پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کمیسیون گردشگری و زیارت، حیات خلوت شورای شهر شیراز

تاریخ خبر: // کد خبر: 373326 // // //


کمیسیون گردشگری و زیارت، حیات خلوت شورای شهر شیراز

شهر شیراز به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری و زیارت، نیازمند برنامه‌ریزی و احیای زیرساخت‌ها در این زمینه است که یکی از مهم‌ترین مراجع تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در این عرصه، کمیسیون گردشگری و زیارت در پارلمان شهری شورای اسلامی شهر شیراز می‌باشد.


کمیسیون گردشگری و زیارت، حیات خلوت شورای شهر شیراز

شورای شهر به عنوان مردمی‌ترین نهاد تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در امور شهری و شهرداری،  مسئول و متصدی بسیاری از امور است که نظارت و قانون‌گذاری متناسب با این مسائل را در کمیسیون‌های مختلف دنبال می‌کند.

با توجه به سومین حرم اهل بیت(ع) بودن شیراز همچنین وجود ابنیه، اماکن، باغات و شاخص بودن گردشگری در کلان‌شهر شیراز،  یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های شورای شهر، کمیسیون گردشگری و زیارت است.

کمیسیون گردشگری و زیارت در جهت تقویت ساختار حوزه گردشگری و زیارتی شهر شیراز وظایفی دارد که در ادامه یادداشت، وظایف و نحوه عملکرد شورای پنجم در این کمیسیون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

با توجه به کارنامه ارائه شده از جانب شورای پنجم شهر شیراز، در سال ۹۷، این کمیسیون در مجموع ۱۴ اقدام را ثبت نموده است که به شرح زیر است:

پیگیری ایجاد ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی گردشگری، پیگیری خرید اتوبوس‌های گردشگری، پیگیری جهت ساماندهی وضعیت مناطق گردشگری برم دلک و قصر ابونصر، پیگیری جهت تملک تپه باستانی پوستچی توسط شهرداری، پیگیری جهت ثبت شهر شیراز به عنوان شهر خالق ادبی در شبکه شهرهای خالق یونسکو، بررسی ایجاد پارک شهرهای خواهرخوانده در فضای پارک‌های موجود، پیگیری راه‌اندازی خیابان غذا در شهر شیراز، پیگیری ایجاد طرح‌های باغ کودکانه و باغ موزه موسیقی ایرانی در فضای پارک‌ها و باغ‌های موجود،‌‌ پیگیری ایجاد موزه طراحی در شهر شیراز، پیگیری اجرای طرح دهکده آرامش، پیگیری ایجاد پارک تفریحات هیجان انگیز، پیگیری جهت نوسازی و بهسازی ناوگان تاکسی‌های فرودگاه شهید دستغیب شیراز، بررسی مشکلات تاسیسات گردشگری موجود در بافت تاریخی فرهنگی شیراز، پیگیری پروژه بهسازی و احیا چشمه آب رکنی.

با مراجعه مجدد به نام کمیسیون یعنی گردشگری و زیارت همچنین با ارجاع چندین باره مخاطبان به سومین اهل بیت(ع) بودن شیراز، این سوال مطرح می‌شود که در. اقدامات سال اول کمیسیون گردشگری و زیارت کدام اقدام منطبق با این عنوان بوده است؟ آیا این اقدامات در روند عادی زندگی مردم شیراز و توسعه گردشگری مؤثر واقع شده است؟ دیگر اقدامات کمیسیون در حوزه تخصصی خود چه بوده‌است و چرا کارنامه شورای پنجم ناتمام است؟ مصوبات سفر رهبری به شیراز در بایگانی کدام ادارات خاک می‌خورد؟

پس از بیان اقدامات شورای پنجم در کمیسیون گردشگری و زیارت، وظایف  این کمیسیون را نیز مرور می‌کنیم.

سیاست‌گذاری و نظارت بر عملکرد، تهیه طرح‌ها و بررسی لوایح زیر مجموعه‌های شهرداری در بخش‌های مربوط به گردشگری و زیارت در راستای روان‌سازی و تلاش در جهت ایجاد بستر مناسب به منظور پیش‌برد اهداف کمیسیون، نخستین وظیفه مصوب و قانونی این کمیسیون است که با مراجعه به برنامه‌های انجام شده نکته‌ای با منطبق با این قانون در دسترس نیست.

دومین وظیفه این کمیسیون، پیشنهاد راهکارهای مناسب و تلاش جهت ایجاد هماهنگی در حوزه گردشگری و زیارتی شهر شیراز با تشکل‌ها و نهادهای صنفی بخش گردشگری، نهادها و سازمان‌های دولتی مرتبط (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اوقاف و امور خیریه، حج و زیارت، اداره کل فرودگاه‌ها، نیروی انتظامی، نمایندگی وزارت امور خارجه، آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)­ و…) با حضور و همفکری مشاورین و فعالان بخش خصوصی است که با توجه به کارنامه کمیسیون، در این زمینه حتی با برخی از نهادهای ذکر شده جلسه یا دیداری نیز منعقد نشده است.

معرفی ناظر و نماینده شورا در کارگروه‌ها و شوراهای مرتبط با حوزه گردشگری و زیارت در سطح مرکزیت استان(کارگروه‌های زیر مجموعه، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در حوزه گردشگری و زیارت«کارگروه گردشگری»کارگروه سرمایه­‌گذاری و کمیسیون ماده 5 جهت حمایت از طرح‌های گردشگری و زیارت) با تصویب شورای شهر، یکی دیگر از وظایف این کمیسیون است که قیاس و قضاوت را بر عهده خوانندگان می‌گذاریم و منتظر پاسخگویی کمیسیون در این باره هستیم.

وظیفه دیگر این کمیسیون، تهیه، تنظیم و تصویب پیشنهادات و برنامه‌های مرتبط با حوزه گردشگری و زیارت با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به منظور ارتقاء جایگاه شهر شیراز در این حوزه در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی و رساندن آن به جایگاه برتر و ممتاز گردشگری کشور و منطقه و تهیه تقویم گردشگری شهر شیراز است که در میان عناوین متعدد و برنامه‌های مختلف ملی و فراملی ارائه شده و اجرا نشده هیچ برنامه‌ای متناسب با جایگاه فرهنگی و معنوی شیراز به عنوان یک شهر گردشگری و مذهبی به چشم نمی‌خورد.

پیگیری تهیه و تدوین برنامه جامع و تفصیلی گردشگری و زیارتی شهر شیراز و بسترسازی لازم در جهت اجرایی شدن برنامه‌های مصوب بر مبنای اسناد بالا دستی یکی دیگر از وظایف این کمیسیون است که باز می‌پرسیم سندی بالا دست‌تر از مصوبات سفر رهبری به شیراز سراغ دارید؟

از دیگر وظایف این کمیسیون می‌توان به بررسی و اعلام نظر نسبت به طرح‌های توسعه و تعمیم زیرساخت‌های گردشگری و زیارت، تسهیلاتی، تبلیغاتی، آموزش گردشگری و زیارت(صرفاً پروژه‌های تأسیسات گردشگری قید شده در قوانین موضوعه) ارائه شده از سوی شهرداری یا سایر دستگاه‌ها و نهادهای عمومی، دولتی، مردم‌نهاد و خصوصی و تعیین مسیرها و راهکارهای ­قانونی ­به منظور جلب­ مشارکت بیشتر بخش خصوصی در حوزه گردشگری و زیارت اشاره کرد که اگر فقط در حوزه‌های گردشگری زیارت و سلامت ورود کنیم، علی‌رغم ظرفیت و پتانسیل بسیار بالای شهر شیراز، اقدام و آموزش موثری مبتنی بر این قانون صورت نگرفته است.

شناسایی و معرفی توانمندی‌های شیراز در بخش گردشگری و زیارت به کشورهای هدف گردشگری و کشور ایران با روش‌های مختلف توسط دستگاه ذیربط مانند برگزاری روزهای ملی شیراز ( روز حافظ ،روز سعدی‌، روز شیراز و . . .) دهه تکریم و یادروز شاهچراغ(ع) و بارز نمودن توانمندی‌های پزشکی نیز از جمله وظایف این کمیسیون است که با مراجعه به سایت های مختلف گردشگری اقدام خاصی از جانب کمیسیون صورت نگرفته است و دانشگاه علوم‌پزشکی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز بر اساس ضوابط و بدون نظارت این کمیسیون و شورای شهر کار را دنبال می‌نمایند‌.

از دیگر وظایف کمیسیون گردشگری و زیارت، بررسی بودجه و متمم بودجه و تفریغ بودجه فعالیت‌های حوزه گردشگری و زیارت زیر مجموعه شهرداری شیراز است که عملکرد این کمیسیون در این زمینه نیز مانند دیگر کمیسیون‌ها در هاله‌‌ای از ابهام قرار دارد.

پیگیری و نظارت بر اجرای مصوبات گردشگری و زیارت و مصوبات گذشته شورای شهر در کلیه زیر مجموعه‌های شهرداری شیراز آخرین وظیفه قانونی این کمیسیون است که مصوبات پیگیری شده عمدتا مغایر با فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی است.

عدم توجه جدی اعضای کمیسیون‌های مختلف شورای شهر به شرح وظایف مصوب و جای‌گذاری غیرکارشناسانه و غیرتخصصی افراد در کمیسیون‌های این پارلمان و برگزاری جلسات بدون خروجی، از مهم‌ترین ضعف‌های شورای پنجم شهر شیراز است که این نکات در کمیسیون گردشگری و زیارت مشهودتر است و امیدواریم این عملکرد عبرتی برای انتخابات دوره ششم شود و مردم با هدف آبادانی و توسعه همه جانبه شهر و دیارمان درانتخابات شورا حضور به هم برسانند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو