پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | در نشست خبری کاپیتان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی چه گذشت؟ + فیلم و تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 376442 // // // // // // خبر مهم


در نشست خبری کاپیتان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی چه گذشت؟ + فیلم و تصاویر

نشست خبری رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بعدازظهر یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست کاپیتان زنگنه به سوالات خبرنگاران در خصوص وضعیت پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، افزایش قیمت بلیط های نوروزی توسط شرکت های هواپیمایی، خرید هواپیما و … پاسخ داد.


در نشست خبری کاپیتان زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی چه گذشت؟ + فیلم و تصاویر

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گزارش سانحه هواپیمای اوکراینی طبق انکس ۱۳ و کنوانسیون شیکاگو به سه کشور مرتبط ارسال شده است و منتظر پاسخ کشور چهارم تا ۹ اسفند هستیم و تا پایان سال گزارش اعلام عمومی می شود.

 تورج دهقانی زنگنه امروز در نشست خبری درباره آخرین وضعیت بررسی سانحه بوئینگ اوکراینی اظهار داشت: طبق انکس ۱۳ و کنوانسیون شیکاگو به کشورهایی که دخیل در مورد این حادثه بودند، گزارش بررسی حادثه را اعلام کردیم.

وی افزود: این کشورها ۶۰ روز فرصت دارند به ما جواب بدهند که نهم اسفندماه این مهلت تمام می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی گفت: از این چهار کشور که برای آنها گزارش ارسال کردیم سه کشور پاسخ ما را دادند که فنی و سازنده بود و با تیم بررسی سانحه ما تفاهم کامل دارند.

زنگنه افزود: منتظر می‌مانیم نهم اسفند کشور چهارم نظر خود را بدهد که این زمان قانونی ۶۰ روزه طبق انکس ۱۳ است.

وی گفت: تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری تا پایان امسال نتیجه سانحه بویینگ اوکراینی را برای عموم مردم منتشر می‌کند.

 

*شرکت‌ها در نوروز 1400 اجازه ابطال پرواز ندارند

 تورج دهقانی زنگنه امروز در نشست خبری درباره پروازهای نوروزی اظهار داشت: به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است که براساس توان عملیاتی و ساعت پرواز تعیین شده و تعداد ناوگان آماده به کار در فرودگاه‌های پر ترافیک برنامه‌ریزی کنند.

وی افزود: همه شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند، هواپیماهای جایگزین داشته باشند تا در صورت نقص فنی نسبت به جابجایی هواپیما برای اعزام مسافران اقدام کنند و از ابطال پروازها جلوگیری شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به شرکت‌های هواپیمایی تاکید شده است در ایام نوروز نباید پروازها باطل شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به شرکت ها الزام شده است، قبل از اخذ مجوز پرواز از فروش بلیت خودداری کند و تعهد بیش از توان هم ایجاد نکنند و با اولویت کسب رضایت مسافر در بروز تاخیرات نسبت به اطلاع رسانی سریع اقدام کنند.

زنگنه گفت: سازمان هواپیمایی کشوری موظف به برخورد قاطع با سایت ها و دفاتر متخلف که اقدام به فروش بلیت بالاتر از نرخ مصوب می‌کنند، است.

وی افزود: شرکت‌ها باید حتماً در ایستگاه یک نماینده مستقر پاسخگو داشته باشند تا جوابگوی مردم باشد، معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی هم باید حتما سایت های غیرمجاز را تعطیل کند.

وی اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا و در آن چارچوب در نوروز پرواز برای مردم خواهیم داشت.

زنگنه گفت: سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها در مورد پروازهای نوروزی تابعه ابلاغ دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا هستند. ممکن است در نوروز سفر به همه نقاط امکانش فراهم باشد.

* ساخت هواپیمای 100 نفره در مرحله مطالعه

وی درباره هواپیماهای ۱۰۰ نفر گفت: ساخت این هواپیماها در مرحله مطالعات است پیشرفت مناسبی داشتیم، شرکت‌های بزرگ در حوزه ساخت موتور فعال هستند و به موقع گزارشی به سمع و نظر مردم می‌رسانیم.

* نوروز 1400 قیمت بلیت هواپیما گران نمی‌شود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید بر اینکه در ایام نوروز هیچ افزایش قیمت بلیت هواپیما نداریم، گفت: تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا امتیازی به شرکت‌های هواپیمایی بدهیم تا موضوع نرخ ها رعایت شود در حال حاضر نرخ کف ندارد، ولی سقف دارد.

آغاز به کار یک شرکت هواپیمایی از امروز

وی اظهار کرد: امروز شرکت هواپیمایی پارس ایر اولین پرواز خود را آغاز کرد.

دهقانی زنگنه درباره پارس ایر اظهار داشت: این یک شرکت هواپیمایی منطقه ای است که هواپیماهای کوچک دارد با تعداد مسافر کم و در فرودگاه‌هایی که سطح فعالیت کمتری دارند عملیات دارد.

* مذاکره هما با بویینگ

وی درباره مذاکره با بوئینگ گفت: ایران ایر مذاکراتی انجام داده است، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

وی در پاسخ به این سوال که خرید هواپیماهای ای تی آر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: به عنوان نماینده دولت می‌گویم که در آن قرار دادها به هر حال تفکری بوده است اما می‌توانستیم به جای آن ۵ فروند ای تی آر هواپیماهای بهتری بگیریم.

زنگنه اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد شرکت‌های هواپیمایی موضوع ۶۰ درصد ظرفیت و فاصله‌گذاری اجتماعی رد پروازها را رعایت می‌کنند.

* مسیر چابهار هم به پروازهای چارتری اضافه شد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره پروازهای چارتری گفت: در مناطق نفت‌خیز، قشم و کیش پرواز چارتری داریم و به تازگی پرواز چابهار هم چارتر شده است.

وی افزود: در پروازهای چارتری هم شرکت‌ها مجاز نیستند بالاتر از سقف قیمتی بلیت بفروشند.

* آسمان ایران کاملا امن است

زنگنه گفت: سطح ایمنی آسمان ایران بسیار بالا و کاملا امن است.

وی افزود: ما تا قبل از پیک کرونا پرواز های زیادی بر فراز اسمان کشور داشتیم که با شیوع کرونا کاهش یافت ضمن انکه برخی مسیرهای بین المللی هم که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شد.

وی با بیان اینکه پروازهای فرانکفورت، کلن، هامبورگ، ترکیه، عراق و وین برقرار است گفت: در مورد پرواز های عراق هنوز الزامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا نداشته‌ایم.

وی درباره پروازهای خارجی در ایام نوروز گفت: ما در خصوص پروازهای خارجی تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و به هر کشوری که به ما مجوز بدهد، پرواز خواهیم داشت. در حال حاضر پروازها به ترکیه هم از سوی ایرلاین‌های ایرانی و هم شرکت‌های هواپیمایی ترکیه‌ای انجام می‌شود و همه ایرلاین‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در ایام نوروز پروازهای ترکیه را افزایش دهند.

* دستور وزیر برای بازخوانی مکالمه خلبان پرواز ترکیه‌ای

وی درباره موضوع پرواز ترکیه ای (استانبول-تهران) و رفتن آن به فرودگاه امام گفت: در فلایت پلن پرواز ترکیه فرودگاه باکو به عنوان فرودگاه آلترناتیو و جایگزین مشخص بوده است، اما وزیر دستور داده است مکالمات خلبان گوش داده شود.

*پول بلیت‌های نوروز ۹۹ هنوز عودت داده نشده است

دهقانی زنگنه در خصوص بازگرداندن هزینه بلیت پروازهای خارجی که نوروز ۹۹ به دلیل آغاز شیوع کرونا متوقف شده بود و همچنان از سوی ایرلاین‌های خارجی به مردم بازگردانده نشده است، تصریح کرد: بلیت‌هایی که ترکیش‌ایر فروخته، اعلام کرده در تاریخ دیگری با امتیازات بیشتر به مردم بازخواهد گرداند. شرکت‌های خارجی دیگر هم که امکان بازگرداندن پول بلیت پروازهای خارجی را به مردم ندارند و سازمان هواپیمایی در حال پیگیری است تا پول مردم را تهیه کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره مکاتبه ایران‌ایر با بوئینگ برای تکمیل خرید هواپیما گفت: ایران‌ایر با بوئینگ مکاتبه کرده و منتظر پاسخ است ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

* می‌توانستیم هواپیماهای بهتری بخریم

وی درباره اشتباه بودن خرید ATR گفت: من در آن مصاحبه اعلام کردم که کشورهای غربی برنامه‌ریزی کرده بودند تا هواپیماهای کوچک به ما بدهند و می‌توانستند هواپیماهای بزرگ‌تر بدهند، ولی نداده‌اند؛ من به اصل قراردادهای منعقده در خصوص خرید هواپیما، انتقاد نداشتم و به عنوان نماینده دولت موافق این قراردادها هستم. درحالی‌که می‌توانستیم فعالیت کنیم و این پنج هواپیمای آخری که تحویل گرفتیم، هواپیماهای بهتری باشند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو