پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اقدام فرانسه در پی ورود ناو های هواپیمابر آمریکایی به دریای چین

تاریخ خبر: // کد خبر: 374111 // // //


اقدام فرانسه در پی ورود ناو های هواپیمابر آمریکایی به دریای چین

به دنبال اعزام دو ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های دریای چین جنوبی، وزارت دفاع فرانسه نیز از استقرار زیردریایی اتمی این کشور در آب‌های این منطقه خبر داد.


اقدام فرانسه در پی ورود ناو های هواپیمابر آمریکایی به دریای چین

پایگاه خبری آسیا تایمز از استقرار یک زیردریایی اتمی فرانسه در دریای چین جنوبی در راستای درخواست «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای افزایش تلاشهای چندجانبه برای مقابله با پکن خبر داد.

براساس این گزارش، «فلورنس پارلی» وزیر دفاع فرانسه هفته گذشته اعلام کرده بود که این قدرت اروپایی زیردریایی اتمی «امراودم را به همراه ناو پشتیبان «سین» در حمایت از آزادی کشتیرانی مطابق با قوانین حقوق بین‌المللی مستقر کرده است و هر جا که نیاز باشد از آن استفاده خواهد کرد.

وزیر دفاع فرانسه با اشاره به رزمایش های دریایی اخیرا این کشور در آبهای شرق آسیا از عبور این زیردریایی اتمی از دریای چین جنوبی خبر داد.

فلورنس پارلی با اشاره به توانایی ناوگان دریایی فرانسه برای انجام ماموریت های طولانی به همراه شرکای آمریکا، استرالیایی و ژاپنی مدعی شد که اقدامات فرانسه بخشی از تلاشهای گسترده بین المللی برای حفظ حقوق بین المللی در زمینه ارتباطات میان خطوط دریایی در جهان است.

در سال 2019 نیز فرانسه ناو «وندیمیر» خود را در اقدامی کم سابقه و در راستای چالش کشورهای غربی علیه آنچه که تهدید چین می‌خوانند از تنگه تایوان عبور داد. استقرار زیردریایی اتمی فرانسه در آبهای دریای چین جنوبی پس از آن صورت گرفت که جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در زمینه دوره جدید رقابت شدید با چین هشدار داده است. بایدن همچنین بر لزوم پاسخ مشترک آمریکا و متحدان آسیایی و اروپایی این کشور به تحرکات چین تاکید کرده است.

در همین راستا نیروی دریایی آمریکا اخیرا ناو هواپیما بر «یو اس اس روزولت» و همچنین ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» خود را به آبهای پیرامونی چین اعزام کرده است.

براساس گزارش ژاپن تایمز، عملیات‌های دوگانه این ناوهای هواپیمابر در آبهای مناقشه برانگیز دریای چین جنوبی، نخستین عملیات‌ها در نوع خود از جولای 2020 است و کمتر از سه هفته بعد از آنکه جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا روی کار آمده صورت گرفته است. دولت بایدنه، چین را حیاتی‌ترین چالش و “جدی‌ترین رقیب واشنگتن خوانده است.

این درحالیست که «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در تماس تلفنی اخیر خود با همتای آمریکایی، درخصوص تبعات ادامه یافتن تقابل میان دو کشور هشدار داده است.

به نوشته روزنامه «اکونومیک تایمز» رئیس جمهور چین در این تماس تلفنی هشدار داد، تقابل میان دو کشور می‌تواند به فاجعه‌ای برای‌ هر دو آن‌ها و کل جهان منجر شود و پکن و واشنگتن باید راه‌‌حل‌های جدیدی برای اجتناب از درک و قضاوت‌های نادرست پایه‌ریزی کنند.

شی جین پینگ تأکید کرد مسائل مربوط به تایوان، هنگ‌کنگ و استان سین‌کیانگ جزئی از مسائل داخلی چین و تمامیت ارضی این کشور محسوب می‌شوند و آمریکا باید در قبال آن‌ها هوشیارانه عمل کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو