پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 374363 // // //


محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد

براری گفت: محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد، در تلاش هستیم که زیر ساخت‌های لازم را فراهم کنیم.


محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد

براری گفت: محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد، در تلاش هستیم که زیر ساخت‌های لازم را فراهم کنیم.

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره اعزام انسان به فضا اظهار کرد: این بخش، منابع اعتباری بسیار زیادی را می‌طلبد و تلاش داریم که به صورت مستمر جذب منابع این پروژه سرعت بگیرد.

براری افزود: برنامه کپسول زیستی از سال گذشته در برنامه توسعه فضایی قرار گرفته و سعی می شود در برنامه هفتم توسعه این بخش تقویت شود.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: در حوزه ماهواره تلاش کرده بودیم که پژوهشگاه فضایی مدیریت پژوهش را بر عهده بگیرد و از ظرفیت تمام دانشگاه ها نیز در این مسیر استفاده شود.

براری تصریح کرد: در دو پروژه ناهید ۳ و پارس ۲ که آغاز کرده ایم تلاش کردیم تا از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم. در پروژه ماهواره پارس یک و دو بیش از ۳۰ شرکت و دانشگاه در این طرح‌ها مشارکت داشته اند. این اقدام به معنی آن است که شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها در اولویت ما هستند.

معاون وزیر ارتباطات افزود: بستر اعزام فضانورد به فضا وجود دارد و در این مسیر از زیر ساخت سایر کشورها نیز استفاده می‌کنیم. در تلاش هستیم با تعدادی از کشورها توافقاتی را برای اعزام فضانورد انجام دهیم و محققانی به ایستگاه فضایی اعزام کنیم تا ما هم در پروژه های فضایی مشارکت داشته باشیم.

براری بیان کرد: در کپسول زیستی قرار است در ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری این تست‌ها را انجام بدهیم. سعی می‌کنیم با افزایش ارتفاع و توسعه بخش کپسول زیستی به اهداف خود دست پیدا کنیم.

معاون وزیر ارتباطات درباره برنامه های ایران برای اعزام فضانورد زن گفت: محدودیتی برای اعزام فضانوردان زن به فضا وجود ندارد، در تلاش هستیم که زیر ساخت های لازم را فراهم کنیم. این اعزام یا از طریق بسترهای بین المللی انجام می شود یا اینکه در کشور خودمان به این فناوری دست پیدا می‌کنیم. این حوزه بسیار پیچیده و گران است و هزینه بالایی را می طلبد و امیدواریم که شاهد سرمایه گذاری و ورود بخش خصوصی در این حوزه باشیم.

رئیس سازمان فضایی ایران  افزود: شرکت های توانمندی را دعوت می‌کنیم که با مشارکت هم این مسیر را شتاب بدهیم.

اعزام فضانورد ایرانی به فضا تا سال ۱۴‌۱۰

گفتنی است، فتح الله امی رئیس پژوهشگاه هوافضا از اعزام فضانورد ایرانی به فضا تا سال ۱۴‌۱۰ خبر داد و گفته است:  طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود پروژه اعزام فضانورد ایرانی به فضا تا سال ۱۴‌۰۴ انجام شود، اما به دلیل مشکلات ایجاد شده این پروژه سال ۱۴‌۱۰ به انجام خواهد رسید.

رئیس پژوهشگاه هوافضا در این مورد تاکید کرده است که طبق استاندارد‌های جهانی برای اعزام انسان به فضا، باید حداقل ۵ پرتاب موفق توسط کاوشگر صورت گیرد که با احتساب پرتاب‌های موفقی که داشته‌ایم، ۲ پروژه دیگر برای اعزام فضانورد نیاز داریم.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از باشگاه خبرنگاران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو