پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استارشیپ در شعله‌های آتش/ بن‌بست در پرواز راکت‌هایی که قرار است بشر را به مریخ ببرند

تاریخ خبر: // کد خبر: 375032 // // //


استارشیپ در شعله‌های آتش/ بن‌بست در پرواز راکت‌هایی که قرار است بشر را به مریخ ببرند

ایلان ماسک آزمایش جدیدترین نمونه اولیه سفینه استارشیپ را از نواحی جنوب شرقی تگزاس، دو ماه پس از آزمایش پیشین، به صورت ناموفق به پایان رساند.


استارشیپ در شعله‌های آتش/ بن‌بست در پرواز راکت‌هایی که قرار است بشر را به مریخ ببرند

روز سه‌شنبه دومین پرواز آزمایشی استارشیپ، فضاپیمای آینده‌نگرانه و گلوله‌ای‌شکل شرکت اسپیس‌اکس بار دیگر سقوطی آتشین را تجربه کرد. شرکت ایلان ماسک دو ماه پیش نیز آزمایش مشابهی را به صورت ناموفق به پایان رسانده بود و انتظار می‌رفت جدیدترین نمونه استارشیپ که از نواحی جنوب شرقی تگزاس پرتاب شد، موفق عمل کند.

این راکتِ از جنس فولاد ضدزنگ در مقیاس کامل به ارتفاع مورد نظر خود در آسمان یعنی ۶,۲ مایل(۱۰ کیلومتر) که کمی پایین‌تر از موشک پیشین بود، دست یافت. هنگامی که سفینه ۵۰ متری اسپیس ایکس پرواز خود را آغاز کرد، همه چیز به نظر خوب می‌رسید؛ اما این سفینه نتوانست خودش را به‌موقع برای فرود آماده کند و به زمین سقوط کرد.

آیا اسپیس‌ایکس عقب‌نشینی می‌کند؟

جان اینسپروکر(John Insprucker)، تحلیل‌گر پرتاب راکت‌های اسپیس‌ایکس در واکنش به فرود ناموفق جدیدترین سفینه شرکت خود گفت: «اتفاق خاصی نیفتاده است. ما فقط کافی است کمی بیشتر روی فرود کار کنیم. در هر حال نباید فراموش کرد که تمام برنامه امروز صرفاً یک پرواز آزمایشی بود.»

به نظر نمی‌رسد اسپیس‌ایکس به این سادگی‌ها قصد عقب‌نشینی داشته باشد اما ماجرای سه‌شنبه بی‌شک موجب تجدید نظر در سیستم فرود این سفینه خواهد شد. استارشیپ بعدی در حین آزمایش روز سه شنبه، که شش و نیم دقیقه به طول انجامید، نزدیک محل پرتاب در بوکا چیکا، تگزاس قرار گرفت.

ماسک به این دلیل در حال توسعه استارشیپ است تا شاید در عرض سال‌های آتی بتواند مردم عادی را به ماه و مریخ منتقل کند البته مردمی نه‌چندان عادی بلکه ثروتمند. این راکت در فاز نهایی سفینه‌هایی که برای سفر به ماه و مریخ مورد نیاز است، مورد استفاده قرار خواهد گرفت و خود توسعه‌دهندگان آن را یک مگاراکت فوق سنگین نامیده‌اند.

 

تأخیر در پرواز

اسپیس‌ایکس هفته گذشته سعی در پرتاب استارشیپ داشت، اما موفق به دریافت تأییدیه لازم از طرف اداره هواپیمایی فدرال(FAA) نشد و این باعث درج توئیت گلایه‌آمیز ماسک شد.

سخنگوی اداره هوانوردی فدرال پیشتر گفته بود اسپیس‌ایکس در پرتاب قبلی خود در ماه دسامبر از مقررات ایمنی برای پرواز پیروی نکرده و لازم است قبل از شروع عملیات پرتاب جدید، اقدامات اصلاحی را انجام دهد. با این وجود طبق اطلاعات اداره هوانوردی فدرال، پرواز روز سه‌شنبه از تمام معیارهای ایمنی برخوردار بود.

خودِ شرکت اسپیس‌ایکس نیز در برنامه سه‌شنبه به دنبال جبران این واقعه و ترمیم چهره شرکت بود. برنامه اصلی ایلان ماسک بر مشارکت مردم عادی متکی است و اگر مشتریان احتمالی او نسبت به بروز چنین وقایعی چشم‌پوشی نکنند یا احتمال خطر را بیش از حد ارزیابی کنند بی‌تردید از سرمایه‌گذاری یا دست کم انتخاب سرویس‌های این شرکت صرف نظر خواهند کرد.

این شرکت امیدوار است که سیستم موشکی قابل استفاده مجددش بتواند در آینده‌ای نزدیک خدمه و محموله را برای پرواز به ماه، مریخ و حتی فراتر از آن حمل کند. پس از وقوع این حادثه بنیانگذار اسپیس‌ایکس، ایلان ماسک، به طور غیرمعمول در شبکه‌های اجتماعی ساکت بود. البته او دوشنبه اعلام کرده بود برای مدتی از توییتر خارج خواهد شد.

چه اتفاقی در آسمان رخ داد؟

انتظار کارشناسان و حتی علاقه‌مندان این بود که راکت فولادی ضد زنگ با نام SN۹ که توسط اداره هواپیمایی فدرال ایالات متحده مجوزهای لازم را دریافت کرده بود برای بلند شدن از بوکا چیکای تگزاس به بهترین نحو عمل کند. با این وجود پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآمد. راکت اسپیس‌ایکس در حدود ساعت ۳:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی(۲۰۳۰ به وقت گرینویچ) به‌آرامی پرتاب شد و با رسیدن به ارتفاع ۱۰ کیلومتری موتورهای خود را به‌تدریج خاموش کرد، سپس یک سری مانورهای آزمایشی را در حالت افقی موسوم به “belly flop ” انجام داد.

اما مشکلات هنگامی که راکت سعی در بازگشت به موقعیت عمودی برای فرود داشت آغاز شد. تصاویر نشان می‌دهد که سرعت راکت در این زمان بسیار سریع و با زاویه‌ای نامناسب بوده است. SN۹ با سرعت هر چه تمام‌تر فرود آمد و از صدای برخورد آن با زمین صدایی کَرکننده به گوش رسید. سپس شعله‌های آتش نارنجی روشن و ابر غبار همه جا را گرفت اما آتش گسترش پیدا نکرد. کارشناسان معتقدند اگر اسپیس‌ایکس چنین آزمایش‌هایی را که احتمال می‌رود نتیجه ناگواری داشته باشند، به صورت خصوصی انجام دهد به تصویر خود کمتر لطمه وارد می‌کند.

 

برنامه آتی اسپیس‌ایکس

قرار بر این است که پرواز فضایی سرنشین‌دار  اسپیس‌ایکس که برای اولین بار در آن افراد عادی و غیررسمی سوار سفینه خواهند شد، اواخر سال جاری رقم بخورد. عواید این برنامه و کمک‌های مالی ناشی از آن به بیمارستان تحقیقات حوزه کودک سنت‌جود خواهد رسید. تخمین‌ها نشان می‌دهد این پرواز اگر اتفاق بیفتد، حدود ۲۰۰ میلیون دلار برای تحقیقات سرطان و سایر بیماری‌ها درآمدزایی خواهد داشت.

جرد آیزاکمن(Jared Isaacman)، تاجر میلیاردری که مأموریتی چندروزه را برای سفر خود و سه نفر دیگر تأمین مالی خواهد کرد، در آخر هفته آینده تبلیغات این برنامه را آغاز می‌کند. تا پایان ماه فوریه، هر فرد ۱۸ ساله یا بیشتر می‌تواند به وب‌سایت بیمارستان مراجعه کند و یک صندلی برای خود رزرو کند!

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو