پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تانک‌ها مهرآباد را محاصره کردند +عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 38154 // // //


تانک‌ها مهرآباد را محاصره کردند +عکس

 روز چهار بهمن ماه 1357 شمسی، به دنبال قوت گرفتن اخبار مبتنی بر بازگشت حضرت روح الله به میهن، دولتِ شاپور بختیار، اقدام به محاصره فرودگاه مهرآباد توسط قوای ارتش و استقرار تانک روی باندهای فرودگاه نمود. آن چه پیش رو دارید، نسخه کامل روزنامه کیهان، مورخه چهار بهمن 1357 شمسی است. مرور این روزنامه، کمک زیادی به آشنایی با فضای آن روزها و درک صحیح از عملکرد فردی که خود را «مرغ طوفان» لقب داده بود،می کند.


تانک‌ها مهرآباد را محاصره کردند +عکس

حوادث انقلاب در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ آن‌چنان شدتی گرفت که هیچ‌یک از عناصر نظام شاهنشاهی یارای مقابله با آن را نداشتند و در نهایت در ۲۲ بهمن، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. بر همین اساس، تصمیم داریم روزنامه کیهان را از اول تا ۲۲ بهمن مرور کنیم و حوداث مهم این دوره را با شما در میان بگذاریم.

**برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید**

۱. مهندس بازرگان اعلام کرد: نحوه تشکیل شورای انقلاب و دولت موقت اسلامی

روزنامه کیهان در صفحه سوم، جزییات نشست خبری مهندس بازرگان را این‌گونه روایت کرده است: مهندس بازرگان درباره بازگشت آیت الله العظمی خمینی به ایران گفت: ما در مورد بازگشت آیت الله نگرانی‌هایی داشتیم و ترجیح می‌دادیم که ایشان پس از تشکیل دولت موقت اسلامی به کشور بازگردند، اما این تصمیم خود ایشان بود که پیش از آن عزم سفر کنند.

بازرگان همچنین درباره شاپور بختیار می‌گوید: در مورد دکتر بختیار باید بگویم که من او را از ۳۴ سال پیش می‌شناسم و باهم در نهضت مقاومت و در جبهه ملی همکاری داشته‌ام. او مردی وطن‌پرست، بسیار منطقی و دارای تشخیص درست است. با آشنایی که به سوابق او دارم، قاعدتا باید خود را در اختیار انقلاب بگذارد و در نتیجه استعفا کند. مگر اینکه در این اواخر شخصیت او عوض شده باشد.

۲. دکتر بهشتی: اسلام دین آزادی است، آزادی کسی را سلب نمی‌کنیم

در روزنامه کیهان، چهارم بهمن ۵۷ آمده است: حضرت آیت الله دکتر سیدمحمدحسین بهشتی از روحانیون مبارز تهران، در تحریریه روزنامه کیهان، برای کارکنان مؤسسه سخنرانی کرد.

در بخشی از این سخنرانی آمده است: من اینجا با صراحت می‌گویم ای هموطن مارکسیست یا ماتریالیست، لیبرالیست، اگزیستانسیالیست و دیگر ایسمها و ای هموطن مسلمان رزمنده، همه باهم برای مدتی قابل‌ملاحظه یک‌صدا، یک‌نفس، پیوسته در ادامه مبارزه ارزنده‌ای که آغاز کرده‌ایم، جلو برویم. روزی که در این خانه من بودم و تو، تو بودی و من و آقا بالاسر مزاحم نبود، مطمئن باش با کمال آزادی در فضای پاک از هر نوع سانسور و دیکتاتوری (نه دیکتاتوری تاج، نه دیکتاتوری عمامه و نعلین) بهترین زندگی برادرانه را خواهیم داشت.

۳. بنی‌صدر: اگر دولت خواستار برخورد است، امام خمینی آماده است

بنی صدر در مصاحبه با رادیو فرانسه می‌گوید: ملت ایران منظم و باانضباط خواهد بود اگر از طرف دولت و ارتش تحریکی صورت نگیرد، اما اگر دولت خواستار برخوردی باشد، ملت ایران و بخصوص آیت الله آمادگی دارند.

منبع : مشرق نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو