پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پاسخ دادستان کل کشور به مشکلات و انتقاد از ایرلاین ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 39742 // // // //


پاسخ دادستان کل کشور به مشکلات و انتقاد از ایرلاین ها

دادستان کل کشور در مورد اقدامات صورت گرفته در خصوص شرکت‌های هواپیمایی گفت: مدتی است این مساله را به صورت جدی در دستور کار قرار دادیم، شرکت‌های هواپیمایی در یک جاهایی به مردم اجحاف می‌کنند و بایستی سازماندهی شوند، ما از مدیران محترم شرکت‌های هواپیمایی مصرانه می‌خواهیم که این وضعیت نابسامان هواپیمایی را به لحاظ ساعات پرواز و قیمت سامان دهند، اینطور نباشد که یک شرکت هواپیمایی یک روز قیمت ۱۵۰ هزار تومانی و روزی دیگر قیمت ۵۰۰ هزار تومنی بدهد.


پاسخ دادستان کل کشور به مشکلات و انتقاد از ایرلاین ها

به گزارش خبرنگارمهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه مجازی آموزش ضابطین در ناجا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت دوتابعیتی‌ها و اینکه آیا مدیری که از وزارت نفت فرار کرده دوتابعیتی بوده یا خیر، گفت: اولا ما از دستگاه‌های اجرایی درخواست داریم قبل از آنکه جرمی واقع شود و فردی بخواهد مجرمانه از کشور فرار کند اقدامات پیشگیرانه داشته باشند و از این امر مانع شوند، این نشان دهنده عدم اهتمام لازم مدیران بر نظارتی است که بر عهده آن‌ها است البته طبیعی است در هر دستگاهی ممکن است افراد ناسالمی باشند، اما اگر دستگاه‌ها نظارت خود را تقویت کنند قطعا در کاهش آمار مجرمین تاثیرگذار است. 

وی ادامه داد: وقتی که ما شاهدیم مبالغ کلانی از سوی فردی در مدت طولانی سوءاستفاده شده است، نشان دهنده این است که این فرد بستر مستعد و فراهمی را برای خود دیده است، این در حالی است که بعد از فرار تازه آقایان متوجه شدند و اعلام کردند، چون مشخصات کامل و اعداد و ارقام آن کاملا معلوم نیست نمی‌شود اظهار نظر قطعی کرد، اما چیزی است که متاسفانه واقع شده است.

متتظری گفت: ما روی مساله دوتابعتی‌ها حساس هستیم و از وزارت اطلاعات خواسته ایم لیست دو تابعیتی‌ها را بفرستند تا نظارت لازم بر عملکرد آن‌ها صورت گیرد، متاسفانه تا به حال پاسخ لازم را از دستگاه‌های اطلاعاتی نگرفتیم البته آن‌ها هم در تلاشند، چون خبر دارم که دستیابی به افراد دوتابعیتی کار مشکلی است، معمولا افراد دوتابعیتی خودشان اعلام نمی‌کنند که ما دوتابعیتی هستیم. اما انتظار ما از دستگاه‌های اطلاعاتی خصوصا وزارت اطلاعات این است که همه ابزار خود را به کار ببندد تا افراد دوتابعیتی شناسایی شوند و اسامی افرادی که ما خواستیم اثباتا و نفیا اعلام شوند.

وضعیت نابسامان هواپیمایی باید به لحاظ ساعات پرواز و قیمت سامان یابد

دادستان کل کشور در مورد اقدامات صورت گرفته در خصوص شرکت‌های هواپیمایی گفت: مدتی است این مساله را به صورت جدی در دستور کار قرار دادیم، شرکت‌های هواپیمایی در یک جاهایی به مردم اجحاف می‌کنند و بایستی سازماندهی شوند، ما از مدیران محترم شرکت‌های هواپیمایی مصرانه می‌خواهیم که این وضعیت نابسامان هواپیمایی را به لحاظ ساعات پرواز و قیمت سامان دهند، اینطور نباشد که یک شرکت هواپیمایی یک روز قیمت ۱۵۰ هزار تومانی و روزی دیگر قیمت ۵۰۰ هزار تومنی بدهد.

وی ادامه داد: متاسفانه شرکت‌هایی برای اینکه منافع بیشتری ببرند هواپیما را چارتر می‌کنند و مردم ناچارند پول بدهند و اگر از پرواز جا بمانند یا مشکلی برایشان پیش بیایید یک ریال هم به آن‌ها برنمی‌گردانند که در اینجا به حقوق عمومی اجحاف می‌شود. وظیفه و تکلیف ما برخورد با این مسائل است، اما با همه کارها نباید پرونده سازی و برخورد صورت گیرد این کار واقعا درست نیست و انتظار داریم خود مدیران همکاری کنند از طرفی مردم نیز برای احیای حقوق عامه به ما کمک کنند و اطلاعات لازم را به ما بدهند.

دادستان کل کشور به وظایف دادستان‌ها در دفاع از حقوق عامه اشاره کرد و گفت: همه کارها را نباید به عهده دادستان گذاشت، هر دستگاهی وظیفه‌ای دارد اگر قرار باشد دادستان در هر مساله از جمله زباله خیابان‌ها و جنگل‌ها و… ورود اجرایی کند، امکان پذیر نخواهد بود، وظیفه دادستان نظارت و پیگیری و برخورد با مجرمین است، تاکید ما این است که مدیران به وظایف خود عمل کنند و مردم نیز کمک کنند البته آنجایی که جرم واقع شود و تضییع حقوقی صورت گیرد حتما ورود می‌کنیم.

وی در ارتباط با نظارت بر دادستان‌ها تصریح کرد: نظارت ما بر مجموعه دادسرا و دادستان‌ها هم میدانی و هم سیستمی است، در عین حال در سامانه دادستانی کل درگاهی را گشودیم که همه شهروندان می‌توانند وارد این درگاه شوند و اگر شکایت و اعتراضی دارند با ذکر مشخصات به ما منتقل کنند. 

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده قاچاق کالا که فرمودید فرزندان برخی مسئولین در بحث قاچاق دخالت دارند به کجا رسید، گفت: تا زمانی که حکم قطعی نشده ما مجاز به افشای اسامی افراد نیستیم، اولا اینگونه نبوده که من بگویم مدیران و مسئولان همه این چنین هستند بنده عرض کردم برخی و این برخی به معنای بخش کوچکی است.

منتظری ادامه داد: بحث قاچاق کالا و ارز یک بحث کاملا پیچیده‌ای است، ما اطلاعاتی را داریم مبنی بر اینکه عواملی دست‌اندرکار قاچاق ارز هستند، ما شاهد ورود کالای قاچاق هستیم و مشخص است مبادی ورودی دارد و این حجم از کالای قاچاق هم نمی‌تواند بدون دخالت افرادی وارد شود، ما همچنان قضیه را پیگیر هستیم و هنوز به نتایجی روشن و ملموس نرسیده‌ایم که آن را با اسامی اعلام کنیم، اما اگر روزی که فکر می‌کنم خیلی هم طولانی نباشد، اقدامات ما به نتیجه برسد قطعا در فرایند رسیدگی اقدامات قانونی انجام خواهد شد. 

وی تصریح کرد: مردم مساله قاچاق کالا و ارز را مهم تلقی کنند و سعی کنند در خرید از کالای ایرانی استفاده کنند، از طرفی یکی از مهمترین راه‌هایی که دستگاه‌های مربوطه با پدیده قاچاق برخورد کنند داشتن اطلاعات است و اگر مردم در این زمینه اطلاعاتی دارند به سازمان تعزیرات و دستگاه‌های مربوطه بدهند.

کشف حجاب دختران در خیابان بچه گانه است/هدایت و ارشاد مقدم بر اقدام قضایی

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات اخیر برخی زنان و دختران در کشف حجاب در معابر عمومی‌ گفت: این موضوع امری بسیار جزئی است چرا که زنان و بانوان کشور ۸۰ میلیونی ما اغلب محجبه و پاکدامن هستند و موضوع عفاف برای آنها امری مهم است.

دادستان کل کشور اضافه کرد: این حرکت بچگانه است که یک دختر جوان در نقطه‌ای از شهر که مردم در حال تردد کسب و کار هستند ناگهان روسری خودش را بردارد و عده‌ای هم مأموریت داشته باشند که از او فیلم و عکس گرفته و آنها را در فضای مجازی منتشر کنند.

منتظری گفت: به هرحال زنان و بانوان ما اگر اعتقاد به اسلام دارند، به صراحت قرآن، حجاب برای آنها الزامی است و اگر هم اعتقاد ندارند یا مسلمان نیستند بر اساس اصول جامعه مدنی باید به قوانین وضع شده احترام گذاشته و حجاب لازم را در انظار عمومی داشته باشند. البته این موضوع هم مهم است که کسی حق ورود به زندگی خصوصی و حریم شخصی افراد را ندارد ولی زمانی که در جامعه حضور پیدا می‌کنند باید به ضوابط و قوانین ملتزم باشد.

وی تأکید کرد: به نظر من کسانی که این کار را انجام داده‌اند یا از روی نادانی و فریب خوردگی بوده و یا بر اثر تحریک احساساتشان بوده است ولی به هر حال اگر کسی مرتکب این حرکت شود با توجه به قوانین موجود بی‌حجابی جرم تلقی شده و تحت تعقیب خواهد بود البته ما اعتقاد داریم قبل از مجازات باید هدایت و ارشاد را مدنظر قرار داد و تذکر داد تا افراد متنبه شوند.

کد خبر 4215290

منبع : خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو