پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | «شب موشکها»؛ از همسویی عربی با تل آویو تا ترسیم معادله جدید نبرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 71645 // // //


«شب موشکها»؛ از همسویی عربی با تل آویو تا ترسیم معادله جدید نبرد

حادثه شب موشکها در بامداد پنجشنبه دهم ماه مه حقایق بسیاری اعم از همسویی رسانه ای و سیاسی عربی را آشکار ساخت و معادله جدیدی را در منطقه ترسیم کرد.


«شب موشکها»؛ از همسویی عربی با تل آویو تا ترسیم معادله جدید نبرد

همانطور که پیش بینی می شد ماه مه از ماههای پرالتهاب سال ۲۰۱۸ باشد؛ بامداد دهم این ماه میلادی موشکباران شروع شد. در شرایطی که صهیونیستها بارها به سوریه حمله هوایی و موشکی کرده بودند و مسئولان این رژیم به طور مداوم از تحرک گسترده در صورتی که اقدامی علیه تل آویو انجام شود، خبر می دادند اما هنگامی که مراکز حساس و مهم دشمن صهیونیست در جولان اشغالی هدف قرار گرفت، توخالی بودن همه این تهدیدات آشکار شد.

الاخبار درباره حمله موشکی به جولان اشغالی نوشته است: «در شرایطی که اسرائیلی ها در حرف تهدید از ساقط کردن نظام سوریه و اینکه اگر هدف قرار گیرند تهران را می زنند و آنطور که آویگدور لیبرمن گفته بود هر مرکز نظامی ایرانی که اسرائیل را تهدید کند به هر قیمتی نابود می شود، می زدند ، اما زمانی که ساعت واقعی فرا رسید؛ تل آویو در نبردی تقریبا برابر ظاهر شد و موشکباران شد، موشک شلیک کرد و سپس امیدوار به پایان این نبرد ماند. «شب موشکها» محور مقاومت را به عنوان طرفی که ابتکار عمل را در قبال دشمن در دست گرفت«شب موشکها» محور مقاومت را به عنوان طرفی که ابتکار عمل را در قبال دشمن در دست گرفت، مطرح کرد مطرح کرد. طی روزهای گذشته دشمن همه منطقه را دقت رصد می کرد؛ از نوار مرزی تا الکسوه و جدیده عرطوز و قطنا در حومه دمشق به شعاع ۴۰ کیلومتر.

منابع نظامی به الاخبار اعلام کردند: دشمن منطقه جنوبی به ویژه حومه جنوبی دمشق را به شکل گسترده ای رصد کرده بود. سامانه رصد جدید به مراکز خود در جولان اشغالی اضافه کرده و سامانه های دفاع هوایی در طول منطقه مرزی مستقر کرده بود. در آسمان و در کوههای مقابل، چشم دشمن به جزییات جنب و جوش ها در جبهه جنوبی بود و ابزار الکترونیکی برای شنود و جاسوسی از مناطق نزدیک مرزی به شدت فعال بودند. هر هدفی که اسرائیل احساس می کرد بر ضدش است با توپخانه یا حمله و موشک هدف قرار می داد مشابه آنچه که در الکسوه دو روز قبل و شهر البعث قبل از حمله موشکی انجام شد. همه گزارش هایی که به اسرائیلی ها رسیده بود حاکی از واکنش ایرانی یا سوری در هر لحظه بود و این دشمن را سردرگم و نگران نگه داشته بود.

منابع نظامی سوری به الاخبار اعلام کردند: مرحله جدیدی از رویارویی در سوریه شروع شده است. صرف نظر از خساراتی که در حمله به جولان رخ داده است اما پیامی که باید می رسید با سرعت ارسال شده و مفاد آن این است که ما توان هدف قرار دادن شما را به راههای مختلف داریم و این با وجود ادعای شما مبنی بر اینکه جبهه با سوریه تحت کنترل است و نیز با وجود همه امکاناتی است که برای دفاع از خودتان به کار می گیرید و نیز با وجود تهدید و وعده دادن و فریاد زدن اسرائیلی، پیام به طور حتم به صهیونیستها رسیده است.

این منابع بیان کردند: دشمن اهداف مشخص ایرانی ها را هدف قرار نداده بلکه ارتش سوریه و مواضع آنرا به اضافه یکی از نواحی فرودگاه دمشق هدف قرار داده است. موشکها منطقه تلول فاطمه در نزدیکی کناکر در حومه دمشق و التل الکبیر در محجه، گردان هوایی در نزدیکی نامرف فرودگاه خلخله و پدافند هوایی در استان درعا و نیز شهر البعث و اطراف قنیطره را هدف قرار داده اند.

از سوی دیگر منابع نظامی سوری اعلام کردند: موشک هایی به سوی صهیونیستها شلیک شدند مختلف بودند برخی موشک های گراد یا کاتیوشا بودند و برخی دیگر بزرگتر و میان برد بودند مانند موشکهای فجر و این به ماهیت اهدافی که قصد هدف قرار دادن آنها بود، برمی‌گشت زیرا این اهداف بیش از آن موشکها نیاز نداشت. بیشتر موشکها به اهداف از پیش تعیین شده اصابت کرد و این با وجود شرایط سخت نصب، نشانه گیری و شلیک این موشکها بود.

الاخبار در ادامه آورده است: محور مقاومت معادله جدیدی را در نبرد با دشمن ترسیم کرد که ضربه در مقابل ضربهمحور مقاومت معادله جدیدی را در نبرد با دشمن ترسیم کرد که ضربه در مقابل ضربه. منابع نزدیک به محور مقاومت اعلام کردند که آنچه رخ داد عملیات نظامی گسترده ای بود هم از نظر واکنش و هم از نظر تعداد و نوع موشکهایی که مواضع اسرائیلی ها در جولان اشغالی هدف قرار داد. ۶۰ موشک شلیک شد و اگر ادعاهای اسرائیلی ها مبنی بر رهگیری ۲۰ موشک را درست بدانیم مفهومش این است که ۴۰ موشک به هدف اصابت کرده است به ویژه که مراکز نظامی هدف قرار گرفته در جولان بزرگ و با مساحت زیاد و شامل تعداد زیادی نظامی و تجهیزات پیشرفته وجدید هستند.

این رسانه می نویسد: «جنگ کوچکی» که رخ داد حائز اهمیت است زیرا اولا اولین واکنش بزرگ در جولان سوریه از سال ۱۹۷۳ بود که شوکت اسرائیل را در هم ریخت و قدرت بازدارندگی صهیونیستها را در هم شکست و این روندی بود که از قبل با سرنگونی اف ۱۶ اسرائیل شروع شده بود و معادله بازدارندگی جدید را در سوریه ایجاد کرد. دوم اینکه طرف دیگر تصمیم به واکنش به تجاوزات اسرائیل گرفته است.

سوریه گفته بود که واکنش نشان می دهد و داد و این با وجود تهدید اسرائیل درباره نابودی دمشق و تهدید بشار اسد بود. سوم اینکه این حمله با وجود همه رصدها اسرائیلی ها انجام شد.چهارم اینکه سامانه دفاعی اسرائیل موثر نیافتاد. پنجم عدم آمادگی صهیونیستها با وجود همه تبلیغات و تحرکات انجام شده بود که تصاویر پناهگاهها آنرا به خوبی نشان می داد.

ششم اینکه با وجود تهدیدات دشمن اما مسئولان این رژیم برای آرامش دست به دامان جامعه بین الملل شدند. هفتم اینکه با وجود استقرار همه سامانه اما موشکها به اهداف اصابت کردند. هشتم اینکه با وجود همه ادعاها مبنی بر اینکه همه پایگاه های ایرانی در سوریه نابود شده اند اما واقعیت این بود که به مراکزی که قبلا تخلیه شده بود حمله شد به غیر از برخی مواضع پدافند سوریه که موفقیت بزرگی برای خود با سقوط موشک های اسرائیلی ثبت کرد».

اما نکته دیگر درباره وقایع شب موشکها واکنش برخی از شیخ نشین ها و رسانه های عربی به ویژه سعودی در این زمینه بود.

در پوشش تحولات شب دهم ماه مه میان سوریه و رژیم صهیونیستی برخی مانند رسانه های سعودی از جمله العربیه به طور عمد به حمایت از اسرائیلی ها پرداختند در پوشش تحولات شب دهم ماه مه میان سوریه و رژیم صهیونیستی برخی مانند رسانه های سعودی از جمله العربیه به طور عمد به حمایت از اسرائیلی ها پرداختند و برخی دیگر غیر عمدی و بدون آگاهی رسانه ای مانند الجزیره نیز آب به آسیاب اسرائیلی ها ریختند.

این رسانه فقط آنچه صهیونیستها می خواستند پوشش دادند و روایتی که سوریه اعلام کرد را انعکاس ندادند. الجزیره در روز پنجشنبه اینگونه نوشت« بزرگترین عملیات اسرائیل ضد ایران..دهها موشک در آسمان سوریه». این شبکه مو به مو همه آنچه ارتش اسرائیل اعلام کرد را پخش کرد.

العربیه نیز نوشت: «اسرائیل: همه پایگاههای ایران در سوریه را نابود کردیم و کار تمام شد و نیز مواضع آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را انعکاس داد.

رسانه های عربی نیز روایت اسرائیلی ها را انعکاس دادند.

اما درباره این موضوع باید گفت که تکلیف رسانه هایی مانند العربیه و دیگر رسانه های وابسته به سعودی ها کاملا مشخص است؛ آنها از روایت اسرائیل به شدت استقبال می کنند و این به خاطر دشمنی است که با سوریه، ایران و حزب الله دارند و نیز به سبب سیاست همسوی با رژیم صهیونیستی است. در واقع آنها سیاست رسانه ای که ضد حزب الله در جنگ سال ۲۰۰۶ داشتند، تکرار کردند.

اما شبکه های عربی در رسالت خود ناکام ماندند و اینکه سوریه حق دارد در مقابل حملات رژیم صهیونیستی از خود واکنش نشان دهد را نادیده گرفتند. آنها به جای اینکه از یک کشور عربی حمایت کنند از دشمن اصلی کشورهای عربی یعنی رژیم صهیونیستی حمایت کردند.

رسانه های عربی این حقیقت را نادیده گرفتند که موشک های سوریه برای اولین بار وو پس از دهه ها مواضع دشمن و اصلی اعراب یعنی اسرائیل را هدف قرار داده است. آنها به جای اینکه حداقل میانه عمل کنند و اگر روایت اسرائیلی ها را پوشش می دهند؛ روایت سوری ها را نیز انعکاس دهند اما این کار را انجام ندادند. شکنندگی گنبد آهنین موضوع قابل توجهی در وقایع شب موشکها بود که توجهی به آن از جانب رسانه های عربی نبود.

نکته دیگر در حمایتی است که وزیر خارجه بحرین از ددمنشی اسرائیلی ها به عمل آورد. وزیر خارجه بحرین از حمله رژیم صهیونیستی به سوریه حمایت کرد و ایران را مسئول حملات اخیر به سوریه دانست.

خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه به جای محکوم کردن تجاوزهای نظامی مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه نوشت که «اسرائیل حق دارد از خود در برابر ایران دفاع کند».

این مقام بحرینی ادعا کرد: وقتی که ایران در اوضاع منطقه خلل وارد می کند و دیگر کشورها را با موشک ها و نیروهایش مورد تهدید قرار می دهد، بنابراین اسرائیل و هر کشور دیگری حق دفاع از خود در برابر این خطر را دارد.

موضع گیری وزیر خارجه بحرین به شدت از سوی صهیونیستها مورد استقبال قرار گرفتموضع گیری وزیر خارجه بحرین به شدت از سوی صهیونیستها مورد استقبال قرار گرفت. «ایوب قرا» وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی اظهارات وزیر خارجه بحرین در مورد حمله این رژیم به بحرین را حمایت تاریخی منامه از تل آویو توصیف کرد.

وی در حساب کاربردی خود در شبکه اجتماعی توئیتر افزود: اظهارات وزیر خارجه بحرین بازتاب ائتلاف جدیدی است که در خاورمیانه در حال شکل گیری است.

قدر مسلم آن است که وقایع شب موشک ها حقایق بسیاری را عیان تر کرد. همسویی آشکاری بود که با صهیونیستها شد و اوج کینه ای که غربی ها و همپیمانان منطقه ای آنها با محور مقاومت دارند.

دیدگاه کارشناس

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در رای الیوم نوشته است: «حملات اسرائیل به عمق سوریه موضوع جدیدی نیست اما موضوع جدید شلیک موشک به جولان اشغالی و شکست گنبد آهنین در رهگیری آنها به اذعان لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل است که گفت برخی از این موشکها رهگیری و منهدم شدند اما برخی دیگر به اهداف خود اصابت نکردند.

وی می نویسد: اگر گنبد آهنین در مقابله با بیست موشک محور مقاومت از نوع گراد و فجر ناکام ماند این سامانه با دهها هزار موشک پیشرفته ای که از چند طرف و یکباره شلیک خواهد شد چگونه می تواند مقابله کند؟ لیبرمن مثل همیشه دروغ می گوید که زیر ساختهای ایران در سوریه را نابود کرده است زیرا اولا نیمی از این موشکها آنگونه که وزارت دفاع روسیه گفته منهدم شده است و دیگر اینکه صدها حمله اسرائیل به زیر ساختهای سوریه و حزب الله در سالهای گذشته نتوانست خللی ایجاد کند و آنها قوی تر از قبل هم شده اند.

عطوان اعلام کرد:حوادث جولان ترس مقامات اسرائیل را دوچندان کرده است. اینکه اسرائیلی ها هراسان به پناهگاه می روند نشانه احساس ترس و نگرانی است که از حال و آینده خود دارند. حوادث جولان ترس مقامات اسرائیل را دوچندان کرده است زیرا اینکه سوریه در شرایطی که دیگر کشورهای عربی به دیکته های اسرائیل و آمریکا تن داده اند، به جبهه رویارویی تبدیل شود به شدت نگران هستند. آنچه بامداد پنجشنبه دهم ماه مه رخ داد تنها بخش کوچکی از سناریویی بود که جزییات بیشتر آنرا در روزها و هفته های آینده خواهیم دید؛ سناریویی که به شدت اسرائیلی ها را به وحشت می اندازد.

وی نوشت: سئوالی که در این میان مطرح می شود نبود سامانه اس ۳۰۰ روسیه در این وقایع است و اینکه چرا مسکو به وعده های خود در قبال سوریه درباره تجهیز این سامانه با وجود افزایش حملات اسرائیل عمل نکرده است؟ آیا نتانیاهو در سفر روز چهارشنبه به مسکو و دیدار با پوتین موفق به منع یا تعویق تحویل این سامانه شده است؟ جواب را نمی دانیم اما آنچه روسیه تاکنون انجام داده است درخواست خویشتنداری از ایران و اسرائیل بوده که به نظر ما این کافی نیست زیرا اسرائیل متجاوز است و اهداف سوری-ایرانی را با هم هدف قرار می دهد.

عطوان نوشت: سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اولین کسی بود که تحول نظامی و سیاسی را اخیرا پیش بینی کرد و گفت که نبرد از مزدوران به اصلی ها یعنی اسرائیل و آمریکا و همپیمانان عرب آنها شروع شده است. پس از اینکه مزدوران نتوانستند کاری از پیش ببرند اصلی ها یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد عمل شده اند و بعید نیست که سرنوشت اصلی ها همانند مانند فرعی ها باشد».

به هر حال قدر مسلم آن است که حادثه شب موشک ها روند تحولات را وارد مرحله جدیدی کرده است. پس از سلسله حملات صهیونیستها به سوریه قواعد بازی درسوریه با حمله ای که به مواضع اسرائیل در جولان شد تغییر کرده است. اسرائیل به دنبال این بود که اشغال جولان را تثبیت کند و ارتش سوریه را از نزدیکی آن دور کند اما روند تحولات طبق خواسته تل آویو پیش نرفته است.

واقعیت این است که اگر صهیونیستها به حملات به سوریه ادامه دهند حادثه جولان تکرار خواهد شد و این در شرایطی است که با چالش تظاهرات فلسطینی ها با نام «بازگشت بزرگ»در غزه نیز درگیر است. حال باید دید آیا اینکه لیبرمن داستان را تمام شده می داند و ارتش این رژیم از بازگشت اوضاع به حال عادی دم می زند واقعیت دارد یا باید منتظر مهاجرتها از این رژیم و فرار به خارج فلسطین اشغالی همانطور که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان به یهودیان پیشنهاد کرده بود، ماند.

منبع : خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو