پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | وقوع آتش سوزی را کاملا تکذیب می کنم

تاریخ خبر: // کد خبر: 77954 // // //


وقوع آتش سوزی را کاملا تکذیب می کنم

مجید صادقی ، مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی زاگرس با تکذیب وقوع آتش سوزی در موتور هواپیمای ایرباس۳۲۰ زاگرس در مسیر اهواز به مشهد اعلام کرد: بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده موتور، هنگامی که موتور هواپیما دچار آتش سوزى می شود ابتدا هشدارى روی ابزار دقیق داخل کاکپیت به خلبان نشان داده شده و سپس در مرحله دوم سیستم اطفاء حریق هواپیما فعال شده و آتش را خاموش می کند.


وقوع آتش سوزی را کاملا تکذیب می کنم

مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی زاگرس در گفت و گو با خبرنگار «کن نیوز» با تکذیب وقوع آتش سوزی در موتور هواپیمای ایرباس۳۲۰ زاگرس در مسیر اهواز به مشهد اعلام کرد: بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده موتور، هنگامی که موتور هواپیما دچار آتش سوزى می شود ابتدا هشدارى روی ابزار دقیق داخل کاکپیت به خلبان نشان داده شده و سپس در مرحله دوم سیستم اطفاء حریق هواپیما فعال شده و آتش را خاموش می کند.

در صورتی که در پرواز اهواز هواپیمایی زاگرس، خلبان هیچکدام از این اقدامات را برای مقابله با آتش انجام نداده است زیرا آتشى رخ داده نشده است.

مجید صادقی گفت: موضوع دیگری که باید به آن توجه شود، بر طبق دستورالعمل شرکت سازنده برای اعلام آتش این موتور خاص (موتورCFM56) که بر روی این هواپیما قرار دارد ، دمای خاصی (۹۵۰ درجه) را به عنوان دماى بحرانى اعلام کرده است که از این دما به بالا احتمال بروز آتش وجود دارد که در اتقاقی که برای هواپیمای ایرباس۳۲۰  زاگرس در اهواز اتفاق افتاد، حتی دمای موتور به این میزان نرسیده است.

برای توضیح بیشتر باید بگویم که   دمایی که توسط دستگاه  (FDR) ثبت شده است، ۸۵۰ درجه بیشتر نبود که در این دما به هر دلیلی که یکی از آنها بالا رفتن EGT  موتور هواپیما سیر صعودی زیادی داشته است، خلبان تصمیم  می گیرد موتور  را خاموش کند؛ زیرا در تمامی دنیا، خلبانان نخستین چیزی که  در سیمیلاتور می آموزند انجام چنین اقدامی و فرود در شرایط بالا رفتن دمای موتور هواپیما است.

وی تاکید کرد: در رابطه با پرواز زاگرس نیز خلبان توانسته پرواز ایمن و بدون هیچ مشکلی را انجام دهد. اینکه برخی از دوستان در خصوص بروز آتش در موتور هواپیما صحبت می کنند موضوعی است که به عنوان مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی زاگرس آن را به طورکامل تکذیب می کنم زیرا به هیچ عنوان آتش در کار نبوده است.

صادقی تصریح کرد: این موضوع را نیز بر اساس گفته مسافران و خلبان نمی گویم بلکه اطلاعات دریافت شده از FDR هواپیما اعلام می شود.همان طور که پیش تر نیز مطرح شد در تمامی دنیا دستورالعملی وجود دارد که اگر  پس از بلند شدن هواپیما به هر دلیلی EGT هواپیما بالا رفت و احتمال آتش سوزی داده شد، به دلیل بالا بودن دمای موتور، فرود اضطراری انجام شده و احتمال بروز آتش توسط خلبان اعلام می شود تا آتش نشانی در کنار باند حضور داشته باشد و در صورت بروز جرقه و آتش سوزی امکانات لازم برای مهار آتش وجود داشته باشد. تمامی این اقدامات جزء اصول اولیه شرایط اضطراری و اعلام pan pan  و یا Mayday Mayday  است .

مدیر روابط عمومی هواپیمای زاگرس تاکید کرد: در رابطه با اخباری نیز که در خصوص آتش گرفتن موتور هواپیما منتشر شده نیز باید بگویم هنگامی که دمای موتور بالا می رود دودی از موتور خارج می شود که این اتفاق در تمامی هواپیماهای دنیا به هنگام بالا رفتن دمای موتور اتفاق می افتد.حتی اگر مقام مسئولی نیز اعلام کرده باشد که موتور هواپیما آتش گرفته من بعید میدانم چنین صحبتی مطرح شده باشد.

صادقی در پایان افزود:  حتی خلبان نیز اعلام آتش نکرده بلکه engine failure  را به خاطر بالا رفتن دمای موتور اعلام کرده است و بر اساس دستورالعمل های بین المللی فرودگاهی در شرایط اضطراری هر هواپیمایی که بخواهد فرود اضطراری داشته باشد باید آتشنشانی کنار باند فرودگاه باشد.

گفتنی است با بررسی هاى مجدد کن نیوز، وقوع کمپرسور استال در موتور شماره١ و خرد شدن برخى bladeها مشاهده شده و آتش مشاهده شده توسط شاهدان عینى نیز back fire ایجاد شده در اثر compressor stall بوده است نه آتش گرفتن موتور.

منبع : کَن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید


برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو