خبر: 371311 // // //


برگزاری فن چالش فضایی برای ساخت موتور سرمازا

فن چالش فناوری فضایی با محوریت ساخت نمونه مهندسی موتور با پیشران فوق سرد (سرمازا) توسط مرکز نوآوری دانشگاه شریف برگزار می شود.


برگزاری فن چالش فضایی برای ساخت موتور سرمازا

فن چالش فناوری فضایی با محوریت ساخت نمونه مهندسی موتور با پیشران فوق سرد (سرمازا) توسط مرکز نوآوری دانشگاه شریف برگزار می شود.

چالش فناورانه یا فن چالش، یک رقابت میان چند تیم یا فرد است که درصدد پیدا کردن راه حلی برای یک مساله هستند. در این چالش تیم یا فردی که موفق شود بهینه‌ترین یا اولین راه حل را ارائه دهد، برنده جایزه تعیین شده برای این فن چالش خواهد شد.

فن چالش‌ها تاریخچه نسبتاً طولانی دارند و اولین فن چالش که همراه با جایزه بوده، در سال ۱۷۱۴ میلادی به ثبت رسیده است. اما در زمینه موضوعات مرتبط با هوافضا نخستین چالش مربوط به سال ۱۹۱۹ برای پرواز مستقیم بین نیویورک تا پاریس به ثبت رسیده که برای آن جایزه ۲۵ هزار دلاری درنظر گرفته شد.

در حوزه فضایی، فن چالش‌ها در چند دهه اخیر به صورت متناوب برگزار شده اند که از جمله آن می‌توان به چالش ۱۰ میلیون یورویی برای پرتابگر ارزان توسط اتحادیه فضایی اروپا اشاره کرد. در همین حال فن چالش فرستادن ربات به ماه با جایزه ۳۰ میلیون دلاری هم اکنون در حال برگزاری است.

مطابق با اعلام سازمان فضایی ایران، فن چالش فضایی ساخت موتور سرمازا (موتور پیشران فوق سرد) هم اکنون با همکاری مرکز نوآوری شریف به عنوان رکن عملی و نیز همکاری سازمان صنایع هوافضا و یکی از مؤسسات دانش بنیان کشور در حال برگزاری است و زمان ثبت نام در آن تا ۱۷ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

صحه گذاری مفهومی و ساخت نمونه اولیه از جمله رویکردهای این فن چالش است. به نحوی که قبل از تولید نیمه صنعتی بتوان از آن برای توسعه یک محصول استفاده کرد.

جذب استعدادهای جدید، افزایش مهارت، جذب سرمایه گذاری و ایجاد شبکه‌های همراهی جدید از جمله اهداف برگزاری این رقابت است و هدف نهایی آن، به دست آوردن یک محصول فناورانه شامل یک موتور از نوع سرمازا و با پیشران فوق سرد از نوع دمشی خواهد بود که از اکسیژن مایع به عنوان سوخت اکسنده استفاده کند.

ضربه ویژه خلأ این محصول باید بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ ثانیه و حداقل زمان سوزش موتور نیز ۳۰۰ ثانیه باشد.

طراحی این موتور برای شرایط فضایی خواهد بود اما ساخت نمونه آن، تست زمینی نیز خواهد داشت. علاوه بر این تمام فناوری‌های این محصول باید در داخل کشور قاببل دسترسی باشد.

برای این فن چالش فضایی ۵ مرحله از طراحی مفهومی تا ساخت نمونه مهندسی در نظر گرفته شده که ۲۰ ماه زمان می‌برد و تیمی که نمونه مهندسی را ارائه دهد وارد مرحله ساخت نمونه پروازی می‌شود.

برای فن چالش فضایی موتور پیشران فوق سرد ۴۶ میلیارد ریال جایزه درنظر گرفته شده که به تیم‌های اول تا سوم برگزیده پرداخت می‌شود.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو