پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رازهای پنهان آسمان ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 375104 // // // //


رازهای پنهان آسمان ایران

رؤیت یک نور عجیب در آسمان، پرونده‌ای از سؤال‌های بی‌جواب را خلق کرده است و گذر زمان و بررسی نهاد‌های علمی و نظامی نیز نتوانسته‌اند پاسخ روشنی برای این نور‌های مرموز و متحرک پیدا کنند.


رازهای پنهان آسمان ایران

رؤیت یک نور عجیب در آسمان، پرونده‌ای از سؤال‌های بی‌جواب را خلق کرده است و گذر زمان و بررسی نهاد‌های علمی و نظامی نیز نتوانسته‌اند پاسخ روشنی برای این نور‌های مرموز و متحرک پیدا کنند.

رؤیت یک نور عجیب در آسمان، همانقدر که سرمنشأ ایده‌پردازی فیلم‌های تخیلی شده، در دنیای واقعی نیز پرونده‌ای از سؤال‌های بی‌جواب را خلق کرده است و گذر زمان و بررسی نهاد‌های علمی و نظامی نیز نتوانسته‌اند پاسخ روشنی برای این نور‌های مرموز و متحرک پیدا کنند. مشاهده اشیای نورانی در آسمان ایران، محدود به یک شهر و سال خاصی نبوده است، با نیم‌نگاهی به روایت‌های رسمی و ثبت‌شده از اتفاقات مرموز آسمان ایران، به اخبار مربوط به سال ۵۵ می‌رسیم و رد این اشیای نورانی تا سال ۹۹ نیز کشیده شده است.

۱۳۵۵

بیست‌وهشتمین شب از شهریور سال ۵۵ خاطره‌ای عجیب را در ذهن اهالی تهران رقم زد. حضور یک شیء نورانی و ناشناس در آسمان شمال تهران موجب شد تا بسیاری از ساکنان این مناطق با برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تماس بگیرند و علت ماجرا را جویا شوند.

به‌دلیل حساسیت موضوع، دو فروند جنگنده اف-۴ پایگاه هوایی نوژه از همدان راهی تهران شدند. ازکارافتادن سیستم‌های الکترونیک و قطع ارتباط با برج کنترل، نخستین اتفاق عجیب در مواجهه با اشیای نورانی بود؛ اتفاقی که جنگنده اول را مجبور به بازگشت کرد.

در ادامه ماجرا، جنگنده دوم به تعقیب شیء ناشناس پرداخت. سرتیپ جعفری که کنترل جنگنده دوم را برعهده داشت، بعد‌ها در خاطراتش در مورد آن شب گفته بود: «خیلی سریع حرکت می‌کرد و با سرعت بالا جابه‌جا می‌شد. از خود چهار نور ساطع می‌کرد. از قسمت بالای آن نوری قرمز و چشمک‌زن، در پایین نوری نارنجی‌رنگ و در طرفین نوری آبی‌رنگ منتشر می‌شد. این نور‌ها به‌قدری شدید بودند که امکان دیدن بدنه این شیء وجود نداشت».

او همچنین در رابطه با شلیک یک جسم نورانی از جانب شیء پرنده توضیح داده بود: «من فکر کردم موشکی به سمت من شلیک شده و سعی کردم با موشک حرارتی آن را هدف قرار دهم، ولی وقتی موشکم را انتخاب کردم، متوجه ازکارافتادن آلات دقیق و خاموش‌شدن همه چراغ‌ها روی صفحه مقابلم شدم. در آن لحظه آلات دقیق شروع به نوسان کردند و ارتباط رادیویی هم از کار افتاد».

۱۳۸۱

اولین گزارش‌ها از رؤیت یوفو‌ها در کرمان به سال ۱۳۸۱ برمی‌گردد. در آن سال گزارش‌هایی مردمی از حرکت جسمی نورانی در آسمان کرمان مخابره شد و منشأ این شیء نورانی نیز مانند موارد مشابه دیگر مشخص نشد.

۱۳۸۳

فروردین سال ۱۳۸۳ اهالی شهر‌هایی همچون اردبیل، مشکین شهر، تبریز، اردبیل و گنبدکاووس برای دو شب شاهد حرکت شیء پرنده در آسمان شهرشان بودند.

این اتفاق از چنان اهمیتی برخوردار شد که نمایندگان مجلس مجبور به اظهارنظر شدند. علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در آن زمان، در این رابطه گفته بود: «این پدیده چیز جدیدی نیست، قبلا هم خبر‌هایی در این زمینه منتشر شده که بیشتر گزار‌های مردمی مبنی بر رؤیت این اجسام بوده و هنوز گزارش رسمی دریافت نشده است. گزارش‌های متفرقه مردم مبنی بر وجود این اجسام در آسمان کشورمان به لحاظ امنیتی جدی تلقی نمی‌شود».

در همان زمان، انجمن نجوم ایران در بیانیه‌ای تمام این اتفاقات را مربوط به سیاره زهره دانست: «تقریبا تمامی گزارش‌های مربوط به جسم نورانی ناشناس در شهر‌های مختلف کشور و تمام تصاویر پخش‌شده مربوط به سیاره درخشان زهره بوده است».

۱۳۸۵

زمستان سال ۸۵ خبری مبنی بر رؤیت یوفو‌ها در کرمان جنجال بسیاری ایجاد کرد. براساس روایت شاهدان عینی، یک شیء ناشناخته با تلألو رنگ‌های مختلف در کرمان در حال حرکت بوده که پس از برخورد با کوه «بارز» نور و صدای شدیدی را ایجاد می‌کند.

هر چند جست‌وجو‌های زمینی و هوایی براساس گزارش‌های به‌دست آمده انجام شد، اما این جست‌وجو‌ها نتیجه‌ای به‌بار نیاورد و آن صدا و نور عجیب همچون رازی سر به مهر باقی ماند.

۱۳۸۶

پرواز اشیای نورانی در آسمان تهران و اصفهان، اتفاقی بود که کارشناسان فعال در حوزه نجوم آن را با شلیک موشک‌های بالستیک مرتبط دانستند.

در آن زمان خبرگزاری یونایتدپرس نوشت: «این احتمال که اشیای ناشناس پرنده ممکن است ابزار‌های جاسوسی و شناسایی باشند، قابل رد کردن نیست و به اعتقاد کارشناسان برخی مواردی که تاکنون درباره رؤیت اشیای پرنده ناشناس گزارش شده، در واقع مربوط به پرواز‌های جاسوسی و شناسایی بوده است».

۱۳۹۱

هجدهمین روز خرداد ماه، توده نوری سفیدرنگ و بزرگ در آسمان تبریز، همدان، شیراز، کرج، تهران، کرمانشاه، شاهرود و مشهد دیده شد. البته ایران تنها کشوری نبود که در آن روز چنین اتفاقی را تجربه کرد، چراکه اخبار مشاهده شیء ناشناس در کشور‌های همسایه ایران مانند آذربایجان، افغانستان و لبنان به گوش رسید.

همزمان بودن این پدیده با رزمایش پدافند هوایی ایران و همچنین شلیک موشک بالستیک قاره‌ای روسیه موجب شد تا برخی این شیء ناشناس را وابسته به تحرکات نظامی بدانند.

۱۳۹۳

در آخرین روز‌های اسفندماه، آسمان شهر‌های شمالی ایران همچون رودسر، تنکابن، محمودآباد، بابلسر، لاریم، امیرکلا و بابل میزبان یک مهمان ناخوانده بودند.

فرمانده سپاه بابلسر در این رابطه گفته بود: «هنوز ماهیت آن برای ما مشخص نیست. احتمال می‌دهیم شیء رؤیت شده، فضانوردان قزاقستان باشند. با استعلامی که از فرودگاه‌های دشت‌ناز، امام و مهرآباد گرفتیم، هیچ هواپیمای داخلی و خارجی نداشتیم که مسیر پروازی درون دریای خزر داشته باشد».

این تنها اتفاق عجیب در آن سال نبود، چراکه در خرداد سال ۹۳ نیز اهالی ارومیه تماس‌های متعددی با مراکز امدادی گرفتند و از سقوط یک شیء نورانی در اطراف شهر خبر دادند.

با وجود آنکه پلیس و نیرو‌های امدادی در محل سقوط احتمالی حضور یافتند، ردی از سقوط هواپیما به‌دست نیاوردند. با بررسی‌های انجام‌شده، فرضیه سقوط شهاب سنگ و بالن نیز رد شد و مانند گذشته برخی از متخصصان حوزه هوا و فضا این شیء نورانی را با آزمایش موشک‌های بالستیک مرتبط دانستند.

۱۳۹۵

دو شهر در کرمانشاه و هرمزگان در اسفند سال ۹۵، شاهد یک شیء نورانی بودند. مردم شهر پاوه و رویدر یک شیء ناشناختانه را گزارش کردند و براساس اطلاعات منتشرشده در آن سال، باید گفت که این شیء نورانی که چند چراغ نورانی داشت، پس از ۱۰ دقیقه پرواز محو شد.

۱۳۹۶

در این سال روایتی مشابه سال‌های ۸۶ و ۹۱ در رابطه با شیء نورانی مطرح شد. معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی ارتش در آن زمان اعلام کرده بود: «این شیء نورانی در حوالی ساعت۷ بعدازظهر در برخی از نقاط ایران مانند قزوین، بیرجند، طبس، یزد، اراک، شیراز و تهران قابل مشاهده بوده است. بررسی‌های دقیق و کارشناسی پدافند نشان داد که رؤیت این شیء نورانی مربوط به موشک بالستیک RS-۱۲M روسیه با برد ۱۰۰۰ کیلومتر بوده است که از میدان تیری در شمال دریای خزر شلیک و در محلی به نام ساری‌شاگان قزاقستان فرود آمده است».

۱۳۹۸

مردم سنندج، کرمانشاه و اهواز در حوالی ساعت۱۰ نخستین روز تیرماه، شیء نورانی سبزرنگی را گزارش کردند. در آن زمان فرضیه‌های مختلفی مطرح شد، از یک‌سو برخی این پدیده را ناشی از تخلیه سوخت موشک فضایی دانستند و برخی نیز همچون معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان، آن شیء نورانی را اجرام آسمانی معرفی کردند؛ گفته‌هایی که هیچ‌کدام به تأیید نهایی نرسیدند.

۱۳۹۹

۹ شیء نورانی در آسمان تهران موجب هراس پایتخت‌نشینان شد و کارشناسان نجوم در پاسخ به ابهامات این پدیده ناشناخته اعلام کردند که این اشیای نورانی، قسمتی از ماهواره‌های استارلینک بودند که این‌بار برای قرار گرفتن در مدار خود از روی آسمان تهران گذر کردند.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از میزان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو