پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چگونه یک نور لیزری کوچک می‌تواند موجب سقوط هواپیما شود؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 38459 // // // //


چگونه یک نور لیزری کوچک می‌تواند موجب سقوط هواپیما شود؟

ممکن است به نظر شما این موضوع بیشتر شبیه به یک افسانه باشد تا واقعیت، اما باید بگوییم که این کاملا درست است. همان اشاره‌گر لیزری که شما در معرفی و عرضه کسب‌و‌کارتان استفاده کرده‌اید و یا با آن گربه خود را برای ساعت‌ها سرگرم می‌کنید، می‌تواند یک هواپیما را از بین ببرد. اما این اتفاق چگونه می‌تواند رخ دهد؟


چگونه یک نور لیزری کوچک می‌تواند موجب سقوط هواپیما شود؟

براساس گزارش اداره تحقیقاتی فدرال ایالات متحده، پرتو نور ساطع شده از یک اشاره‌گر لیزری دستی که یک هواپیما را از زمین مورد هدف قرار دهد می‌تواند مسیری معادل بیش از یک مایل را بپیماید.

خلبانانی که حملات لیزری را از کابین خلبان تجربه کرده‌اند، آن را همانند ساطع شدن نوری مانند فلش دوربین در تاریکی شب توصیف کرده‌اند. اشاره‌گر لیزری معمولی مانند نوع استفاده شده توسط ستاره شناسان آماتور به‌منظور مشخص کردن صورت فلکی یا نمونه‌هایی که اساتید دانشگاهی در طی یک سخنرانی از آن‌ها استفاده می‌کنند، خروجی حدود ۵ میلی‌وات دارد که به‌سختی می‌توان باور کرد به اندازه کافی قدرت پایین آوردن یک هواپیما را داشته باشد. بر خلاف یک لامپ رشته‌ای که برای روشن شدن یک فضای بزرگ طراحی شده است، نور ساطع شده از یک اشاره‌گر لیزری به‌صورت یک پرتو متمرکز شده بسیار باریک است که به‌کندی حرکت می‌کند.

اداره هواپیمایی فدرال دریافت که یک اشاره‌گر لیزری استاندارد ۵ میلی‌وات سبز می‌تواند باعث سوختگی شبکیه در فاصله ۵۰ فوت (۱۵ متر) و نور فلاش موجب کوری از فاصله‌ای معادل تقریبا یک چهارم مایل (۳۵۰ متر) شود. یک نشانگر لیزری ۵ میلی‌وات، در فاصله ۲ مایل (۳ کیلومتر) می‌تواند موجب ایجاد اختلال در دید خلبان شود و آن را مجبور به فرود هواپیما کند.

در اواخر سال ۲۰۱۳، هیچ حادثه هواپیمایی به اشاره‌گر لیزری نسبت داده نشده است اما با این حال وجود احتمال وقوع این آسیب وجود دارد. از آنجایی‌که به احتمال زیاد تشعشع لیزری بیشتر در هنگام برخاستن و یا فرود اتفاق می‌افتد، زمانی که یک هواپیما نزدیک به زمین باشد، حتی یک حواس پرتی کوچک نیز خطرناک است. خلبانان بسیاری به دلیل بروز این حادثه دچار مشکل شده‌اند و برخی از آن‌ها در چند مورد شدید، به‌طور ناگهانی نابینا و یا به دلیل سوختگی شبکیه بستری شده‌اند.

در ایالات متحده، تاباندن پرتو لیزر به هواپیما و به صورت آگاهانه جرم محسوب می‌شود و مجرمان متخلف به زندان محکوم می‌شوند. FBI با همکاری FAA از سال ۲۰۰۵، به منظور پیگیری و برخورد با چنین اقداماتی مشغول به کار بوده است و به ازای دریافت اطلاعاتی که منجر به دستگیری هر کسی که قصد هدف قرار دادن هواپیما با لیزر را دارد، پاداش‌هایی بالغ بر ۱۰،۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است.

با اندکی اضافات و تلخیص،برگرفته از سایت ای تی رسان itresan.com/212195org


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو