پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فروش بلیت بیش از 60 درصد هواپیما‌ها تخلف است + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 375441 // // // خبر مهم


فروش بلیت بیش از 60 درصد هواپیما‌ها تخلف است + فیلم

وزیر راه گفت: فروش بلیت هواپیما بیش از 60 درصد ظرفیت آن، غیرقانونی و تخلف از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و جای چانه زنی هم ندارد.


فروش بلیت بیش از 60 درصد هواپیما‌ها تخلف است + فیلم

وزیر راه گفت: فروش بلیت هواپیما بیش از 60 درصد ظرفیت آن، غیرقانونی و تخلف از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و جای چانه زنی هم ندارد.

محمد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاح 426 طرح سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: در شیوه نامه‌ای که وزارت بهداشت به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کرده است، باید گواهی تست منفی کرونا با اعتبار حداکثر 72 ساعت ارائه شود و مسافران کشور‌های خارجی می‌توانند به این صورت به ایران بیایند و اگر این تست نباشد نه به آن‌ها بلیت فروخته می‌شود و نه اجازه سوار شدن به هواپیما به چنین مسافرانی داده می‌شود.
وی گفت: از ابتدای آذر ماه سفر از مبدا 12 کشور از جمله انگلیس به ایران ممنوع شده و مسافران به هیچ شکل نه بصورت مستقیم و نه بصورت پرواز کانکشن، نمی‌توانند به ایران سفر کنند و پذیرشی نخواهد بود و هشدار هوانوردی (نوتام) در این خصوص صادر شده است.
اسلامی همچنین درباره تست‌های تقلبی کرونایی برخی مسافران افزود: شناسایی تست‌های تقلبی برعهده وزارت بهداشت است که ماموران بهداشتی مستقر در فرودگاه‌های کشور اگر به تست کرونای یک مسافر شک کنند در فرودگاه تست مجدد خواهند گرفت.
اسلامی گفت: نکته مهم برای مجموعه وزارت راه و شهرسازی این است که در مسیر‌های داخلی چه با اتوبوس و چه با هواپیما و قطار، اگر تست کرونا مثبت بوده و کد ملی بیمار در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده باشد به این افراد بلیت فروخته نشده و اجازه سوار شدن به آن‌ها داده نمی‌شود و این شیوه نامه، الزام آور است و با کسانی که کوتاهی کنند برخورد خواهد شد.
وی درخصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما‌ها هم افزود: در هواپیما‌ها هم همان‌طور که مصوب شده است اگر درصد اشغال بیش از 60 درصد باشد، تخلف به حساب آمده و در این مورد تاکنون با چندین شرکت هواپیمایی متخلف برخورد جدی شده است و به هیچ عنوان جای چانه زنی ندارد.
اسلامی در خصوص شناسایی نقاط پرحادثه در کشور نیز گفت: نقاط پر حادثه بر اساس نقاطی که بیشترین تعداد تصادف اتفاق افتاده است، شناسایی و اشکار سازی می‌شود و در حقیقت در این نقاط ثبت تصادف اتفاق افتاده است که در سراسر کشور 5000 نقطه معرفی شده است که 2500 مورد آن از اهمیت بیشتری برخوردار است.
وی افزود: تصادف‌ها بر اساس شدت و میزان فوتی، دسته بندی شده‌اند. پیشتر همه این موارد به شکل دستی انجام می‌شد که عوامل و علل آن حادثه در گزارش کارشناس ثبت می‌شد، اما حالا با رونمایی از سامانه مربوط که امروز انجام گرفت این موارد و شناسایی آن‌ها برخط خواهد بود.
اسلامی ادامه داد: نقاطی که وضعیت جاده می‌توانست دلیل حادثه باشد، شناسایی شده که در کل کشور 251 مورد بود که 200 مورد آن برطرف شده است و بخش عمده‌ای از این موارد در جاده‌های روستایی بود که مسیر‌ها به شکل نامتقارن به یکدیگر می‌رسیدند و مابقی در نزدیک شهر‌های خود شهرهاست.
وی تصریح کرد: برای رفع تعداد نقاط باقی مانده پر حادثه در شهر‌ها لازم است تقاطع‌های غیرهمسطح بزرگ احداث شود و برای ساخت هرکدام به 70 تا 80 میلیارد تومان پول نیاز است. با هماهنگی که با پلیس راهنمایی و رانندگی انجام شد قرار است با علائم این نقاط ایمن سازی شوند تا بعد با فراهم کردن بودجه متناسب به احداث این تقاطع‌ها اقدام شود. در این مورد کار برنامه‌ریزی آغاز و دردست اجرا قرار دارد.
وزیر راه و شهرسازی درخصوص آخرین وضعیت تخصیص قیر رایگان به پروژه‌های عمرانی و اینکه آیا این مساله حل شده است، گفت: مشکل قیر حل نشده است و متاسفانه از وقتی که در مورد آن بحث شد قیمت آن 40 درصد بالا رفته است.
وی افزود: مجموعه وزارت راه و شهرسازی با توزیع قیر رایگان مخالف است، چون اجازه نمی‌دهد کار‌ها را با برنامه و سرعت مناسب انجام دهیم درحالیکه قیر هم مثل سایر مصالح است و دلیلی ندارد در مورد آن، این همه ماجرا وجود داشته باشد. قطعا اگر ما قیر داشته باشیم حداقل 1500 کیلومتر راه را می‌توانیم آسفالت کنیم، چون پروژه‌ها معطل بوده و ما بودجه لازم برای خرید آن را نداریم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افتتاح آزاد راه غدیر در 13 رجب همزمان با میلاد امیرالمومنین حضرت علی (ع) گفت: این آزادراه که بزودی راه اندازی می‌شود نقش مهمی در تکمیل کریدور‌های جاده‌ای خواهد داشت.

تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا برای سفر‌های نوروزی هستیم
وزیر راه گفت‌: در موضوع انجام یا اجرا نشدن سفر‌های نوروزی، وزارت راه تابع سیاست‌ها و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است، اما همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با سفر، مقدمات این سفر‌ها را پیش بینی کرده اند.
آقای محمد اسلامی در حاشیه مراسم بهره برداری از طرح‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری در حال تهیه و آماده سازی مقدمات مربوط به سفر‌های نوروزی هستند، اما در اجرا، تابع مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.
وی اضافه کرد: پیش بینی می‌کنیم در صورت مجاز بودن سفر‌ها در ایام نوروز، مردم بیش از گذشته از وسایل حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس، قطار و هواپیما استفاده کنند و به همین دلیل، از هم اکنون آمادگی انجام سفر‌های نوروزی را در دستگاه‌های تابعه ایجاد کرده ایم.
وی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا متولی اعلام مجاز بودن یا نبودن سفر‌ها در ایام تعطیلات نوروزی هستند و ما آمادگی کامل داریم در تعامل و همکاری با این دستگاه‌ها، مصوبات ستاد را اجرا کنیم، اما نباید به دلیل احتمال لغو سفر‌های نوروزی، دستگاه‌های اجرایی وابسته آمادگی این امر را نداشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: نوسازی روکش آسفالت، خط کشی و نصب علائم هشدار دهنده بویژه در نقاط حادثه خیز و پر خطر از اولویت‌های طرح‌های نوروزی سازمان راهداری است.
وی همچنین در خصوص رفع نقاط حادثه خیز جاده‌ای گفت: با همکاری پلیس راه نیروی انتظامی 251 نقطه حادثه خیز در جاده‌های کشور شناسایی شد که 200 نقطه آن حذف و اصلاح شده است و برای رفع دیگر نقاط حادثه خیز در حال فعالیت هستیم.
وی افزود: بیشتر نقاط حادثه خیز باقی مانده از نوعی هستند که نیازمند ساخت تقاطع‌های غیر هم‌سطح هستند و در نزدیکی شهر‌ها واقع شده اند که قرار است ضمن اقدام به آشکار سازی این نقاط، هرچقدر که در تامین مالی پروژه‌ها موفق بودیم و توانستیم اعتبار جذب کنیم، این تقاطع‌های غیر هم‌سطح را هم احداث کنیم.
اسلامی ادامه داد: با این وجود همچنان سهم عوامل انسانی در تصادفات بالای 80 درصد است و عواملی، چون بی توجهی به روبرو یا خواب آلودگی راننده جز عواملی هستند که بیشترین تصادفات منجر به تلفات را رقم می‌زنند.

 

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آریا / خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو