پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شرط روسیه برای ماندن در پیمان «آسمان‌های باز»

تاریخ خبر: // کد خبر: 371777 // // //


شرط روسیه برای ماندن در پیمان «آسمان‌های باز»

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد که اگر آمریکا به پیمان «آسمان‌های باز» برگردد و آن را بطور کامل اجرا کند، مسکو نیز امکان ماندن خود در آن را بررسی خواهد کرد.


شرط روسیه برای ماندن در پیمان «آسمان‌های باز»

لاوروف روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با  «آن لینده» وزیر امور خارجه سوئد گفت که روسیه آماده است در تصمیم خود برای خروج از پیمان آسمان های باز درصورت بازگشت آمریکا به آن و اجرای کامل این پیمان تجدیدنظر کند.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: اگر آمریکا به اجرای کامل پیمان آسمان های باز بازگردد، روسیه آماده خواهد بود تا بطور سازنده وضعیت جدید را بررسی کند.

لاوروف با بیان اینکه برخی کشورها، روسیه را در وضعیت پیش آمده در مورد خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز مقصر و مسئول می دانند، اضافه کرد: این کشورها مدعی می شوند که آمریکا مدت طولانی موارد نقض پیمان از طرف روسیه را تحمل کرد و پس از آن خارج شد.

وی ادامه داد: ما اعلام کردیم که آمریکا مدت طولانی پیمان آسمان های باز را نقض کرد و اجازه گشت و بازرسی هوایی منطقه آلاسکا و هاوایی را نداد. چندین مورد هم اروپا این پیمان را نقض کرد و این ادعا که روسیه از این پیمان خارج می شود و مقصر است، صادقانه نیست.

لاوروف همچنین به این نکته اشاره کرد که روسیه به شرکای اروپایی اعلام کرد که متعهد شوند که اطلاعات به دست آورده از پروازها بر فراز روسیه را دراختیار آمریکا قرار ندهند و ما گفتیم که شواهدی در اختیار داریم که آمریکا برای دستیابی به چنین اطلاعاتی شرکای خود را تحت فشار قرار داده بود اما طرف های اروپایی اقدامی در مورد تاکید بر پایبندی خود به پیمان نکردند.

وی خاطرنشان کرد که روسیه هنوز از پیمان آسمان های باز خارج نشده است و زمانی که طی نامه رسمی کشور امین سند این پیمان را از تصمیم خود مطلع کند، مراحل خروج آغاز می شوند.

(معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.)

سخنگوی وزارت خارجه روسیه به تازگی گفت: مسئولیت کامل از بین رفتن پیمان “آسمان های باز” متوجه آمریکا و متحدینش است.  ماریا زاخارووا هفته گذشته از تصمیم روسیه برای آغاز مراحل خروج از پیمان آسمان های باز خبر داد پیمانی که چند ماه پیش آمریکا از آن خارج شده بود.

وی افزود: تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان آسمان های باز به بهانه های واهی، موازنه منافع شرکت کنندگان در این پیمان را برهم زد و نقش آن به عنوان ابزار برای تحکیم اعتماد و امنیت را مخدوش کرد.

به گفته زاخارووا، طرف روسی پیشنهاد مشخصی مطابق با مفاد اساسی این پیمان برای حفظ قابلیت اجرایی آن در شرایط جدید را مطرح کرد. با تاسف خاطرنشان می کنیم که این ابتکار از طرف متحدان آمریکا حمایت نشد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا

 

 

 

 


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو