پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | منابع خبری هوافضای جوان

بالگرد هما

بالگرد هما

پیشرفت در صنایع هوافضا برای کشورهایی مانند کشور خودمان ایران که دارای آرمان‌ها و اهداف خاص خود است، راهی بسیار دشوار است. به دلیل محدودیت‌ها و فشارهای وارده از طرف کشورهای دیگر، هر گونه پیشرفت، به هر اندازه، باعث شادی و افتخار ما است. نمونه‌ای از این پیشرفت‌ها ساخت بالگرد ملی هما می‌باشد که به تازگی به دست متخصصین هوافضایی شرکت پنها مورد آزمایش قرار گرفته است.

طبس و کابوس آمریکا

طبس و کابوس آمریکا

بعد از تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358، آمریکا تصمیم به آزاد سازی جاسوسان خود در ایران در قالب عملیات پنجه عقاب می گیرد. بدین منظور در ۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ ، ۶ هواپیما و ۸ بالگرد آمریکا از سواحل عمان، از روی ناو هواپیمابر نیمیتز بلند شده و وارد آسمان ایران می شوند، به محض ورود یکی از بالگردها در نزدیکی راور کرمان دچار نقص فنی گردیده و مجبور به فرود می شود . سرنشینای این بالگرد، به بالگرد دیگر منتقل می شوند اما به طرز عجیبی بالگرد دوم هم دچار نقص فنی گردیده و مجبور می گردد به ناوهواپیما بر برگردد….. .

دسته بندی موتورها از نظر وابستگی به هوا

دسته بندی موتورها از نظر وابستگی به هوا

به طور کلی موتورهایی که در وسایل پرنده استفاده می‌شوند به دو دسته قابل تقسیم‌اند: موتورهای هواتنفسی و موتورهای غیر هواتنفسی. این دسته بندی یکی از اصلی‌ترین دسته‌بندی‌های موتورهای هواییه و مبنای کار هرکدام از دو دسته با دسته دیگر کاملاً متفاوته. موتورهای غیرهواتنفسی موتورهایی هستند که برای اینکه ازشون استفاده کنیم هیچ نیازی نیست که در محیطی پر از هوا باشیم. قطعاً با همین تعریف اولین چیزی که به ذهنتون رسید اینه که از این موتورها می‌تونیم در فضا و خارج از جو زمین هم استفاده کنیم.

آشنایی با جت آموزشی کوثر ۸۸
شنبه 27 خرداد 1396 4 سال قبل

آشنایی با جت آموزشی کوثر ۸۸

خبر شروع پروژه‌ای به نام کوثر ۸۸ در سال‌های ابتدایی دهه جاری در رسانه‌ها منتشر شد و شمارش معکوس برای معرفی و رونمایی از آن آغاز شد. این شمارش در فروردین ۹۶ پایان یافت و کوثر پس از گذر هفت سال توانست آسمان آبی را از روی زمین ببیند و برای پر گشودن در آن لحظه شماری کند.

فرودگاه دالاس

فرودگاه دالاس

یکی از نخستین فرودگاه‌هایی که در آمریکا مورد بهره‌برداری قرار گرفت فرودگاه دالاس فورت ورث (Dallas/Fort Worth International Airport) است. این فرودگاه در ایالات تگزاس آمریکا قرار گرفته و جزء فرودگاه‌های قدیمی دنیا محسوب می‌شه.

فرودگاه آتن

فرودگاه آتن

فرودگاه آتن یکی از فرودگاه جدید دنیاست که پیشرفت های زیادی رو در سال های اخیر داشته. این فرودگاه در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و تونست کمک زیادی به حمل و نقل هوایی کشور یونان بکنه. حتما می دونید که المپیک ۲۰۰۴ در شهر آتن برگزار شد و این فرودگاه قبل از این مسابقات برای پذیرایی از مهمان های خارجی به بهره برداری رسید.

محل عمودی نصب بال هواپیما

محل عمودی نصب بال هواپیما

محل افقی نصب بال از پیش از اتمام مرحله طراحی مفومی قابل پیش بینی و قابل انتخاب نیست ولی محل عمودی قرارگرفتن بال روی هواپیما قابل انتخاب است، محل عمودی نصب بال محل نصب بال به بدنه نسبت به خط وسط بدنه است. به طور کلی چهار محل اصلی برای نصب بال به بدنه وجود دارد،

هواپیماسازی آنتونوف اوکراین تعطیل شد
دوشنبه 5 مهر 1395 4 سال قبل

هواپیماسازی آنتونوف اوکراین تعطیل شد

آنتونف تنها شرکت هواپیماسازی مسافری و باری اوکراین برجای مانده از دوران شوروی پس از ۶۵ سال فعالیت به دلیل جنگ تحریم با روسیه، مجبور شد تولید خود را متوقف کند.آندره خائوستف معاون اداره طراحی آنتونف به خبرنگاران گفت که این شرکت امسال به دلیل قطع همکاری با روسیه هیچ نوع هواپیمایی را تولید نمی کند.

ایران ، قطب آموزش مهارت های خلبانی در منطقه
شنبه 27 شهریور 1395 4 سال قبل

ایران ، قطب آموزش مهارت های خلبانی در منطقه

بازدید اصحاب رسانه از فرودگاه کرمان و همچنین آشیانه‌‌ تعمیر و نگهداری، مرکز آموزش خلبانی، مرکز شبیه‌ساز پرواز ماهان و دانشگاه علمی کاربردی آموزش فنون هوانوردی ماهان در کرمان، ‌انجام شد.در ‌ابتدای این بازدید مدیر مرکز شبیه ساز پرواز (سیمولاتور) ماهان، اظهار داشت: در زمینه آموزش خلبانی، پتانسیل مناسبی در کشور وجود دارد، ضمن آنکه ایرانیان از نظر تبحر در خلبانی، در رتبه بالایی قرار دارند.

تلاش کره ی شمالی برای بهبود ناوگان هوایی خود
چهارشنبه 17 شهریور 1395 4 سال قبل ٬

تلاش کره ی شمالی برای بهبود ناوگان هوایی خود

کره شمالی که برای بهبود و تقویت ناوگان هواپیمایی خود با فشارهای خارجی روبروست، با احداث یک مرکز نگهداری و حفاظت از هواپیماهای مسافربری تلاش دارد شرایط بهتری را برای ناوگان هوایی خود فراهم سازد.

دیسپچ چیست؟

دیسپچ چیست؟

اگرچه به هیچ عنوان نمیتوان در چند جمله تعریفی از کار دیسپچ ارائه داد اما شاید بتوان گفت که دیسپچ به مراحل اعزام یک پرواز گفته میشود که با رعایت دقیق مقررات و قوانین ایمنی ، موازین حقوقی هواپیمایی کشوری و قوانین عملیاتی پروازی همراه باشد با وجود تمام فعالیت هایی که برای این واحد تعریف شده اما شاید واقعا دو ساعت کار در واحد دیسپچ شبیه هم نباشد زیرا که بیشتر کار در این واحد به مسائل غیر قابل پیش بینی بستگی دارد.واحد دیسپچ تمام اطلاعاتی که لازم است تا یک هواپیما از روی زمین بلند شود ، جمع آوری کرده و تفکیک می کند

تعطیلی؛ سرنوشت فرودگاه ۸۰ ساله
جمعه 12 شهریور 1395 5 سال قبل

تعطیلی؛ سرنوشت فرودگاه ۸۰ ساله

توقف و تعطیلی یکی در میان پروازهای فرودگاه همدان در سال‌های اخیر سرانجام کار این فرودگاه را که عنوان بین‌المللی را یدک می‌کشد به تعطیلی کشاند، به طوری که بعد از پروازهای نوروزی، در ۴ ماه گذشته دیگر هیچ پروازی در این فرودگاه انجام نشده است.

تعادل هواپیما (Balance or trim)
پنج شنبه 11 شهریور 1395 5 سال قبل ٬

تعادل هواپیما (Balance or trim)

یکی از بدیهیات پرواز تعادل است. یعنی مثلاً در حالت پرواز گشت زنی هواپیما بتواند زاویه حمله خود را حفظ کرده و فقط به سمت جلو حرکت کند. به عبارت دیگر هیچ نیرو یا گشتاوری، هواپیما را از مسیر خود خارج ننماید. تعادل هواپیما همیشه باید حول سه محور X و Y و Z وجود داشته باشد.

با تمیزترین ایرلاین‌های جهان آشنا شوید

با تمیزترین ایرلاین‌های جهان آشنا شوید

جایگاه ۱۰ ایرلاین برتر جهان در زمینه پاکیزگی، توسط آسیایی‌ها تصرف شد. به گزارش انتخاب، گاهی اوقات وارد شدن به یک هواپیما حس واردشدن به یک انجمن خیریه را به شما القا می‌کند. بسته‌های غذایی، فنجان‌ها و مجله‌هایی که به دلیل عدم پاکیزگی لمس کردنشان برایتان کابوس است. در واقع، وضعیت عمومی یک هواپیما کاملا به خط هوایی که شما برای پرواز انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. اکنون به نظر شما پاکیزه‌ترین خط هوایی در دنیا کدام است؟

آمازون از اولین هواپیمای باری پرایم ایر رونمایی کرد

آمازون از اولین هواپیمای باری پرایم ایر رونمایی کرد

آمازون آنقدر بسته‌های زیادی به ایالت‌های مختلف آمریکا می‌فرستد که حالا واقعا لازم است که خودش هواپیما داشته باشد. روز پنج شنبه، این شرکت در رویدادی در ایالت سیاتل از اولین هواپیمایش با برند «پرایم ایر» (Prime Air) رونمایی کرد.

هواپیمای ژاپنی که ایران آن را می‌خرد

هواپیمای ژاپنی که ایران آن را می‌خرد

سایت خبری نیکی ، در گزارشی اعلام کرد که ایران قصد دارد تا هواپیمای کوتاه برد میتسوبیشی ام آر جی را از ژاپن خریداری نمایند. به گفته این سایت خبری نیکی ، قرار است تا ۸۰ فروند از هواپیمای کوتاه برد ام آر جی با ظرفیت ۷۰ نفر توسط ایران خریداری شود. به همین علت ، قصد داریم در ادامه ویژگی های این هواپیمای کوتاه برد را معرفی کنیم.

معرفی Bombardier Dash 8
پنج شنبه 6 خرداد 1395 5 سال قبل

معرفی Bombardier Dash 8

یکی دیگه از هواپیماهایی که شرکت بمابردیر طراحی و تولید می‌کنه Bombardier Dash 8 است که البته به اسم سری Q هم شناخته می‌شه. این هواپیما که از موتورهای توربوپراپ استفاده می‌کنه در مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیره و برای همین به هواپیماهای منطقه‌ای معروف هستند.

امن‌ترین خطوط هوایی جهان

امن‌ترین خطوط هوایی جهان

بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت: به رغم تراژدی‌های اخیر، حمل‌و‌نقل هوایی همچنان امن‌ترین راه مسافرت است. بنابر اعلام یک وب‌سایت استرالیایی، خطوط هوایی جهان در سال ۲۰۱۵ حدود ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسافر را در ۳۴ میلیون پرواز جا‌به‌جا کردند.

معرفی بوئینگ 717
دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 5 سال قبل ٬

معرفی بوئینگ 717

یکی دیگه از هواپیماهای بوئینگ که جزء هواپیماهای باریک بدنه محسوب می‌شه بوئینگ ۷۱۷ است. البته این موضوع باید گفته بشه که این هواپیما طراحی شرکت مکدانل داگلاس است ولی بعد از ادغام این شرکت با بوئینگ کار تولید این هواپیما توسط بوئینگ انجام شد. به خاطر اینکه این هواپیما در اصل در مکدانل داگلاس طراحی شده اون رو مدلی از MD-95 می‌شناسند.

معرفی آنتونوف ۱۴۸
دوشنبه 16 فروردین 1395 5 سال قبل ٬

معرفی آنتونوف ۱۴۸

جت منطقه‌ای آنتونوف ۱۴۸ یکی دیگه از محصولات شرکت آنتونوف است. تو دهه ۹۰ میلادی فرآیند طراحی این هواپیما شروع شد و در سال ۲۰۰۴ اولین پرواز خودش رو انجام داد. ۵ سال بعد از این که اولین پرواز هواپیما انجام شد روس‌ها تونستند گواهی‌نامه‌های لازم برای پرواز اون رو بگیرند و در سال ۲۰۰۹ اون رو به همه معرفی کنند. تولید این هواپیما از همون سال ۲۰۰۴ شروع شد و تا الان هم ادامه پیدا کرده.

انواع هواپیمای مسافربری

انواع هواپیمای مسافربری

هواپیماهای مسافربری رو می شه از لحاظ های مختلفی تقسیم بندی کرد. گاهی اوقات این نوع از هواپیما بر اساس بردشون تقسیم بندی می شوند و گاهی هم از لحاظ اندازه. در زیر به معرفی انواع تقسیم بندی و هواپیماهای موجود در هر تقسیم بندی می پردازیم.

آشنایی با انواع هواپیماهای مسافربری در یک لینک خبری
دوشنبه 17 اسفند 1394 5 سال قبل

آشنایی با انواع هواپیماهای مسافربری در یک لینک خبری

لینک خبری زیر اقدام به معرفی اجمالی کلیه هواپیماهای مسافربری از شرکت های مختلف هواپیماسازی نموده است، خوانندگان محترم می توانند با کلیک روی نام و مدل هر هواپیما اقدام به دریافت اطلاعات تفضیلی تر نمایند.

معرفی بوئینگ ۷۶۷
شنبه 8 اسفند 1394 5 سال قبل

معرفی بوئینگ ۷۶۷

هواپیمای دوربرد بوئینگ ۷۶۷ از جمله هواپیماهای پهن‌پیکر محسوب می‌شه که تونسته با عملکرد خوبش سهم زیادی از بازار رو به خودش اختصاص بده. این هواپیما اولین هواپیمای پهن پیکر دو موتوره ای است که ۱۰۰۰ فروند از اون به مشتری‌ها تحویل داده شده. در سال ۱۹۸۱ این هواپیما برای اولین بار پرواز کرد و تولید اون هم در همون سال شروع شد و تا حالا ادامه پیدا کرده.

معرفی توپولوف ۱۵۴ (Tu-154)
جمعه 23 بهمن 1394 5 سال قبل

معرفی توپولوف ۱۵۴ (Tu-154)

از هواپیماهای معروف در کشور ما هواپیماهای توپولوف است. توپولوف ۱۵۴ یکی از هواپیماهای مسافربری برد متوسط است که از نوع باریک پیکر محسوب می شه. عملیات طراحی این هواپیما در دوران شوروی سابق شروع شد و به تولید رسید. بعد از فروپاشی شوروی روس ها به تولید اون تا سال ۲۰۱۳ ادامه دادند. اولین فروند از این هواپیما در سال ۱۹۶۸ تولید شد و در مجموع ۱۰۲۶ فروند از توپولوف ۱۵۴ ساخته شده.

آشنایی با سیستم EMAS

آشنایی با سیستم EMAS

این سیستم، فن‌آوری جدیدی در عرصه مهندسی ساخت فرودگاه‌ها می‌باشد که جهت جلوگیری از وارد آمدن صدمات و خسارات به هواپیما و حفظ جان سرنشینان آن در زمان خروج از انتهای باند به هنگام انصراف خلبان (به دلایل فنی) از Take-Off و یا در زمان فرود، در انتهای باندهای پروازی ساخته می‌شود.

معرفی هواپیمای A-340
دوشنبه 19 بهمن 1394 5 سال قبل

معرفی هواپیمای A-340

یکی از هواپیماهای مسافربری شرکت ایرباس A340 است. این هواپیمای دور برد از چهارموتور استفاده می کنه و از نوع هواپیماهای پهن پیکر محسوب می شه. از این هواپیما تعداد زیادی تولید نشده و تنها ۳۷۷ فروند A340 توسط ایرباس تولید شده. از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۱ تولید این هواپیما انجام شده و الان دیگه ثبت سفارشی برای A340 وجود نداره.

وزیر راه از مذاکره با ایرباس برای خرید قطعه از ایران خبر داد
چهارشنبه 14 بهمن 1394 5 سال قبل

وزیر راه از مذاکره با ایرباس برای خرید قطعه از ایران خبر داد

عباس آخوندی با اشاره به اهمیت قرار داد با ایرباس به این نکته اشاره کرد که این تنها یک پیش قرارداد است و بستن قراردادی به ارزش ۱۰ میلیار دلار تنها پس از گذشت دو هفته از برجام را تصوری گزافه دانست و اشاره کرد که در مذاکره با ایرباس شرایط ایران را مد نظر قرار داده و قرار است بعد از گذشت حدود ۲۰ روز طرفین برای اخذ مجوز و گذراندن مراحل قانونی قرارداد را اجرایی کنند.

معرفی هواپیمای MD-80
یکشنبه 11 بهمن 1394 5 سال قبل

معرفی هواپیمای MD-80

شرکت مکدانل داگلاس شرکت آمریکایی تولید کننده هواپیما که بعدها به بوئینگ پیوست هواپیمای مسافربری MD-80 رو تولید می کرد. این هواپیمای دو موتوره برای مسافت های کوتاه و متوسط طراحی شده بود. MD-80 از توسعه هواپیما DC-9 به وجود اومده و بسته به مدل های مختلف می تونه ۱۳۰ تا ۱۷۲ صندلی تو خودش جا بده. چیدمان صندلی های این هواپیما به طور متداول ۵ صورت مختلف داره.
هواپیما MD-80

مدل های مختلف سفارشی ایران به ایرباس
شنبه 10 بهمن 1394 5 سال قبل

مدل های مختلف سفارشی ایران به ایرباس

سایت “ایرباس (Airbus)” درباره مدل های مختلف این هواپیمای مسافربری می نویسد: خانواده “ایرباس ۳۳۰ ” شامل مدل های مختلفی از جمله ” ای ۳۱۸ ” ، “ای ۳۲۰” “ای ۳۱۹” و “ای ۳۲۱” بوده که ۱۰۰ تا ۲۴۰ نفر ظرفیت دارد.

معرفی هواپیمای ATR-72
جمعه 25 دی 1394 5 سال قبل

معرفی هواپیمای ATR-72

هواپیمای ATR-72 محصول مشترک فرانسه و ایتالیاست که در سال ۱۹۸۸ اولین پرواز خودش رو انجام داد. این هواپیمای دو موتوره در حقیقت الهام گرفته شده از هواپیمای ATR-42 است. هواپیما ATR-72 نسبت به مدل ATR-42 کشیده تر و بلندتر است بنابراین ظرفیت بیشتری داره و می تونه در یه مسیر پروازی مسافرین بیشتری رو جا به جا کنه. معمولا از این هواپیما برای جا به جایی های محلی و جا به جایی بار استفاده می کنند علاوه بر این به عنوان گشت دریایی هم مورد استفاده قرار گرفته.

معرفی DC-10
پنج شنبه 17 دی 1394 5 سال قبل

معرفی DC-10

دهه ی ۱۹۶۰ شرکت هواپیمایی American به دو شرکت هواپیماسازی داگلاس و لاکهید یه هواپیمای کوچکتر از بوئینگ ۷۴۷ اما کماکان با گنجایش بالا و برای بردهای کوتاه تر سفارش داد. اولین پاسخ به این درخواست از جانب شرکت آمریکایی داگلاس، با یه هواپیمای سه موتوره به اسم DC-10 بود.

معرفی هواپیمای A320
یکشنبه 13 دی 1394 5 سال قبل

معرفی هواپیمای A320

کی از هواپیماهای معروف مسافربری که توسط شرکت ایرباس تولید شده A320 است. این جت مسافربری از نوع بدنه باریک است یعنی تنها یه راهرو داره. این هواپیما تنها هواپیمای تک راهرو شرکت ایرباس است. A320 جزء هواپیماهای برد کوتاه و متوسط محسوب می شه و رقیب اصلی بوئینگ ۷۳۷ است. بسته به مدل های مختلف بین ۳۱۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کیلومتر برد می تونه داشته باشه.

معرفی بوئینگ ۷۵۷
جمعه 27 آذر 1394 5 سال قبل

معرفی بوئینگ ۷۵۷

هواپیمای دیگه ای که توسط شرکت هواپیما سازی بوئینگ طراحی و ساخته شده بوئینگ ۷۵۷ است. این هواپیمای مسافربری از نوع بدنه باریک محسوب می شه یعنی یه راهرو بیشتر نداره. این هواپیما بزرگترین هواپیمایی است که فقط یک راهرو داره و بین سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ تولید شده. هواپیمای ۷۵۷ از دو موتور توروبوفن برای حرکت استفاده می کنه و همین دو موتور برای پرواز روی باندهای کوچک کفایت می کنه.

تکمیل طراحی BOEING 787_10
جمعه 20 آذر 1394 5 سال قبل

تکمیل طراحی BOEING 787_10

شرکت بوئینگ که از زمان اعلام طویل‌ترین نسخه هواپیمای دریم‌لاینر ۷۸۷ خود در نمایشگاه هوایی ۲۰۱۳ پاریس به تکمیل آن مشغول بوده، اکنون از پایان طراحی دقیق هواپیمای ۱۰-۷۸۷ خبر داده است.

درس های سقوط دردناک پرواز ۲۹۳۷ توپولف 154
جمعه 20 آذر 1394 5 سال قبل

درس های سقوط دردناک پرواز ۲۹۳۷ توپولف 154

پرواز ۲۹۳۷ سال ۲۰۰۲ یکی از تلخ ترین حادثه های هواییه نه به خاطر این که تعداد کشته شده های این حادثه زیاده بلکه به خاطر این که مسافرین این هواپیما اکثرا بچه های کوچک و مدرسه ای بودند. تو این حادثه در مجموع ۶۹ نفر کشته می شوند که ۴۵ نفر از اون ها بچه های یه مدرسه بودند که برای اردو داشتند به شهر بارسلون می رفتند. بعد از این حادثه،مصوبات جدیدی در اولویت دستورگیری های کنترلی، تدوین و اجرا شد.

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

خرید بلیط آنلاین

آرشیو

گردشگری داخلی

آرشیو

خدمات اقامتی داخلی

آرشیو

آموزش هوانوردی

آرشیو

گردشگری خارجی

آرشیو

خدمات اقامتی خارجی

آرشیو

نگهداری و تعمیر (نت)

آرشیو

تامین خدمات پرواز

آرشیو