پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | با اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه آشنا شوید

تاریخ خبر: // کد خبر: 56723 // // //


با اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه آشنا شوید

آمارها نشان می دهد که هرروز حدود ۸ میلیون نفر با هواپیما سفر می کنند. هواپیما و سفر هوایی امکان سفر به سرتاسر دنیا را فراهم کرده و به راحتی می توانید با هواپیما به هرکجای این کره خاکی سفر کنید. از وقتی بلیط هواپیما را رزرو می کنید تا وقتی سوار هواپیما می شود مدام با اصطلاحات خاصی روبرو می شوید که ممکن است معنای برخی از آن ها را ندانید.


با اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه آشنا شوید

واژه ها و اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه

آمارها نشان می دهد که هرروز حدود ۸ میلیون نفر با هواپیما سفر می کنند. هواپیما و سفر هوایی امکان سفر به سرتاسر دنیا را فراهم کرده و به راحتی می توانید با هواپیما به هرکجای این کره خاکی سفر کنید. از وقتی بلیط هواپیما را رزرو می کنید تا وقتی سوار هواپیما می شود مدام با اصطلاحات خاصی روبرو می شوید که ممکن است معنای برخی از آن ها را ندانید. ندانستن معنای این اصطلاحات می تواند باعث سردرگمی و گیجی مسافران در فرودگاه شود. به ویژه اگر به سفر خارجی رفته باشید و در فرودگاه یک کشور دیگر باشید ندانستن معنای این اصطلاحات می تواند مشکل ساز باشد. البته این اصطلاحات انگلیسی آنقدر رایج شده اند که حتی در سفرهای داخلی هم ممکن است با آن ها مواجه شوید. پس در این مطلب تصمیم گرفتیم اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما را به شما معرفی کنیم. با دانستن معنای این اصطلاحات در سفر بعدی می توانید مثل یک مسافر حرفه ای رفتار کنید. با الی گشت همراه باشید.

آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه

اِیرلاین | airline 

مطالب مرتبط: لغات و اصطلاحاتی که در سفر به کارتان می آید زبان های هواپیمایی!

احتمالا این کلمه را مخصوصا هنگام رزرو بلیط هواپیما زیاد شنیده اید. هرچند بسیاری افراد که با هواپیما سفر می کنند با معنی این کلمه آشنا هستند، اما به عنوان اولین مورد از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه به معنای آن می پردازیم. ایرلاین به شرکتی گفته می شود که صاحب هواپیماهاست؛ به همین دلیل در فارسی به ایرلاین، شرکت هواپیمایی نیز گفته می شود. معمولا ایرلاین بعد از نام شرکت می آید، مثل ترکیش ایرلاین، امارات ایرلاین و …

فِلایت | flights 

فلایت یا همان پرواز به سفری گفته می شود که هواپیما بین یک مبدا و مقصد انجام می دهد. معمولا هر پرواز با یک شماره مشخص می شود و برای دریافت اطلاعات پرواز باید شماره پرواز را بدانید.

معرفی اصطلاحات رایج در فرودگاه

لِی اُووِر | layover

این اصطلاح را می توان توقف بین راه یا بین پرواز ترجمه کرد. در پروازهای با توقف، مسافران باید از هواپیما پیاده شوند و بعد از مدتی دوباره سوار هواپیما شوند تا به مقصد نهایی برسند. گاهی این توقف تنها چند دقیقه است و گاهی مسافران باید ساعت ها در فرودگاه بین راه توقف کنند. به چنین وضعیتی لی اوور می گویند.

ترمینال |  terminal  

ترمینال مسافربری در فرودگاه نیز کاربرد زیادی دارد و گاهی ممکن است مفهوم ترمینال را با فرودگاه اشتباه کنیم. این اصطلاح نیز یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است و به ساختمان بزرگی گفته می شود که مسافران در هنگام سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. ترمینال بخشی از فرودگاه است و ممکن است یک یا چند ترمینال در فرودگاه وجود داشته باشند. در فرودگاه های بزرگ معمولا چندین ترمینال وجود دارد و گاهی یک ترمینال به پروازهای داخلی و ترمینال دیگر به پروازهای خارجی اختصاص پیدا می کند.

گِیت | gate

یکی از رایج ترین اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و هنگام سوار شدن به هواپیما، گِیت است. بعد از ارائه بلیط هواپیما و دریافت کارت پرواز، برای سوار شدن به هواپیما باید به شماره گیتی که روی کارت پرواز نوشته شده مراجعه کنید. در فرودگاه ها چندین گیت وجود دارد و هر پرواز از یک گیت مشخص انجام می شود. گیت ها معمولا با شماره مشخص می شوند و هر گیت محلی برای انتظار مسافران دارد.

اصطلاحات رایج در فرودگاه

اِرایوِل | arrival

ارایول یا همان پرواز ورودی نیز از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه و پرواز است. ارایول به پروازهایی گفته می شود که به مقصد فرودگاه انجام می شوند. در فرودگاه ها تابلویی به نام ارایول بورد (arrivals board) وجود دارد که نشان می دهد چه پروازهایی در چه زمانی به فرودگاه می رسند.

دیپارچر | departure

این اصطلاح در مقابل پروازهای ورودی استفاده می شود و به پروازهای خروجی گفته می شود. دیپارچر یا پروازهای خروجی به پروازهایی گفته می شود که از فرودگاه خارج می شوند. همانند پروازهای ورودی، در فرودگاه تابلویی به نام دیپارچر بورد (departures board) وجود دارد که اطلاعات پروازهایی که از فرودگاه انجام می شود را نشان می دهد.

آن تایم | on time

این اصطلاح را ممکن است در موقعیت های دیگر نیز شنیده باشید و تا حدودی معنای آن را بدانید. اما آن تایم از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه نیز هست و به پروازهایی گفته می شود که به موقع و طبق زمانبندی انجام می شوند. وقتی پروازی بدون تاخیر و سر وقت انجام می شود می گویند پرواز آن تایم است.

دیلیِ | delay

این اصطلاح معنایی مخالف آن تایم دارد و به معنای تاخیر در پرواز است. وقتی پروازی دیلِی دارد یعنی پرواز یا فرودش با تاخیر و دیرتر از زمانبندی انجام می شود.

اصطلاحات انگلیسی در فرودگاه

کنسِلد | cancelled

کنسل را آنقدر در زندگی روزمره استفاده کرده ایم که دیگر معنایش را همه می دانند. پرواز کنسل شده یعنی پروازی لغو شده. در هنگام کنسل شدن پرواز، مسافران مجبورند با پروازهای دیگر به مقصد برسند. پروازهای کنسل شده روی تابلوی اطلاعات پروازی با رنگ قرمز مشخص می شوند تا مسافران بدانند آن پرواز انجام نمی شود.

 چِک-این | check in

چک-این فرودگاه یکی از اصلی ترین مراحل سوار شدن به هواپیماست و از جمله مهم ترین اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است؛ به همین دلیل لازم است معنای آن را بدانیم. وقتی وارد فرودگاه می شوید باید مدارک پرواز مثل پاسپورت، ویزا و بلیط هواپیما را به مسئولین ایرلاین نشان دهید. مسئولین باید بررسی کنند که آیا شما مدارک لازم برای سفر را به همراه دارید یا نه. در غیر اینصورت از سوار شدن شما به هواپیما جلوگیری می کنند.

بوردینگ | boarding

بوردینگ به معنای سوار شدن است و به زمانی گفته می شود که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند. در این هنگام می گویند پرواز در وضعیت بوردینگ است.

اصطلاحات فرودگاه و پرواز

لاست اَند فاند | lost and found

البته امیدواریم هیچ وقت سر و کارتان به این قسمت نیفتد، اما به هرحال معنای این اصطلاح را نیز توضیح می دهیم. لاست اند فاند به معنای بخش اشیاء و چمدان های گمشده و پیدا شده است. چمدان های گم شده در فرودگاه و در هواپیما به این قسمت تحویل داده می شوند، بنابراین اگر خدای ناکرده وسیله ای را گم کردید می توانید به این بخش مراجعه کنید.

لاگِیج استوریِج | luggage storage

اگر چند ساعتی در فرودگاه هستید و می خواهید چمدان ها و وسایلتان را به جایی بسپرید می توانید به بخش لاگِیج استوریج یا بخش امانات فرودگاه مراجعه کنید. این بخش به ویژه در زمان توقف هواپیما در فرودگاه بین راه (لی اوور) به کارتان می آید و یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه به شمار می رود. با تحویل چمدان ها به این بخش می توانید سبک بار به گردش در شهر و اطراف بپردازید.

منبع: fluentu.com

منبع : الی گشت


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو