پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آیا تماس تلفنی از هواپیمای مرگ دنا واقعیت دارد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 50704 // // // //


آیا تماس تلفنی از هواپیمای مرگ دنا واقعیت دارد؟

یکی از واکنش ها و اقدامات تکراری در روند وقوع حوادث و فجایای انسانی ، پخش اخبار مستند و غیرمستند عجیبی است که امکان راست آزمایی لحظه ای آنها وجود ندارد. اخباری که بعضا می تواند فرآیند مدیریت بحران را به سمت و سوی کارآمدی هدایت نموده و یا باعث ایجاد تاخیر در روند امداد رسانی و کشف حقیقت شوند. در فاجعه هوایی دنا، برقراری تماس تلفنی از هواپیمای مرگ، از این جنس است. گزارش حاضر، صرفا قصد تجمیع اخبار مستند و غیرمستند بیان شده را داشته و هیچ گونه راست آزمایی و ارایه مستند خاصی را دنباله گیری نمی کند. لذا به هیچ وجه نمی تواند بعنوان یک سند رسمی، قابل استفاده باشد.


آیا تماس تلفنی از هواپیمای مرگ دنا واقعیت دارد؟

یکی از واکنش ها و اقدامات تکراری در روند وقوع حوادث و فجایای انسانی ، پخش اخبار مستند و غیرمستند عجیبی است که امکان راست آزمایی لحظه ای آنها وجود ندارد. اخباری که بعضا می تواند فرآیند مدیریت بحران را به سمت و سوی کارآمدی هدایت نموده و یا باعث ایجاد تاخیر در روند امداد رسانی و کشف حقیقت شوند. در فاجعه هوایی دنا، برقراری تماس تلفنی از هواپیمای مرگ، از این جنس است. گزارش حاضر، صرفا قصد تجمیع اخبار مستند و غیرمستند بیان شده را داشته و هیچ گونه راست آزمایی و ارایه مستند خاصی را دنباله گیری نمی کند. لذا به هیچ وجه نمی تواند بعنوان یک سند رسمی، قابل استفاده باشد.

توضیحات منتصب به محمد جواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات) در فضای مجازی:

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در اینستاگرام خود نوشته است تلفن همراه یکی از مسافران این هواپیما پس از ناپدید شدن هواپیما روشن و در دسترس بوده است. پیش از ناپدید شدن هواپیما، یک شهروند یاسوجی با یکی از مسافران تماس برقرار کرده و دو مکالمه تلفنی صورت گرفته است. وزیر بیان داشته، با ردیابی تلفن همراه مورد اشاره، منطقه احتمالی سقوط هواپیما حدس زده‌ شد.

متن كامل پست اينستاگرام وزير ارتباطات:
در خصوص اخباری که در مورد وجود گوشی روشن یکی از مسافرین طرح شد و نیز اخبار دیگری که روز گذشته در خصوص تماس یکی از شهروندان یاسوجی با یکی از مسافرین و صحبت با وی در هنگام پرواز مطرح شد، توضیحاتی را عرض می‌کنم.
الف. مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است.
ب. ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و دو مکالمه سی ثانیه‌ای و هفتاد و دو ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است. تماس اول در ساعت ۸:۵۶ دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت سی و یک ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت نه و بیست و هشت دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی بر ساعت ناپدید شدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدید شدن نه و سی و چهار دقیقه صبح بوده است. اطلاعات سایت های رصد پروازی در خصوص این پرواز نیز در لینک:
https://www.flightradar24.com/blog/crash-of-iran-aseman-airlines-flight-3704/

قابل دسترس است که اطلاعات منتشر شده، مطابق با اعلام رسمی سازمان هواپیمایی کشوری است. بنابراین تماس های مذکور قبل از سقوط بوده است .
ج. همکاران ما با استفاده از تحلیل های فرکانسی و جهت یابی تلفن همراه مسافرین مورد اشاره، مطابق عکس های اول و دوم و سوم، منطقه احتمالی سقوط هواپیما را حدس زده‌اند. در عکس چهارم  تصاویر دقیق ماهواره‌ای امروز این منطقه که از سازمان فضایی ایران در تعامل با فرانسوی‌ها دریافت شده را مشاهده می‌کنید، متاسفانه بدلیل ابری بودن منطقه شناسایی میسر نگشته است.
د. با توجه به اینکه امکان عبور امواج از کوه وجود ندارد، تحلیل های فنی، منطقه قله پازن پیر را به عنوان منطقه احتمالی سقوط تشخیص داده است.
ه. تیم های پایش فرکانسی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور جهت یابی فرکانس های رادیویی احتمالی، به منطقه اعزام شده‌اند.
تیم های فنی و امدادی درگیر با تمام توان و پرتلاش در حال کار برای دستیابی به نشانه‌هایی از هواپیما هستند و البته شرایط محیطی سخت بوده و امکان جستجوی سریع را مشکل کرده است. امیدوارم تلاش همه تیمه ای درگیر در صحنه سریعتر به نتیجه برسد.
به نوبه خود از همه این عزیزان تشکر می کنم.

همسر سلمان آذری (یکی از مسافران هواپیما و شاغل در شرکت کاله) (هیچ گونه راست آزمایی خاصی در خصوص این خبر انجام نشده است) :

اگر هواپیما در کوه سقوط کرده، چرا تا ساعت ۳ بعد از ظهر گوشی تلفن همراه دوست همسرم زنگ می خورد؟ اگر هواپیما منفجر شده باشد باید گوشی تلفن همراه دوست همسرم نیز در انفجار از بین می رفت. افراد محلی در منطقه دنا معتقدند که اگر هواپیما بر روی برف افتاده باشد احتمال زنده بودن مسافران وجود دارد.

 

پخش کلیپ ویدئویی و ناله های یک زن در خصوص برقراری تماس تلفنی و تاکید بر اینکه مسافران را زنده بگور نکنید :

در این ویدئوی پخش شده،خانمی ادعا می کند در روز اول سانحه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج، یکی از مسافران از درون هواپیما تماس گرفته و گفته است: ما سقوط کردیم و زنده‌ایم.

ادعای منتصب به حسن شمشادی خبرنگار همشهری :

حسن شمشادی(خبرنگار همشهری) درصفحه اینستاگرام خود نوشت: تا ساعتی دیگر درباره #ابهام_کامل در سانحه #سقوط هواپیمای مسافربری آسمان مستندات جدید را تقدیم می کنم.

متن خبر منتصب به آقای شمشادی بشرح زیر است(به نقل از کانال تلگرامی ایرشو2 / AirShow 2):

سرنشینی بعد از انتشار خبر گم شدن هواپیما تلگرامش را چک کرده!
«حسن شمشادی»، خبرنگار صداوسیما، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «ابهام کامل» نوشت:
در پی سقوط این هواپیما، تاکنون صدها خبر از مسئولان محلی و کشوری منتشر و برخی ازآنها، تکذیب شده است اما ادعاهای اعضای خانواده و دوستان یکی از مسافران این پرواز، بسیاری از این خبرها را از اساس زیر سوال می برد . نام این مسافر، حسین رستمی تقی دیزج اهل استان اردبیل و ساکن ملارد است که برای کار به یاسوج سفر می کرد. بنا بر اعلام مسئولان امر، هواپیمای مسافربری ATR72 ساعت 8 صبح از فرودگاه مهرآباد تهران برخاسته و پنجاه دقیقه بعد از روی صفحه رادار محو شده است .
این درحالیست که ساعت 8:56 دقیقه یکی از دوستان حسین رستمی در یاسوج که منتظر اوست، با شماره اش تماس می گیرد، تلفن زنگ می خورد و سی ثانیه ای به صورت قطع و وصل شدید با او صحبت می کند . عجیب تر از تماس اول، تماس دوم این شخص با آقای رستمی است، این تماس در ساعت 9:28 دقیقه صورت می گیرد. این بار بر خلاف بار اول، صدای آقای رستمی بسیار واضح و بدون قطع و وصل است و 1:12 دقیقه به طول می انجامد .
آقای رستمی به دوستش می گوید: نزدیک فرودگاه هستیم وهواپیما به زودی می نشیند . او می گوید : من خودم بخاطر اینکه مبادا مهمانداران هواپیما به دوستم چیزی بگویند، با آقای رستمی خداحافظی کردم و تماس پایان یافت .
این در حالیست که دو عضو خانواده آقای رستمی می گویند، آخرین باری که ایشان صفحه تلگرامش را چک کرده ساعت 9:48 است !
آنچه به عنوان ابهام کامل در این میان مطرح است این است که چگونه یکی از سرنشینان این هواپیما در این ساعت ها تماس تلفنی داشته و برای آخرین بار در ساعت 9:48 تلگرامش را چک کرده اما مسئولان می گویند این هواپیما ساعت 8:50 از صفحه رادار محو شده؟

ادعای ردیابی نقاط برقراری تماس تلفنی :

کانال تلگرامی صبح زاگرس به نقل از ناظر کار شرکت ایرانسل و شرکت رایتل(موسوی) ، اقدام به انتشار دو تصویر از ردیابی تماس های تلفنی دوگانه کرده است. در تصویر اول یا تصویر دور، می توان حوالی منطقه سقوط را مشاهده نمود و در تصویر دوم ، بشکل واضح،می تولن محل های برقراری دو تماس را دید.

 

 

نظرات یک کوهنورد اعزامی: شایعه زنده ماندن چند نفر از مسافران در لحظه حادثه غیر ممکن است

ایمان احمدپور ، یکی از کوهنوردان اعزام شده به محل حادثه پس از بازگشت از ارتفاعات در رابطه با شایعات طرح شده مبنی بر این‌که چند تن از مسافران در لحظه برخورد زنده مانده و به‌علت سرما یا خونریزی فوت شده‌اند، گفت: کسی که چنین شایعاتی را مطرح می‌کند قطعا هیچ درکی از محل حادثه ندارد اما برای کسانی که محل حادثه را دیده‌اند روشن است که چنین اتفاقی کاملا غیر ممکن است. وی اظهار کرد: از هواپیمای فلزی بزرگترین قطعه‌ای که باقی مانده است یک صفحه فلزی 2 در 3 متری است و حتی موتور هواپیما به قطعات کوچک تبدیل شده است. کسی که محل حادثه و وضعیت پیکرها را دیده باشد متوجه می‌شود که امکان زنده ماند کاملا غیر ممکن است(ایسنا).

 

ابهام ها هنوز پابرجاست. لطفا تا روشن شدن رویداد و راست آزمایی اخبار، از دامن زدن به شایعات پرهیز شود.

 

خبر اختصاصی سایت ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو