پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برگزاری رزمایش دو ناوگروه تهاجمی آمریکا در دریای چین جنوبی

تاریخ خبر: // کد خبر: 373325 // // //


برگزاری رزمایش دو ناوگروه تهاجمی آمریکا در دریای چین جنوبی

نیروی دریایی آمریکا در ادامه تلاش برای به چالش کشیدن پکن در آبراه کلیدی دریای چین جنوبی، دست به انجام رزمایشی با حضور ۲ ناوگروه تهاجمی زد.


برگزاری رزمایش دو ناوگروه تهاجمی آمریکا در دریای چین جنوبی

دو ناوگروه تهاجمی آمریکا، امروز سه شنبه، در دریای چین جنوبی دست به انجام یک رزمایش نظامی مشترک زدند. به ادعای نیروی دریایی آمریکا، رزمایش ناوهای هواپیمابر «تئودور روزولت» و «نیمیتز» با هدف افزایش قابلیت همکاری بین ناوگروه های آمریکایی و همچنین افزایش قابلیت‌های فرماندهی و کنترل انجام شده است.

این اقدام در حالی است که عبور ناوشکن «جان مک کین» از تنگه تایوان که پنجشنبه گذشته اتفاق افتاد، با واکنش منفی چین مواجه شد.

در واکنش به تعدد رفت و آمد رزم ناوها و هواپیماهای جنگی آمریکا نیز، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین، هشدار داد که چنین اقداماتی به صلاح صلح و ثبات منطقه نیست.

وی همچنین افزود که پکن در راستای حراست از تمامیت ارضی خود، هرگونه اقدام لازم را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش مهر، کمتر از یک ماه بعد از ورود بایدن به کاخ سفید، شاهد طوفانی شدن فضای حاکم بر روابط سیاسی آمریکا-چین هستیم.

اعزام ناوگروه تهاجمی «تئودور روزولت» به دریای چین جنوبی، تاکید بر تداوم حمایت نظامی از تایپه، بازگشت ۴ فروند بمب افکن هسته‌ای به جزیره گوام، عبور ناوشکن «جان مک کین» از تنگه تایوان و در نهایت، طرح اتهامات حقوق بشری علیه اقدامات چین در تبت و هنگ کنگ، همگی نشان از آن دارد که بایدن سیاست چرخش به ایندوپاسیفیک را از روی رد پای ترامپ دنبال خواهد کرد. البته قطعاً چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا این رویکرد را با روش خاص خود ادامه می‌دهد.

طبق «چارچوب راهبردی آمریکا در ایندوپاسیفیک»، چین به دنبال پر کردن خلاء ناشی از سست شدن اتحاد واشنگتن و کشورهای منطقه از راه برتری‌جویی در حوزه‌های اقتصادی، هوش مصنوعی و بیوژنتیک است و برای دفع این خطر، آمریکا نه تنها باید با متحدان سنتی نظیر ژاپن و استرالیا همکاری نزدیک داشته باشد بلکه باید هند را نیز به عنوان اهرم اصلی توازن قوا در نظر بگیرد حال آنکه اتحاد چین و مناطق تابعه به ویژه تایوان ذیل «اصل چین واحد» دیگر موضوعیت ندارد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو