پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | منابع خبری دنیای اقتصاد

رصد ایرلاین ها برای رعایت محدودیت‌ها / علت افزایش نقص فنی در هواپیماها
شنبه 25 بهمن 1399 2 هفته قبل خبر مهم

رصد ایرلاین ها برای رعایت محدودیت‌ها / علت افزایش نقص فنی در هواپیماها

به‌نظر می‌رسد با توجه به تحریم‌ها،‌ افزایش متوسط سن ناوگان هوایی کشور و کاهش بهره‌برداری از ناوگان شرکت‌های هواپیمایی نتوانسته‌اند همزمان با افزایش قیمت بلیت هواپیما، کیفیت خدمات را افزایش دهند. از طرف دیگر عدم رعایت سقف پذیرش مسافران در بعضی از پروازها سبب نارضایتی مسافران شده است. این اتفاق اخیرا درباره پرواز ماهان (مسیرکرمان-تهران) سبب بازتاب رسانه‌ای گسترده نیز شد.

موسس کمپانی هواپیماسازی داگلاس که بود؟
دوشنبه 13 بهمن 1399 4 هفته قبل

موسس کمپانی هواپیماسازی داگلاس که بود؟

دونالد ویلز داگلاس سینیور، صنعتگر و مهندس آمریکایی در حیطه هواپیماسازی بود. او به‌عنوان یکی از پیشگامان صنایع هوایی، هواپیمای «داگلاس کلودستر» را ساخت که هر چند در رسیدن به هدف تعیین شده اش یعنی پرواز بدون توقف در عرض آمریکا برای نخستین بار، ناکام ماند اما بدل به نخستین هواپیمایی شد که توانست باری بیش از وزن خودش حمل کند.

ماموریت اضطراری فرودگاه‌های جهان
دوشنبه 29 دی 1399 1 ماه قبل

ماموریت اضطراری فرودگاه‌های جهان

شرکت خدمات مالی مودیز با ارزیابی زیرساخت‌های حمل و نقل جهانی و چشم‌انداز صنعت هوایی جهان در سال ۲۰۲۱، بهبود صنعت هوایی جهان به‌ویژه در بعد بین‌المللی را بسیار کند و نامطمئن برآورد کرد که در اروپا و آمریکا بسیار مشهود است. در واقع موج شیوع کرونای انگلیسی برآوردهای بازار پرواز را تغییر داده است. اما با این حال‌ تسریع روند بهبودی در بخش داخلی، عامل تحرک صنعت هوایی پس از سقوط چشمگیر سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

هواپیمایی دلتا به دنبال پروازهای خارجی بدون قرنطینه
چهارشنبه 3 دی 1399 2 ماه قبل

هواپیمایی دلتا به دنبال پروازهای خارجی بدون قرنطینه

مسافران پروازهای بین‌المللی یا با تکیه ‌بر قرنطینه یا تست کرونا سفرهای خود را انجام می‌دهند که مسیر اولی زمانبر است و زیان بیشتری را متوجه شرکت‌های هواپیمایی می‌کند، به همین دلیل شرکت‌ هواپیمایی دلتا در حال مذاکره با دولت‌های مختلف است تا بتواند پروازهای مبتنی بر تست کرونا را افزایش دهد.

مسافران تابستان لوفت‌هانزا سه‌برابر می‌شوند

مسافران تابستان لوفت‌هانزا سه‌برابر می‌شوند

نزدیک بودن تایید قطعی واکسن کرونا باعث شده است که مردم با خیال راحت‌تر برای مسافرت‌های تابستانی پرواز رزرو کنند. شرکت‌ هواپیمایی لوفت‌هانزا با اعلام این خبر کماکان امیدوار است مجبور به تعدیل نیروی گسترده در ۳ ماه دوم سال ۲۰۲۱ نشود.

کاهش فروش ایرباس در ۲۰۲۰
شنبه 22 آذر 1399 3 ماه قبل

کاهش فروش ایرباس در ۲۰۲۰

شرکت هواپیماسازی ایرباس طی ماه نوامبر تنها ۶۴ فروند هواپیما تحویل داد و به این ترتیب مجموع هواپیماهای تحویل داده‌شده این شرکت در سال‌جاری به ۴۷۷ فروند رسید که نسبت به ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۹ افتی ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد.

جف بزوس: اولین زن توسط موشک بلو اوریجین مسافر ماه می‌شود
دوشنبه 17 آذر 1399 3 ماه قبل

جف بزوس: اولین زن توسط موشک بلو اوریجین مسافر ماه می‌شود

این مرد بلندپرواز عرصه فناوری و علوم فضایی که مدیریت بلو اوریجین را برعهده دارد، به تازگی عنوان کرد موشکی مجهز به موتور BE-۷، اولین زن را به کره ماه منتقل خواهد کرد. جف بزوس با انتشار پستی ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود، از آزمایش موتور این موشک در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا واقع در آلاباما خبر داد.

بوئینگ مشتریان بزرگ خود را از دست می‌دهد
دوشنبه 3 آذر 1399 3 ماه قبل

بوئینگ مشتریان بزرگ خود را از دست می‌دهد

هواپیمای ۷۳۷ مکس شرکت هواپیماسازی بوئینگ بعد از ۲۰ ماه زمین‌گیر شدن دوباره اجازه پرواز گرفت. اما درست یک روز پس‌ از این اجازه دو شرکت از بزرگ‌ترین مشتری‌های آمریکایی و اروپایی این هواپیماساز در میانه همه‌گیری ویروس کرونا نسبت به سفارش‌های خود تجدیدنظر می‌کنند.

مزیت بی‌توجهی به مشتریان

مزیت بی‌توجهی به مشتریان

جن روبیو فردی بود که در پی پاره شدن کیف مسافرتی‌اش در فرودگاه و تجربه شرم‌آوری که در این باره داشت، تصمیم به خرید بهترین چمدان ممکن گرفت. با این حال، محصولات موجود بازار، هیچ‌کدام ویژگی‌ها و قیمت مدنظر او را نداشتند و همین موضوع باعث شد که او با دوستش، استفان کروی به فکر راه‌اندازی یک شرکت تولید چمدان بیفتد. آنها در گام نخست، از ۱۰۰ نفر از دوستانشان درباره ویژگی‌های لازم نظرسنجی کردند و پس از آن با ۸۰۰ مشتری بالقوه به گفت‌وگو نشستند. با این حال، تحقیقات بازار همه چیز نیست و چند نکته مهم را باید در مورد این شیوه جمع‌آوری نظرات به یاد داشت.

تاریخ پرواز هواپیماها از باند «کرونا»
دوشنبه 26 آبان 1399 3 ماه قبل

تاریخ پرواز هواپیماها از باند «کرونا»

براساس اعلام شرکت اعتبارسنجی استاندارد اند پورز زیرمجموعه شرکت مک گرو-هیل، افزایش سریع میزان موارد بیماری کووید-۱۹ در جهان و برقراری مجدد محدودیت‌های سفر منجر به کند شدن روند بازیابی ترافیک هوایی جهان شده است.

مزیت‌های غیرمنتظره عذرخواهی نکردن از مشتریان شاکی

مزیت‌های غیرمنتظره عذرخواهی نکردن از مشتریان شاکی

این روزها تعداد عذرخواهی‌ سازمان‌ها زیاد شده است. شاید متوجه شده باشید. اما دلایل عذرخواهی آنها آن چیزی نیست انتظارش را دارید. سازمان‌ها وقتی عذرخواهی می‌کنند که با شکست مواجه ‌شوند و این شکست با یکی از این دو روش صورت می‌گیرد: یکی وقتی شکست عملیاتی را تجربه می‌کنند و یکی دیگر شکست فرهنگی. شکست‌های عملیاتی چیزهایی مثل فراخوان محصول معیوب، تاخیر در پرواز هواپیما یا اتمام موجودی مرغ سوخاری در رستوران KFC (در سال ۲۰۱۸) را دربرمی‌گیرند.

راه‌اندازی تاکسی هوایی تا دو ماه آینده
چهارشنبه 14 آبان 1399 4 ماه قبل

راه‌اندازی تاکسی هوایی تا دو ماه آینده

راه‌اندازی تاکسی هوایی و توسعه هوانوردی عمومی در تمام نقاط دنیا صورت گرفته است. استفاده از هواپیماهای کوچک فرصت کاری قابل‌توجهی برای نیروهای متخصص حوزه حمل‌ونقل هوایی ایجاد می‌کند و باعث افزایش تعداد پرواز در فرودگاه‌های کوچک کشور شده و درآمدها و اقتصاد این فرودگاه‌ها را بهتر می‌کند. از طرفی با ایجاد شبکه مویرگی ارتباط بین فرودگاه‌های کوچک و بزرگ‌تر را برقرار می‌کند.

بوئینگ ۷۳۷ مکس ایمن است
دوشنبه 5 آبان 1399 4 ماه قبل

بوئینگ ۷۳۷ مکس ایمن است

بوئینگ ۷۳۷ مکس، چهارمین نسل از هواپیماهای سری ۷۳۷ بوئینگ است که برای نخستین مرتبه در سال ۲۰۱۱ میلادی رونمایی شد. دو حادثه هوایی این هواپیما که در آن خلبان‌ها تلاش می‌کردند هواپیما را کنترل کنند، اما موفق نشدند، منجر به مرگ ۳۴۶ نفر شد. پس از آن پرسش‌هایی در مورد طراحی و ویژگی‌های این هواپیما مطرح شد. بوئینگ ۷۳۷ مکس از مارس ۲۰۱۹ میلادی زمین‌گیر شده است.

استعفای بزرگان بازار گردشگری
دوشنبه 5 آبان 1399 4 ماه قبل

استعفای بزرگان بازار گردشگری

نبود مسافر داخلی و توریست خارجی برای اقامت در هتل‌ها به‌خصوص در استان‌های پرسفر، باعث تشکیل موج فروش هتل ازسوی هتل‌داران شده است. طی هفته‌های اخیر فایل‌های فروش چند ده میلیارد تومانی مربوط به هتل‌های در حال کار به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است. هتل‌داران حتی حاضرند بلافاصله بعد از فروش، محل را برای مدتی اجاره کنند تا به خریدار امتیاز دهند.

چیکوهی ناکاجیما؛ تولیدکننده عمده هواپیما در امپراتوری ژاپن
یکشنبه 20 مهر 1399 5 ماه قبل

چیکوهی ناکاجیما؛ تولیدکننده عمده هواپیما در امپراتوری ژاپن

چیکوهی ناکاجیما (Chikuhei Nakajima) افسر نیروی دریایی، مهندس و سیاستمدار ژاپنی بود که به دلیل تاسیس «شرکت هواپیماسازی ناکاجیما»، تولید‌کننده عمده هواپیما در امپراتوری ژاپن، در ۱۹۱۷ شهرت دارد. وی همچنین سابقه خدمت به‌عنوان وزیر کابینه را نیز در کارنامه خود داشت.

بازخرید مدیران بوئینگ
سه شنبه 8 مهر 1399 5 ماه قبل

بازخرید مدیران بوئینگ

این تعدیل‌ها خیلی بیشتر و وسیع‌تر از ۱۹ هزار شغلی است که قبل‌تر اعلام شده بود. در اوایل سال جاری پس از همه‌گیری ویروس کرونا که باعث توقف بی‌سابقه سفرهای هوایی شد، شرکت بوئینگ اعلام کرده بود حدود ۱۹ هزار شغل را تعدیل خواهد کرد. کاهش جریان نقدینگی یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی بوئینگ است. به همین خاطر این شرکت سرمایه‌گذاری در فناوری‌های آینده را کاهش می‌دهد و همچنین ساختار سازمانی و کسب‌وکار خود را کوچک می‌کند. بزرگ‌ترین و بحث‌برانگیزترین اقدام بوئینگ برای کاهش هزینه‌ها، تجدیدنظر در ساخت بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر در کارخانه کارولینای جنوبی و بستن خط دوم مونتاژ نهایی در اورت واشنگتن بوده است.

جدیدترین تغییرات مقررات قرنطینه در شانگهای چین
چهارشنبه 2 مهر 1399 5 ماه قبل

جدیدترین تغییرات مقررات قرنطینه در شانگهای چین

مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در نامه‌ای به رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران آخرین تغییرات مقررات قرنطینه در بندر شانگهای چین و استان‌های همجوار را برای استفاده فعالان اقتصادی اطلاع‌رسانی‌کرد. اگرچه همه‌گیری کرونا محدودیت‌های بسیاری در رفت‌وآمد افراد به دیگر شهرها و کشورها ایجاد کرد اما با گذشت زمان، به تدریج فرودگاه‌ها و خطوط هواپیمایی کار خود را از سر گرفته‌اند و رفت‌وآمد فعالان اقتصادی برای مقاصد تجاری با اجرای برخی پروتکل‌ها در حال گسترش است.

افزایش پروازهای گو ایر
دوشنبه 17 شهریور 1399 6 ماه قبل

افزایش پروازهای گو ایر

با توجه به بهبود تقاضای داخلی برای سفرهای هوایی، شرکت هواپیمایی گو ایر در نظر دارد ۱۰۰ پرواز دیگر به شبکه خود اضافه کند. این شرکت هواپیمایی قصد دارد تا ۲۱ سپتامبر ۴۵ درصد از پروازهای خود تا قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ را از سر گیرد و تا ۱۵ اکتبر نیز به ۶۰ درصد از سطح پروازها قبل از شیوع ویروس کرونا برسد.

آنتی بحران خطوط هوایی
دوشنبه 17 شهریور 1399 6 ماه قبل

آنتی بحران خطوط هوایی

بررسی‌های موسسات علمی جهان نشان می‌دهد احتمال ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در هواپیماها بسیار ناچیز است. ترس از پرواز همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، بسته شدن مرزها و محدودیت در پذیرش مسافران، منجر به کاهش بی‌سابقه ترافیک هوایی جهان شده است. اگرچه قرار گرفتن در محیط بسته با تعدادی افراد ناآشنا احساس خطر و ناامنی را در بین افراد ایجاد می‌کند اما براساس ارزیابی‌های کارشناسان موارد ابتلا به کرونا در هنگام پرواز بسیار کم است.

یونایتد ایرلاینز همچنان در انتظار
یکشنبه 16 شهریور 1399 6 ماه قبل

یونایتد ایرلاینز همچنان در انتظار

صد روز از تصدی سمت مدیرعاملی شرکت یونایتد ایرلاینز توسط اسکات کربی می‌گذرد و هنوز هم ترمینال‌های فرودگاه‌ها به دلیل پاندمی کرونا خلوت هستند. او اما می‌گوید که به آینده امیدوار است و به محض تولید یک واکسن موثر برای کرونا، مسافران به فرودگاه‌ها بازخواهند گشت.

امیدواری مدیرعامل ایرباس به بهبود صنعت هوایی در سال ۲۰۲۱
چهارشنبه 5 شهریور 1399 6 ماه قبل

امیدواری مدیرعامل ایرباس به بهبود صنعت هوایی در سال ۲۰۲۱

مدیرعامل ایرباس در آمریکای شمالی پیش‌بینی می‌کند که شرایط صنعت هواپیمایی از سال ۲۰۲۱ به تدریج بهبود پیدا خواهد کرد و شرکت‌های هوایی و خطوط هواپیمایی به روش‌هایی که هنوز اعلام نشده‌اند، از رکود خارج خواهند شد. جفری نیتل، مدیرعامل ایرباس در آمریکا، بر این باور است که مسافران در سال آتی با آسودگی بیشتر با هواپیما به مسافرت خواهند رفت حتی اگر واکسن ویروس کرونا به طور گسترده توزیع نشده باشد.

اما و اگرهای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی
چهارشنبه 22 مرداد 1399 7 ماه قبل خبر مهم

اما و اگرهای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی

معاون وزیر امورخارجه اوکراین اظهاراتی را درباره پرداخت غرامت ایران به سازمان بین‌المللی هواپیمایی اوکراین مطرح کرد. به گزارش پایگاه خبری۱۱۲ international، یون ینین معاون وزیر امورخارجه اوکراین درباره پرداخت غرامت ایران برای هواپیمای اوکراینی در حساب کاربری فیس‌بوک خود نوشت: «در واقع این هواپیمای سازمان بین‌المللی هواپیمایی اوکراین در یکی از شرکت‌های اروپایی بیمه شده بود که این شرکت نیز از جانب خود، حوادث و خطراتش را توسط بیمه‌کنندگان دیگر بیمه کرده بود.

تعلیق برنامه پروازهای سبز
چهارشنبه 22 مرداد 1399 7 ماه قبل

تعلیق برنامه پروازهای سبز

بنا بر اعلام نشریه اکونومیست خطوط هوایی جهان فرصتی برای بیرون آمدن از بحران ناشی از ویروس کرونا و سبزتر شدن زمین دارند که این امر نیازمند حضور دولت‌ها در جهت کاهش قدرت بسیاری از عوامل تاثیرگذار در صنعت هوایی است. اما شیوع کرونا منجر به تاخیر افتادن استفاده غول‌های هوایی از هواپیماهای برقی شده و برنامه پروازهای سبز را درحال‌حاضر به تعلیق درآورده‌است.

توقف پروازهای تابستانی «تی‌یو‌آی»
دوشنبه 13 مرداد 1399 7 ماه قبل

توقف پروازهای تابستانی «تی‌یو‌آی»

همه‌گیری ویروس کرونا موجب شده وقفه بی‌سابقه‌ای در سفرهای سراسر جهان اتفاق بیفتد، به همین خاطر شرکت مسافرتی تی‌یو‌آی همه پروازهای تابستانی خود از شهر آبردین در شمال اسکاتلند را لغو کرده است.

بدترین رکود توریسم در کجای جهان؟
دوشنبه 6 مرداد 1399 7 ماه قبل

بدترین رکود توریسم در کجای جهان؟

همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ منجر به اختلال بی‌سابقه‌ای در سفرهای داخلی و بین‌المللی شده که مقاصد و بازارهای اصلی جهان را به حالت آماده‌باش درآورده و خسارت‌ها و آسیب‌های بسیاری را به این بازار وارد کرده است. به‌گونه‌ای‌که تعداد گردشگران بین‌المللی از ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰ با کاهش ۴۴ درصدی همراه بوده است

سه راهی جبران پروازهای کنسلی

سه راهی جبران پروازهای کنسلی

پس از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان کلیه خطوط هوایی جهان مرزهای هوایی خود را برای مسافرت و جابه‌جایی مسافر بستند و پروازهای خود را لغو کردند یا به حالت تعلیق درآوردند. این امر ضربه سهمگینی به چارچوب و پیکر این صنعت وارد کرده و منجر به خسارت‌های بسیار و بعضا جبران‌ناپذیری بر آژانس‌های هواپیمایی شده است. با کنترل نسبی بیماری کووید-۱۹ و براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل آژانس‌های هوایی به‌منظور شروع دوباره فعالیت‌های خود و جبران تدریجی خسارت‌ها امکان پروازهای محدود را ایجاد کردند و از اول ژوئن به شکل بسیار محدود برخی پروازها برقرار شد.

طلب فرسایشی مسافران کنسلی

طلب فرسایشی مسافران کنسلی

بعد از شیوع کرونا و لغو شدن سفرها، شرکت‌های هواپیمایی دچار چالش مالی قابل‌توجهی شدند که این امر موجب شده اغلب فعالان این بخش در آستانه ورشکستگی قرار گیرند. از همین‌رو دولت تسهیلاتی را برای کمک به شرکت‌های هواپیمایی فعال که خسارت مالی دیده‌اند در نظر گرفته ‌است. این تسهیلات که به مبلغ ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تعیین شده قرار است به ۱۶ شرکت فعال در حوزه هواپیمایی و مراکزی که به تعمیر و نگهداری هواپیما مشغولند تعلق گیرد.

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

خرید بلیط آنلاین

آرشیو

گردشگری داخلی

آرشیو

خدمات اقامتی داخلی

آرشیو

آموزش هوانوردی

آرشیو

گردشگری خارجی

آرشیو

خدمات اقامتی خارجی

آرشیو

نگهداری و تعمیر (نت)

آرشیو

تامین خدمات پرواز

آرشیو