پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ایستگاه هواشناسی فرودگاه مشهد فعالترین در سطح کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 37908 // // // //


ایستگاه هواشناسی فرودگاه مشهد فعالترین در سطح کشور

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: ایستگاه هواشناسی جمع آوری اطلاعات جو بالا در فرودگاه مشهد فعالترین ایستگاه ثبت داده های هواشناسی در سطح کشور به شمار می رود.


ایستگاه هواشناسی فرودگاه مشهد فعالترین در سطح کشور

محسن عراقی زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مشهد را تنها کریدور پروازی در شرق کشور ذکر و بیان کرد: داده های سطوح فوقانی جو برای ‌پیش بینی و امنیت پروازها از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی افزود: در ایستگاه دریافت اطلاعات جو بالا پارامترهای مختلفی مانند فشار، دما، رطوبت و سمت و سرعت باد مورد نیاز پرواز هواپیماها و ناوبری هوایی تا ارتفاع 30 کیلومتری سطح زمین ‌و تا فشار 10 میلی بار جمع آوری و ثبت می شود.
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی ادامه داد: ایستگاه اطلاعات جو بالای فرودگاه مشهد اکنون با کمترین امکانات فنی فعال است و فضا و تجهیزات آن باید مطابق با استانداردهای جهانی به روز رسانی شود.
وی گفت: روزانه دو نوبت اطلاعات هواشناسی جو بالا در ایستگاه فرودگاهی مشهد دریافت می شود که هر نوبت اخذ این اطلاعات با احتساب رادیوسوند، بالون مربوطه و گاز هیدروژن حدود 20 میلیون ریال هزینه دارد.
عراقی زاده افزود: هم اینک دستگاه تولیدکننده گاز هیدروژن مورد نیاز جمع آوری اطلاعات مذکور فرسوده بوده و مربوط به 40 سال پیش است که باید تعویض شود. از سوی دیگر فضا و شرایط محیطی ایستگاه اطلاعات جو بالای فرودگاه مشهد نیز به لحاظ ایمنی استاندار نیست و باید بهسازی شود.
وی هزینه به روزرسانی ایستگاه اطلاعات جو بالای فرودگاه مشهد را با احتساب تعویض دستگاههای مربوطه و استاندارسازی ساختمان این ایستگاه حدود 10 میلیارد ریال عنوان کرد.
هواشناسی خراسان رضوی دارای 28 ایستگاه سینوپتیک اصلی و خودکار در شهرستانهای مختلف این استان است. فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد بعد از تهران پرترافیک ترین فرودگاه کشور به شمار می رود بطوری که روزانه بین 240 تا 300 پرواز در این فرودگاه انجام می شود.
خبرنگار: مریم انجیدنی **انتشار: حسین کریم زاده
3027/1858

انتهای پیام /*


منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو