پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | فجر آشیان (فارسکو)

تاریخ خبر: // کد خبر: 5483 // // // //


فجر آشیان (فارسکو)

در مهر ماه ۱۳۸۱ اندیشه ایجاد یک شرکت غیر دولتی با هم افزائی توان های داخلی و بهره گیری از امکانات کشور و پیدا کردن یک شرکت خارجی قوت گرفت.پس از ماه ها بررسی و مطالعه شرکت صها و هواپیمائی ماهان با مشارکت یکدیگر به ترتیب با سهام ۴۷% و ۵۱% در تاریخ ۱۷/۱۲/۸۱ یک شرکت خصوصی را بنام شرکت مهندسی تعمیرات هواپیمائی فجرآشیان با هدف ایجاد سیستمی منظم و دارای قابلیت لازم جهت انجام تعمیرات اساسی هواپیماهای تجاری بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس به ثبت رساندند و در قالب یک توافقنامه،شرکت صها “آشیانه فجر” را بصورت استیجاری در اختیار “فجر آشیان” قرار داد


فجر آشیان (فارسکو)

موضوع تشکیل یک شرکت و مرکز تعمیراتی که بتواند با استفاده از امکانات و توانمندی های داخلی، تحولی در صنعت تعمیرات اساسی هواپیمائی کشور ایجاد و به کمک ناوگان هوائی کشور بشتابد از مدت ها پیش مطرح بوده ولی این مهم هرگز محقق نشده بود.

با توجه به آنچه که گفته شد در مهر ماه ۱۳۸۱ اندیشه ایجاد یک شرکت غیر دولتی با هم افزائی توان های داخلی و بهره گیری از امکانات کشور و پیدا کردن یک شرکت خارجی قوت گرفت.پس از ماه ها بررسی و مطالعه شرکت صها و هواپیمائی ماهان با مشارکت یکدیگر به ترتیب با سهام ۴۷% و ۵۱% در تاریخ ۱۷/۱۲/۸۱ یک شرکت خصوصی را بنام شرکت مهندسی تعمیرات هواپیمائی فجرآشیان با هدف ایجاد سیستمی منظم و دارای قابلیت لازم جهت انجام تعمیرات اساسی هواپیماهای تجاری بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس به ثبت رساندند و در قالب یک توافقنامه،شرکت صها “آشیانه فجر” را بصورت استیجاری در اختیار “فجر آشیان” قرار داد.در قالب همین توافقنامه شرکت فجر می تواند از تمامی کارگاه های پشتیبانی فنی صها استفاده نماید.

ماموریت شرکت :

شرکت مهندسی تعمیرات هواپیمائی فجر آشیان عهده دار ارائه خدمات در زمینه تعمیرات اساسی Overhaul و سایر بازرسی های دوره ای و عیر دوره ای . کلیه خدمات جانبی و آزمایشهای غیر مخرب در سطح Maintenance Repair and Overhaul (MRO) پیشرفته و مطرح جهان و با رعایت کلیه استاندارد های بین المللی میباشد.

نوع خدمات :

بر اساس مجوز صادره از سازمان هواپیمائی کشوری – اداره استاندارد پرواز،شرکت در حال حاضر عهده دار تعمبرات اساسی (اورهال) و سایر رده های تعمیراتی ایرباس های ۳۰۰ و ۳۱۰ میباشد.لازم بذکر است که در این شرکت امکان انجام تعمیرات اساسی سایر هواپیما های مسافری موجود در کشور نیز وجود دارد.

خلاصه ای از برنامه کسب و کار :

شرکت فجر آشیان علیرغم آنکه کمتر از دو سال از آغاز فعالیت آن نمیگذرد در حال حاضر بخش قابل توجهی از بازار تعمیرات داخلی را در اختیار دارد که شامل مجوعه هواپیمائی ماهان،هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ساها میگردد.

در ضمن شرکت فجر آشیان بر اساس قرارداد منعقده انجام تعمیرات سنگین نوع D-04 (اورهال کامل) دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ هما را متعهد گردیده و نحو احسن باتمام رسانید و نیز انجام تعمیرات سنگین نوع D یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ساها را آغاز نموده است.

شرکت فجرآشیان بازار داخلی را بسیار با اهمیت دانسته و معتقد است که در صورت تهجیز شدن کامل آشیانه میتواند تمام بازار داخلی در زمینه تعمیرات اساسی را که حدود ۸۴ فروند هواپیما بوده در اختیار گرفته و جوابگو باشد.

استراتژیهای کلان شرکت :

بهره برداری از تمامی امکانات کشور در جهت اجرای ماموریت و پرهیز از موازی کاری .سرمایه گذاری بر روی هواپیماهای خانواده ایرباس و بوئینگ – افزایش توان طراحی و مهندسی شرکت و ورود به اورهال زیر مجوعه ها Components مانند : اویونیک،ارابه های فرود،APU،موتور و غیره – برنامه ریزی جهت اخذ مجوز لازم برای ورود به عرصه ساخت قطعات هواپیما با همکاری با شرکت های خارجی.

جایگاه رقابتی شرکت :

مزیت های عمده رقابتی شرکت عبارتند از :

نیروی انسانی فنی،ماهر و با تجربه شرکت های صها و ماهان و فارغ التحصیلان دانشگاه های مرتبط – در اختیار داشتن بزرگترین آشیانه در خاورمیانه با ظرفیت استقرار همزمان ۴ فروند هواپیمای پهن پیکر ۷۴۷ ویا ۶ فروند هواپیمای ایرباس ۳۰۰ و با فضای مفیده ۵۴۰۰۰ مترمربع که هزینه سنگین سرمایه گذاری ساخت آن انجام شده است.

در اختیار داشتن اکثر کارگاه های پشتیبانی (Back Shop) های مورد نیاز تعمیراتی موجود در شرکت های صها و هما با بیش از سی سال تجربه در زمینه تعمیرات هواپیما – در اختیار داشتن تمام بازار داخلی بعنوان بخش مطمئن بازار.

پشتیبانی کامل شرکت سوجرما بعنوان همکار خارجی به ویژه در محصول کلیدی شرکت یعنی خانواده ایرباس – داشتن انرژی ارزان در مقایسه با کشور های دیگر که دارای مراکز تعمیراتی هستند.با امعان نظریه ویژگیهای فوق الذکر و انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی دو فروند بوئینگ ۷۴۷ برای اولین بار در کشور و انجام تعمیرات سنگین ۴ فروند ایرباس ۳۰۰ و ۳۱۰ در شرکت فجر آشیان،شرکت را از موقعیت ممتاز و رقابتی ویژه برخوردار نموده است.


دیدگاه خود را بنویسید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین