پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رونمایی از سامانه راداری «بهمن» نیروی پدافند هوایی ارتش

تاریخ خبر: // کد خبر: 376229 // // // خبر مهم


رونمایی از سامانه راداری «بهمن» نیروی پدافند هوایی ارتش

مراسم رونمایی از سامانه راداری بهمن و اتاق عمل سیار و خودکششی نجات صبح امروز با حضور فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش برگزار شد.


رونمایی از سامانه راداری «بهمن» نیروی پدافند هوایی ارتش

مراسم رونمایی از سامانه راداری بهمن و اتاق عمل سیار و خودکششی نجات از پروژه های سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز شنبه دوم اسفندماه با حضور امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

این دو محصول ایران‌ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همت شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تولید شده است تا نیاز کشور با توانمندی بومی تأمین شود.

امیر صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: پروژه هایی که می توانستیم آن ها را رسانه ای کنیم به مردم و رسانه ها معرفی شده و تعدادی از آن‌ها نیز که قابلیت رسانه‌ای شدن نداشته به عنوان لایه های پنهان در اختیار نیروی پدافند هوایی قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از پروژه هایی که امروز رونمایی شد سامانه راداری بهمن نام دارد و در هیچ جای دنیا نمونه آن مشاهده نشده است. یکی از خصوصیات سامانه راداری بهمن پسیو بودن است که می تواند همه هواپیماها و پرنده‌های متعارف و پرنده‌های با سطح مقطع بسیار کم، نظیر پهپاد ها و ریز پرنده ها را کشف و شناسایی کند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: ما می توانیم این سامانه را از امروز وارد چرخه عملیاتی کنیم. این پروژه با حمایت های سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور که یادگار امیر سرلشکر شهید منصور ستاری است انجام شده است.

وی ادامه داد: پروژه بعدی هم اتاق عمل سیار است که به صورت خودکششی در همه میدان های رزم و شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله حاضر شده و به صورت خوداتکا مأموریت خود را انجام می‌دهد. در واقع نخستین بار است که چنین پروژه ای در نیروی پدافند هوایی ارتش انجام گرفته است.

توانمندی دانش‌بنیان‌ها در رفع نیازهای فناورانه کشور

سورنا ستاری، در این مراسم با اشاره به نقش دانش بنیان‌ها در تولیدات تجهیزات فناورانه و راهبردی گفت: ورود این شرکت‌ها به هر حوزه‌ای از دفاعی، صنعتی، سلامت و تجاری نویدبخش ورود نوآوری به آن حوزه‌ها است و از آمادگی بخش‌های مختلف برای استقبال از این نوآوری‌ها حمایت می‌کنیم.

رئیس ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته، با اشاره به رویکرد مثبت پدافند هوایی به تحول و ساخت دستاوردهای ایران‌ساخت ادامه داد: پدافند هوایی جز پیشگامان در عرصه دانش‌بنیان است و رویکرد باز و مثبت این بخش به نوآوری دانش‌بنیان‌ها زمینه‌ساز تحولات ارزشمندی شد. امیدوارم این رویکرد به دیگر بخش‌های کشور تعمیم پیدا کند.

ستاری با بیان این‌که نوآوری، ارمغان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق برای بخش‌های گوناگون است، بیان کرد: باید به موضوع نوآوری توجهی ویژه داشته باشیم. زیرا نوآوری است که پیشرفت و فائق آمدن بر مشکلات را به همراه دارد و آبادانی در گروی نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، افزود: توسط این کسب‌وکارها نوع جدیدی از نوآوری‌ها و فناوری‌ها، روش‌ها، خدمات و محصولات جدیدی به ارمغان می‌آید که ضمن خلق ارزش افزوده، اقتدار و خودکفایی را به همراه دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که استقبال صنایع و بخش‌های دفاعی، تحولی جدید را در رفع مهم‌ترین نیازهای اولویت‌دار کشور ایجاد کرده است ادامه داد: هموار کردن راه برای این شرکت‌ها، سر منشأ تحولات فناورانه و سرریز دانش و فناوری خواهد بود.

ستاری، دفاع مقدس را نمونه‌ای بارز از نقش‌آفرینی نوآوری در اوج محدودیت‌ها دانست و ادامه داد: در سالگرد عملیات والفجر ۸ قرار داریم. این عملیات مصداق بارزی از توانمندی نوآوران بود که در اوج محدودیت‌ها و مشکلات با افتخار آفرینی افراد خلاق و نوآور، به برگ زرینی در تاریخ کشور بدل شد. و الفجر ۸ موفقیت آمیز نمی‌شد مگر با نوآوری‌هایی که پا به میدان گذاشتند.

وی همچنین بیان کرد: می‌بایست بخش‌های اثرگذار کشور به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اعتماد کنند و با حمایت از نوآوری آنها، زمینه‌ساز خلق ارزش افزوده و ثروت شوند.

سامانه راداری بهمن بدون انتشار امواج و منطبق با پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا در این حوزه از قابلیت شناسایی و کشف ریز پرنده‌ها همچون هواپیماهای بدون سرنشین و رادار گریز برخوردار است.

همچنین اتاق عمل سیار خود کششی تحت عنوان نجات، با قابلیت استفاده در موقعیت‌های بحرانی، امکانات حیاتی حوزه پزشکی را ارائه می‌کند و برای نخستین بار در کشور بومی‌سازی شده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو