پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز رصدخانه هوایی “SOFIA” از آلمان + عکس و فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 372610 // // //


پرواز رصدخانه هوایی “SOFIA” از آلمان + عکس و فیلم

رصدخانه فروسرخ “SOFIA” که یک پروژه مشترک بین ناسا و مرکز هوافضای آلمان (DLR) است در طی شش هفته آینده، نزدیک به ۲۰ پرواز تحقیقاتی مهم انجام خواهد داد؛ این رصدخانه بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ مدل “اس‌پی” سوار است.


پرواز رصدخانه هوایی “SOFIA” از آلمان + عکس و فیلم

رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ “Stratospheric”مشهور به”SOFIA”، در سال 2007 میلادی تاسیس شده است که نام یک رصدخانه هوایی است؛ این رصدخانه  یک پروژه مشترک بین ناسا و مرکز هوافضای آلمان (DLR) است و بر روی یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 مدل “اس‌پی” سوار است و مجهز به یک منعکس‌کننده دو و نیم متری است که برای رصد آسمان در طیف 1 تا 655 میکرومتر طراحی شده است.

قابلیت پرواز این رصدخانه در ارتفاع 12 کیلومتری به هر نقطه از زمین این مزیت را دارد که از 85 درصد لایه رطوبتی جو زمین فراتر رفته و امواج مادون قرمز فضا را دریافت می‌کند؛ ناسا دیروز اعلام کرده است که این رصدخانه قرار است اولین سری مشاهدات علمی خود را از آلمان در فوریه و مارس 2021 انجام بدهد که این مشاهدات پاسخ به سوالات اساسی در موضوع نجوم است از جمله اینکه ستاره‌ها چگونه بر روند کهکشان‌ها اثر می‌گذارند.

SOFIA” به طور منظم به “کرایس‌چرچ” نیوزیلند پرواز می‌کند تا اشیایی را که فقط در آسمان نیمکره جنوبی قابل مشاهده است را ثبت کند؛ “SOFIA”در طی شش هفته نزدیک به 20 پرواز تحقیقاتی انجام خواهد داد که بر مشاهدات علمی با اولویت بسیار بالا تمرکز خواهد کرد.

“پل هرتز” دانشمند اخترشناس در ستاد مرکزی ناسا در واشنگتن گفت: ما از توانایی “SOFIA” برای مشاهده و انجام تحقیقات نجومی، بهره کامل می‌بریم و این مشاهده از آلمان، یک نمونه از همکاری بین ناسا و مرکز هوافضای آلمان است  که نقطه قوت برنامه‌های “SOFIA” در بیش از 25 سال گذشته خواهد بود.

دانشمندان در فضا به جست‌و‌جوی گازهایی می‌پردازند که بتوانند وجود پرتوهای کیهانی و ذرات باردار بسیار پرانرژی را که از طریق کهکشان راه شیری ما جریان دارند، شناسایی و نشان بدهند؛ وقتی اتم هیدروژن با عنصر دیگری مانند آرگون یا اکسیژن ترکیب می‌شود، مولکول‌های ساده‌ای به نام هیدرید تشکیل می‌شوند که می‌توان از برخی از آنها برای یافتن پرتوهای کیهانی استفاده کرد.

در حالی که پرتوهای کیهانی به طور مستقیم در منظومه شمسی قابل تشخیص هستند اما ستاره‌شناسان درباره حضور آنها در جاهای دیگر فضا، اطلاعات کمتری دارند؛ با اندازه‌گیری غلظت مولکول‌های هیدرید، مشاهدات “SOFIA” به محققان کمک خواهد کرد تا درک کنند که چگونه پرتوهای کیهانی در نقاط مختلف کهکشان ما شایع هستند و سرنخ‌هایی از منشا این ذرات مرموز را ارائه بدهند.

علم و تکنولوژی , علمی , شرکت های دانش بنیان , اخبار هوا و فضا ,

رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ در سال 2019 موفق به ثبت این تصویر زیبا از ستاره‌ها پس از تشکیل آنها شده است. این ستاره‌های غول‌پیکر چندین برابر بزرگ‌تر از خورشید هستند و می‌توانند با آزادسازی مقادیر بسیار زیادی از انرژی‌های کیهانی، تشکیل ستاره‌های اطراف خود را تحت تأثیر قرار دهند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو