پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جنگنده «کوثر» در خط پرواز + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 373519 // // //


جنگنده «کوثر» در خط پرواز + فیلم

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در توضیح ساخت هواپیمای کاملا ایرانی صاعقه و جت آموزشی یاسین، گفت: جنگنده کوثر با رادار و سیستم اویونیک به روز شده و در اختیار نیروی هوایی قرار گرفته است و به دنبال رادارگریز شدن انواع هواپیماها هستیم.


جنگنده «کوثر» در خط پرواز + فیلم

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در توضیح ساخت هواپیمای کاملا ایرانی صاعقه و جت آموزشی یاسین، گفت: جنگنده کوثر با رادار و سیستم اویونیک به روز شده و در اختیار نیروی هوایی قرار گرفته است و به دنبال رادارگریز شدن انواع هواپیماها هستیم.

سرتیپ خلبان حمید واحدی ضمن تبریک دهه مبارک فجر به دستاوردهای ۴۲ ساله انقلاب در حوزه دفاعی و نظامی پرداخت و اظهار کرد: زمان جنگ ایران با عراق، یکی از فرماندهان به دیدار امام (ره) رفته و به ایشان اعلام می‌کند که چند روز بیشتر توان پرواز نداریم اما ایشان در جواب فرمودند بروید و کار خودتان را انجام دهید.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه نیروی هوایی در دفاع مقدس پشتیبانی از نیروها و بمباران‌ها را بر عهده داشت، افزود: غرش جنگنده‌ها به رزمندگان جبهه روحیه می‌داد، آن زمان با سختی‌های زیادی گذشت و نیروی هوایی سربلند بیرون آمد اما این پایان کار نبود.

واحدی به تشکیل جهاد خودکفایی به دستور رهبر معظم انقلاب در زمان جنگ اشاره کرد و اظهار داشت: شهید ستاری متجمع اوج را برای بازسازی هواپیماها ایجاد کرد این در حالی بود که متاسفانه قبل از انقلاب با وجود اینکه نیروی هوایی تجهیز محور بود کارکنان فنی ما اجازه نزدیک شدن به هواپیماها را نداشتند.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب کار هوایپماها دست مستشاران آمریکایی بود و ایرانی‌ها صرفا نیروی آنها بودند، تصریح کرد: بعد از انقلاب نیروی هوایی با همراهی وزارت دفاع، صنعت داخلی و استفاده از ظرفیت نخبگان اهداف خود را پیش برد و جوانان دانش خود را در اختیار این مجموعه قرار دادند.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به تامین قطعات حساس توسط صنعت اشاره کرد و با تاکید بر اینکه گلوگاه‌ها و موانع نیروی هوایی با این رویه برداشته شد، گفت: در گذشته اورهال هواپیماها را مستشاران خارجی انجام می‌دادند اما امروز اورهال هواپیماهای ترابری و شکاری با کمک وزارت دفاع و متخصصان ایرانی در داخل کشور انجام می‌شود.

واحدی با اشاره به اینکه وزارت دفاع در قالب پروژه شهید ستاری امکانات هواپیمای سی ۱۳۰ را به روز کرده است، افزود: توانایی جوانان ایرانی به اندازه‌ای است که از دو اورهال ۱۲۰۰ ساعته و ۱۶۰۰ ساعته میگ-۲۹ اورهال ۱۶۰۰ ساعته را انجام دادند.

وی به نصب تجهیزات اعم از دوربین‌های جدید روی آر. اف. ۴ برای افزایش ۱۰ برابری توان آن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این اقدام در طراحی عملیات‌ها موثر خواهد بود، اظهار کرد: خوشبختانه در زمینه ارتقای هواپیماهای نیروی هوایی ارتش به ویژه در زمینه راداری پیشرفت‌های خیلی خوبی را به دست آورده‌ایم.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به ساخت هواپیمای صاعقه و جت آموزشی یاسین که کاملا ایرانی است، تصریح کرد: جنگنده کوثر با رادار و سیستم اویونیک به روز شده و در اختیار نیروی هوایی قرار گرفته و به دنبال رادارگریز شدن انواع هواپیماها هستیم.

واحدی به نصب تجهیزات پیشرفته جنگ الکترونیک روی هواپیماها به عنوان یک دستاورد اشاره کرد و گفت: سال ۹۷ که جنگنده کوثر را رونمایی کردیم همه می‌گفتند که اف -۵ را رنگ کرده‌اید اما با مشاهده آن نظرشان عوض شد چرا که سیستم اویونیک این هواپیما بومی‌سازی و موتور آن در داخل تولید شده بود.

جنگنده کوثر رادار بسیار پیشرفته‌ای دارد

جلالی با اشاره به اینکه جنگنده کوثر رادار بسیار پیشرفته‌ای دارد و در آینده موشک‌های هدایت شونده روی آن نصب می‌شود، افزود: خوشبختانه دانشکده پهپادی هم تاسیس شده و نیروی هوایی آموزش‌های آن را انجام می‌دهد.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش خاطرنشان کرد: ما توانسته‌ایم پهپاد ابابیل ۳ را به راکت مجهز کنیم یا با پهپاد کرار بمب ۵۰۰ پوندی شلیک کنیم و در تلاش هستیم تا این بمب را نقطه زن کنیم، این اقدامات تنها بخشی از دستاوردهای ماست و برخی از اقدامات هم بعد از نهایی شدن رسانه‌ای خواهد شد.

 تولید انبوه جنگنده کوثر در نیروی هوایی ارتش

حجت الاسلام‌والمسلمین سید محمد سیدیان در حاشیۀ تجدید میثاق فرماندهان عالی‌رتبه نیروی هوایی ارتش با آرمان‌های رهبر کبیر انقلاب اسلامی که ظهر روز شنبه با حضور در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) صورت گرفت،  با اشاره به دستاورد‌های دفاعی انقلاب اسلامی به ویژه در نیروی هوایی ارتش، گفت: خدا را شاکریم توفیقی به ما داد تا در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با امام راحل تجدید میثاق کنیم.
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی همیشه جزء اولین‌ها بوده است
وی در تشریح کارنامه انقلابی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چهل و دو سال گذشته، به ویژه بیعت تاریخی نیروی هوایی در ۱۹ بهمن ۵۷ با امام خمینی (ره)، تصریح کرد: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی همیشه جزء اولین‌ها بوده است، کارکنان این نیرو حماسه آفریدند، طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: «من خودم آنجا بودم که عزیزان کارت به دست، کارت شناسایی خودشان را در دست داشتند و دست بیعت با امام راحل دادند»، جرئت نیروی هوایی عجیب بود.
نیروی هوایی سوگُلی شاه بود
معاون فرهنگی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی تأکید کرد: نیروی هوایی سوگُلی شاه بود، فکر نمی‌کردند همچین چیزی برای نیروی هوایی اتفاق بیفتد در آن شرایط که هنوز هم پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن اتفاق نیفتاده بود، ۱۹ بهمن اتفاق افتاد و همه نقشه‌های دشمن را به هم زد و بیعت تاریخی انجام شد و هر سال ادامه دارد، تا زمانی که امام راحل در قید حیات بودند با ایشان و الان هم با خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری این بیعت و تجدید میثاق با امام راحل را دارند.
ساختار مُستقل نیروی هوایی ارتش در دوران انقلاب اسلامی
سیدیان با اشاره به ساختار مُستقل نیروی هوایی ارتش در دوران انقلاب اسلامی، بر استقلال این نیرو در بیشتر حوزه‌ها و زمینه‌ها، تأکید کرد و افزود: اقدامات خوبی در حوزه ساخت محصولات دفاعی صورت گرفته است.
صِفر تا صَد جنگنده کوثر با خود نیروی هوایی است و به زودی در خط پرواز قرار می‌گیرد
معاون فرهنگی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی از قرار گرفتن جنگنده «کوثر» در خط پرواز خبر داد و اضافه کرد: صِفر تا صَد جنگنده کوثر با خود نیروی هوایی است و به زودی در خط پرواز قرار می‌گیرد، تولید این محصول دفاعی بومی و ارزشمند، افزایش یافته است و وزارت دفاع و جوانان مُتخصص ما هم در این زحمت زیادی کشیدند و ساخت جنگنده کوثر، یک نمونه از این تلاش‌هاست.

سیدیان با اشاره به فعالیت مجموعه جهاد خودکفایی، اظهار داشت: امام راحل و مقام معظم رهبری بر تشکیل و فعالیت این مجموعه تأکید داشته و دارند، طی ۴۲ سال انقلاب کار‌های بسیار خوبی از جهاد خودکفایی انجام دادیم، بنیان‌گذار آن شهید ستاری بودند و الحمدالله کار‌های مثبتی در زمینه پروازی، مجموعه خود جهاد، ساخت محصولات دفاعی پهپادی و راداری در نیروی هوایی صورت گرفته است و حرف برای گفتن داریم، این‌ها دستاورد‌های ۴۲ سال انقلاب است که به دست جوانان ما در حال انجام است.

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبر آنلاین / پایگاه تحلیلی خبری 55 آنلاین / خبرگزای میزان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو