پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | عکس و فیلم | اولین فرودگاه جهان برای اتومبیل های پرنده چگونه خواهد بود!

تاریخ خبر: // کد خبر: 371509 // // //


عکس و فیلم | اولین فرودگاه جهان برای اتومبیل های پرنده چگونه خواهد بود!

شرکت های بندر هوایی شهری و هیوندای از اولین فرودگاه سیار جهان برای اتومبیل های پرنده با ویژگی های استثنایی رونمایی کرده اند.


عکس و فیلم | اولین فرودگاه جهان برای اتومبیل های پرنده چگونه خواهد بود!

شرکت های بندر هوایی شهری و هیوندای از اولین فرودگاه سیار جهان برای اتومبیل های پرنده با ویژگی های استثنایی رونمایی کرده اند.

یک فرودگاه برای خودروهای پرنده در اواخر سال‌جاری میلادی در شهر کاونتری انگلستان به بهره‌برداری می‌رسد که در اصل یک راه برای ترغیب جهان به توسعه تاکسی‌های هوایی در مراکز شهری خواهد بود. به گزارش رویترز، استارت‌آپ انگلیسی «Urban-Airport» با همکاری شرکت خودروسازی هیوندای، کار ساخت این فرودگاه با نام «فرودگاه شهری» را به انجام خواهند رساند. از ‌ماه نوامبر آینده، بازدیدکنندگان و گردشگران در شهر کاونتری می‌توانند به خوبی ملاحظه کنند که یک فرودگاه تاکسی‌های هوایی چگونه کار خواهد کرد و یک هواپیمای بدون خلبان حامل مسافر چگونه روی صفحه‌ای مخصوص، فرود می‌آید. در عین حال، یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های این فرودگاه، عدم‌انتشار کربن و هر نوع آلاینده دیگر است که آن را می‌تواند نسبت به سایر سامانه‌های حمل‌ونقلی متمایز کند. با این وصف می‌توان گفت که این فرودگاه می‌رود تا میزبان نسل بعدی وسایل نقلیه هوایی برقی و خودران‌ها باشد. این طرح مورد توجه دولت قرار گرفته و از حمایت‌های دولتی نیز برای ساخت و توسعه برخوردار شده است؛ به‌گونه‌ای که توانسته یک کمک‌هزینه یک میلیون و 200هزار پوندی (یک میلیون و 650هزار دلاری) را نیز به‌دست آورد. «ریکی ساندو» مؤسس و مدیر اجرایی استارت‌آپ «Urban-Airport» درخصوص این طرح می‌گوید: «پیشرفت‌هایی درخصوص خودروها و تاکسی‌های پرنده در جهان شکل گرفته، اما در مورد زیرساخت‌ها چنین شرایط و وضعیتی وجود نداشته است. با کمک‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که دولت و شرکت خودروساز کره‌ای انجام داده‌اند، ما می‌توانیم به آینده کار خود کاملا خوش‌بین باشیم. در این مسیر باید بگویم که خودروها به جاده احتیاج دارند و قطارها به ریل. هواپیما نیز به فرودگاه و هواپیماهای عمودپرواز هم به پایگاه‌های هوایی مخصوص خود برای نشستن و بلندشدن احتیاج دارند. بیش از 100سال پیش، نخستین پرواز تجاری در جهان انجام شده و جهان متصل مدرن را ایجاد کرده است. «فرودگاه شهری» ارتباط ها را در سراسر شهرها بهبود می‌بخشد، بهره‌وری را افزایش می‌دهد و به انگلستان کمک می‌کند تا در یک اقتصاد جدید کاملا پاک جهانی پیشگام باشد.»

هیوندای اولین فرودگاه هواپیماهای عمودپرواز برقی را در انگلستان می‌سازد

هیوندای با همکاری دولت انگلستان اولین فرودگاه اختصاصی هواپیماهای عمود پرواز برقی (eVTOL) و پهپادها را سال جاری میلادی در شهر کاونتری افتتاح می‌کند.

در حال حاضر تاکسی‌های عمودپرواز به بهره‌برداری تجاری نرسیده‌اند، بنابراین مسافران در خوشبینانه‌ترین حالت از سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ از این فرودگاه جابجا خواهند شد. هر چند که هیوندای تاریخ شروع بهره‌برداری را ۲۰۲۸ تخمین زده است. فرودگاه مورد بحث توسط شرکت Urban Air Port در نزدیکی اتوبان A444 شهر کاونتری در غرب انگلستان ساخته خواهد شد.

محل فرود و برخاست هواپیماها قابلیت پایین و بالا آمدن داشته و ۴۰ متر قطر دارد که بسیار بزرگتر از هلی‌پدهاست، به همین دلیل در صورت لزوم برای فرود هلیکوپتر نیز مناسب خواهد بود. زیر محل فرود به شکل یک مخروط ساخته شده و داخل آن رستوران و استراحتگاه و در اطراف آن پارکینگ و احتمالاً تجهیزات تعمیر و نگهداری پهپادها قرار گرفته است.

اما ضرورت ساخت پلتفرم آسانسوری چیست؟ پهپادهای باربری و هواپیماهای عمودپرواز می‌توانند تقریباً روی هر زمین صافی فرود آمده و از روی آن بلند شوند. UAP احتمالاً با بالا آوردن محل فرود هواپیما می‌خواهد از هجوم مسافران به سمت پهپادهای در حال فرود جلوگیری کرده و ایمنی را ارتقاء دهد، ضمناً همانطور که پیشتر اشاره شد زیر پلتفرم فرود اتاقک هایی برای استراحت، صرف غذا و غیره در نظر گرفته شده است. UAP و هیوندای برای ساخت این فرودگاه از دولت انگلستان ۱.۲ میلیون پوند (۱.۶۴ میلیون دلار) بودجه گرفته‌اند و آن را اواخر سال جاری میلادی افتتاح خواهند کرد.

UAP می‌گوید پلتفرم فرود ماژولار بوده و می‌توان آن را به مناطق دور افتاده آفریقا برد و سفرهای هوایی را ارائه کرد. این شرکت برای نمایش مازولار بودن پلتفرم خود انیمیشن زیر را منتشر کرده که نحوه برپایی سریع یک فرودگاه در رواندا را نشان می‌دهد.

 

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جام نیوز / همشهری / دیجیاتو


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو